Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FUNAI LCD -D2726, logika V320B1-C03, spalone elementy.

avj 12 Oct 2010 21:49 5424 9
 • #1
  avj
  Level 23  
  Na module logiki V320B1-C03 (dołaczam zdjęcie) mam zwęglone dwa elementy. W dolnym prawym rogu modułu, nad CP9 znajduje się zwęglony tranzystor. Nad tranzystorem jest kondensator a nad tym kondensatorem zwęglona dioda. Jeśli ktoś posiada taki moduł proszę o odczytanie napisów z tych elementów (tranzystor i dioda) oraz rozszyfrowanie ich pełnych oznaczeń.
  FUNAI LCD -D2726, logika V320B1-C03, spalone elementy.
 • #2
  lamer.
  Level 33  
  Te moduły są do kupienia, wiec po co te poszukiwania?
  Myślisz, że wymiana tych elementów załatwi sprawę????


  Quote:
  I tak nie zwalnia Cię to z obowiązku podania w odpowiednim miejscu modelu TV. [@m]


  Pewnie pora pomyśleć nad zmiana regulaminu, w tym przypadku model telewizora niema żadnego znaczenia, tu jest potrzebny raczej symbol matrycy.

  Model telewizora w tytule, ułatwia poszukiwania "Bolkom" nie znającym się na rzeczy.
 • #3
  mirex
  Level 43  
  Quote:
  Pewnie pora pomyśleć nad zmiana regulaminu, w tym przypadku model telewizora niema żadnego znaczenia, tu jest potrzebny raczej symbol matrycy.


  Nie ma potrzeby zmian w tym kierunku. Forum jest dla wielu - nie tylko Ciebie, mnie i jeszcze "paru". Może dla Ciebie to źle, że niektórzy wolą szukać informacji tu, niż na przykład przez Google. Ale czy na pewno źle? Podobno mamy być rzetelnym, wiarygodnym, pomocnym forum.

  W tym przypadku akurat model TV ma znaczenie. Ktoś może mieć taki TV "na stole" i nawet nie zdawać sobie sprawy, że T_CON o takim symbolu w nim jest. Na pierwszy rzut oka nie widać.
  A przecież autorowi chodzi o fizyczne sprawdzenie co tam "siedzi".
  Ale masz rację, matryca też by się przydała. W podobnym celu. Choć i mnie, i Tobie ta wiadomość niepotrzebna. Znajdziemy sobie gdy będziemy chcieli.

  Niestety autor woli iść po najmniejszej linii oporu. Nie bierze pod uwagę, że pomoc może otrzymać z najmniej oczekiwanego kierunku - od kogoś kto potrafi jedynie moduły przekładać, albo "elektrolity" wymieniać. Ale będzie miał ochotę odkręcić parę śrubek i zerknąć.
 • #4
  lamer.
  Level 33  
  mirex wrote:

  Nie ma


  :D :D racja mirex, racja.............:D
 • #5
  satgal
  Level 40  
  Ta logika matrycy CMO V320B1 jest od nowszej wersji bo ma wyjście na 2 flexy starsza była na 4. Ta nowsza wersja jest taka sama jak w matrycy CMO typ V315B1 z tą różnicą że od V315B1 już ma typową kolejność wyprowadzeń na 30 pinowym zlączu taką samą jak innych producentów np Samsung. Spalone elementy tr. ma oznaczenie typu A7 i małe J chyba jakiś fet taki sam jest z lewej strony spalonej krzemowej diody która ma oznaczenie W2 Najczęściej te elementy przetwornicy palą się gdy ktoś zasili ten tcon wyższym npięciem niż 5V
 • #6
  avj
  Level 23  
  Aby zadośćuczynić wymogom regulaminu uzupełniłem tytuł o model telewizora. TVC ma 2,5 roku i uszkodzenie powstało samoistnie (bez ingerencji). Wiem, że moduł można kupić, ale próbę naprawy zawsze można podjąć (jeśli się uda koszty będą mniejsze). Matryca to CHI MEI V270B1-L04. Dzięki satgal za pierwsze konkrety w temacie. Proszę jeszcze o pomoc w identyfikacji pełnych oznaczeń tych elementów.

  Dodano po 48 [minuty]:

  Na innym module logiki (inny model) element z napisem A7y jest oznaczony na płycie jako dioda. Wychodzi na to, że jest to podwójna dioda BAV99. Pod dużym powiększeniem udało się odczytać, że drugi zwęglony element (pojedyncza dioda) ma oznaczenie WX. Niestety nigdzie nie mogę doszukać się informacji o tym elemencie.

  Dodano po 8 [minuty]:

  W jednym z katalogów znalazłem, że to dioda Zenera 5,6V.
 • #7
  satgal
  Level 40  
  Jeżeli to jest Tcon od matrycy V320B1 32 cale a kolega ma matrycę V270B1 27 cale to nie musi pasować bo kiedyś kupiłem taką matrycę V270B1 bez tcon i te tcony co miałem z nią nie działały a znalazłem na giełdzie tcon co na nim pisało V270B1 i na nim ona działała. Ja przypuszczam że ten TV Funai jest po jakichś przeróbkach związanych z wymianą matrycy bo ta f-ma zawsze stosowała swoje wynalazki które nie pasowały od typowych tv, dlatego TV Funai omijam szerokim łukiem. Na innych tcon w tym miejscu zamiast tego elementu A7j jest A7t i opisany jako dioda(y)?
 • #8
  avj
  Level 23  
  TV na pewno od nowości nie był otwierany, nie było żadnych przeróbek, wszystko jest tak jak wypuściła fabryka. Mam jeszcze jedno pytanie. Jakie napięcie powinna wytwarzać przetworniczka w prawym dolnym narożniku modułu? Jest to napięcie mierzone na wielu rónolegle połączonych dużych kondensatorach smd. U mnie jest to 13,3 V. Obawiam się czy usterka modułu nie uszkodziła matrycy (mam tylko kilka cienkich, kolorowych, mało kontrastowych pionowych kresek). W takim przypadku zakup modułu nie ma sensu.
 • Helpful post
  #9
  satgal
  Level 40  
  Dziwna sprawa że fabrycznie tcon jest od innego typu matrycy. Tcon matrycy raczej nie uszkodził a mogło być odwrotnie, sprawdzić czy te przetwornice nie obciąża coś na listwie matrycy.
 • #10
  avj
  Level 23  
  Właśnie trafił do mnie TV z logiką V315B1-C01. Wizualnie wygląda prawie identycznie. Oznaczenia zwęglonych elementów to A7s i W2. Czy mogę ten moduł podstawić za C03. Napięcie zasilania też 5V, tylko wykorzystuje mniej linii LVDS.

  Dodano po 55 [minuty]:

  Prawdopodobnie podstawienie tego modułu wymaga przekrosowania sygnałów LVDS.

  Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

  Po zamontowaniu trzech diod moduł pracuje poprawnie. Po analizie układu wyszło, że są to elementy pracujące w powielaczu napięcia wytwarzającego +22V. Jak widać nie było potrzeby kupowania nowego modułu, do naprawy wystarczyły elementy za 30 groszy. Podziękowania dla satgala za podjęcie tematu.