Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka przyciskow pod jednym przerwaniem.

12 Paź 2010 20:12 1908 4
  • Poziom 9  
    Witam,
    Kiedyś znalazłem gdzieś na necie takie rozwiązanie problemu małej ilości przerwań zewnętrznych w atmega16. Czy może ktoś wytłumaczyć dokładniej działanie tego tworu ? Chodzi mi głównie o techniczną sprawę i sens użycia tych diod. Oczywiście te X to microswitche dołączone do masy.
    Kilka przyciskow pod jednym przerwaniem.
  • Poziom 29  
    Każdy z przycisków wywołuje przerwanie INT0. W obsłudze przerwania sprawdza się, który z nich został naciśnięty. Diody są po to, aby przyciski wywoływały przerwanie, ale nie zakłócały się nawzajem.
  • Poziom 42  
    Ja powiem tylko jedno, że w ogóle marnowanie przerwań zewnętrznych na obsługę kilku klawiszy jest bez sensu. A taki twór-potwór, który miałby wykorzystywać aż 2 zewnętrzne przerwania to już masakra. Proponuję ci zamiast szukać tworów-potworów w necie, weź się sam kiedyś za programowanie takich zagadnień to więcej ci się wyjaśni niż takie teoretyzowanie na przykładzie dziwnych schematów.
  • Poziom 27  
    jak już chesz koniecznie marnować wolne piny (bo może masz ich zbyt wiele) to lepiej podłącz sobie te przyciski przez 74HC30 i będziesz miał jeden wspólny sygnał dla przerwania INT jednocześnie wejścia 7430 podłącz pod jakiś port i w przerwaniu odczytasz sobie ich stan. Nie jest to najlepszy sposób bo to samo można zrobić w przerwaniach i uzyć klawiatury matrycowej oraz jakiegoś timera bez używania INT ale jak chcesz to kto ciebie w tym może zatrymać?
  • Poziom 36  
    przemorx napisał:
    Witam,
    Kiedyś znalazłem gdzieś na necie takie rozwiązanie problemu małej ilości przerwań zewnętrznych w atmega16. Czy może ktoś wytłumaczyć dokładniej działanie tego tworu ? Chodzi mi głównie o techniczną sprawę i sens użycia tych diod.

Te diody, łącznie z pull-up resistorem tworza bramkę OR. Prawdopodobnie autor tego tworu wykorzystał wew. programowe podciąganie pinu Int0.
    Ta/podobna kombinacja i jej zastosowanie jest szerzej opisana tu:

Rys. 20040501 C.Potma PA3CKR 4x4 keyboard

http://www.qsl.net/pa3ckr/bascom%20and%20avr/keyboards/index.html

e marcus