Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wiatraczkiem (chłodzenie)macbook(wymiana,naprawa?

12 Paź 2010 17:50 3645 8
  • Poziom 13  
    Witam,

To moj pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość.Korzystam, na co dzień z asusa i acera zawsze je czyściłem w środku odkurzaczem odkręcałem wiatraczki żeby kurz dobrze wyciągnąć. Zrobiłem tak samo niestety w, macbooku ponieważ wydawało mi sie ze bardzo sie grzał miał od 60 - 70CW środku był również strasznie zakurzony, bo wcześniejszy właściciel w ogóle nie dbał o niego. Teraz wentylator nie działa po włączeniu MC program SMC Fan Control wskazuje temperaturę, ale obroty wiatraczka sa na 000 i temperaturę rośnie do 85 i mac sie wyłącza.

Problem z wiatraczkiem (chłodzenie)macbook(wymiana,naprawa?
  • Poziom 16  
    To znaczy że przestał działać po odkurzaniu?
  • Poziom 13  
    tak przestał działać po odkurzaniu, moze dostał zaduzej predkosci jak rure od odkurzacza przyłożyłem:) jak wezme go dlugopisem jest mam wrażenie ze jest taki zatarty lekko, ale to by sie jakos krecil
  • Poziom 13  
    chodzi o ten widoczny czarny co z kilku sie sklada i jest podlaczony do plyty glownej. przygladalem sie chwile wczesniej ale moze nie uwaznie. Chyba, ze cos puscilo na lutach w wiatraczku zerkne jeszcze raz
  • Spec od komputerów
    Zarówno w laptopie jak i stacjonarnym przy odkurzaniu należy zablokować wentylator. W przypadku nie zablokowania, wentylator działa " w drugą stronę " , wytwarza napięcie które może uszkodzić elektronikę na płycie. Dla próby odłącz zasilanie wentylatora od płyty i zasil go z zewnętrznego źródła. Będziesz miał jasność czy winny jest sam wentylator czy też sterowanie.
  • Poziom 13  
    To niezłą głupote robiłem z tym odkurzaczem. Wyjąłem wentylator, ale nie mam pomysłu do czego i jak go podłączyć. Myślałem ze do bateri 9V

Problem z wiatraczkiem (chłodzenie)macbook(wymiana,naprawa? Problem z wiatraczkiem (chłodzenie)macbook(wymiana,naprawa? Problem z wiatraczkiem (chłodzenie)macbook(wymiana,naprawa?
  • Spec od komputerów
    Możesz sprawdzić baterią. Wentylator jak widać ma PWM ( 4 przewody ) tylko nie wiem czy rozkład pinów taki sam jak w stacjonarnym czy jakiś inny patent. Typowy rozkład pinów wentylatora z PWM to 1- GND (masa), 2 - +12V/speed control, 3 - sense ( pomiar obrotów ) i 4 - Speed control. Reasumując, podłącz zasilanie do pinu 1 i 2.
  • Poziom 13  
    ciekawe czy od prawej czy od lewej bedzie pierwszy Pin. to jest tak malutkie ze cieniutkim drucikami nie moge (nie mam zdolnosci niestety), ale cos bede kabinował zeby wetknac te druciki i przypadkowo ich razem nie zetknac bo nawet mm przerwy nie ma