Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryka w kabinie prysznicowej

bartosz-jagiela 12 Paź 2010 18:35 5032 7
  • #1 12 Paź 2010 18:35
    bartosz-jagiela
    Poziom 14  

Witam !

Chciałbym w kabinie prysznicowej zamontować wentylator do wyciągania pary, oraz oświetlenie LED. Poszukuję wentylatora do użycia go w kabinie, jednak nie bardzo wiem który wybrać. Czy zasilacz komputerowy będzie odpowiedni do zasilenia tego silnika ?
    Jaki stopień ochrony IP powinien być tu zapewniony ?
    A może polecicie mi jakiś konkretny wentylator ?

0 7
  • Pomocny post
    #2 12 Paź 2010 19:12
    ElektoMex
    Poziom 15  

FALA WATER 100 S 12V możne taki wentylator - google.
    A pod ledy dedykowany zasilacz.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Paź 2010 19:56
    bestboy21
    Poziom 38  

Dedykowany do czego ? Dedykowany do LEDów nie musi mieć separacji galwanicznej od sieci i nie będzie się nadawał. Chyba że miałeś na myśli dedykowany do kabiny (separowany) to zwracam honor.

0
  • Pomocny post
    #4 12 Paź 2010 21:17
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Sprawa wentylatorów w strefie 1 została w zasadzie już rozwiązana.
    Tak pisze o tym dr E. Musiał.

Cytat:
    W strefie 1 dopuszcza się tylko urządzenia odbiorcze zainstalowane i przyłączone na stałe. Urządzenia te powinny być przystosowane do instalowania w tej strefie zgodnie z dokumentacją wytwórcy, określającą warunki montażu i użytkowania. Powinny też spełniać wymagania właściwych norm przedmiotowych. Urządzeniami nadającymi się do instalowania w strefie 1 są:
    - ogrzewacze wody,
    - zespoły whirlpool,
    - pompy natryskowe,
    - urządzenia zasilane z obwodu SELV lub PELV o napięciu znamionowym nie
    większym niż AC 25 V albo DC 60 V, np. oprawy oświetleniowe,
    - wentylatory,
    - suszarki ręczników.

Ale tuż już za Odrą:
    Cytat:
    Wśród urządzeń dopuszczonych do instalowania w strefie 1 norma niemiecka nie wymienia wentylatorów. Jest rzeczą ciekawą, jak prosto komentarze do normy radzą rozwiązywać tę, zdawałoby się, kwadraturę koła

Rozwiązanie to oraz inne informacje z którymi warto się zapoznać tu:
    http://www.edwardmusial.republika.pl/pliki/spodz_zm.pdf

0
  • #5 13 Paź 2010 23:26
    bartosz-jagiela
    Poziom 14  

Dziękuję za wasze odpowiedzi. Myślę, że ostatecznie wykorzystam FALA WATER 100 S 12V , do tego jakiś transformator toroidalny + halogeny 12V.

Co myślicie o takim rozwiązaniu ?

A co najlepsze w tym wszystkim, to byłem w pewnym sklepie zapytać właśnie o wentylatory do kabin prysznicowych, to sprzedawca mi powiedział : 'tam może być zwykły wentylator na 230V, ja tak mam u siebie i chodzi...'

0
  • #6 14 Paź 2010 07:25
    bestboy21
    Poziom 38  

bartosz-jagiela napisał:
    Dziękuję za wasze odpowiedzi. Myślę, że ostatecznie wykorzystam FALA WATER 100 S 12V , do tego jakiś transformator toroidalny + halogeny 12V.

A co najlepsze w tym wszystkim, to byłem w pewnym sklepie zapytać właśnie o wentylatory do kabin prysznicowych, to sprzedawca mi powiedział : 'tam może być zwykły wentylator na 230V, ja tak mam u siebie i chodzi...'

U siebie to niech sobie nawet suszy włosy pod prysznicem, sprzedawca jest od sprzedawania. Halogeny i toroid może być.

0
  • #7 14 Paź 2010 11:39
    ElektoMex
    Poziom 15  

bartosz-jagiela napisał:

'

Jak już nie chcesz LED'ów to rozwiązanie b. dobre

0
  • #8 14 Paź 2010 12:08
    kkas12
    Poziom 41  

Witam!

Napisałem ci kolego wyraźnie

Cytat:
    - urządzenia zasilane z obwodu SELV lub PELV o napięciu znamionowym nie większym niż AC 25 V albo DC 60 V...
    Ty natomiast piszesz, że zastosujesz
    Cytat:
    ...jakiś transformator toroidalny...
    Więc powinieneś zapoznać się z http://www.noratel.pl/?dzial=techniczne&kat_id=14

0