Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomylilem olej hydrauliczny z silnikowym

orzech_u 12 Paź 2010 23:35 7088 5
  • #1 12 Paź 2010 23:35
    orzech_u
    Poziom 15  

Witam,
    chciałbym się poradzić, gdyż nie mam o tym pojęcia, a zrobiłem głupi błąd, mianowicie dolałem do silnika diesla (1.9 TDI 100KM) oleju hydraulicznego od pompy wspomagania. Praktycznie to było jakieś 50ml, może nawet mniej (jedno przechylenie butelki). Miałem oba oleje w podobnych butelkach (warsztatowych) i tylko jak zobaczyłem, że wlewany olej jest zielony odrazu przestałem.

Moje pytanie jest następujące: czy trzeba zmieniać teraz cały olej który mam (CASTROL EDGE TURBO DIESEL 5W-40), czy jednak nic się nie stanie?

1 5
  • #2 13 Paź 2010 00:20
    yogi009
    Poziom 42  

Pytanie dobre. Drugie, bez względu na odpowiedzi, jakie otrzymasz brzmi: ile kosztuje wymiana oleju, a ile wart jest silnik ? Ja ostatnio dolałem innego płynu chłodniczego i zmieniam po niedzieli cały płyn na wszelki wypadek.

0
  • #3 13 Paź 2010 00:26
    orzech_u
    Poziom 15  

Z tymże 50ml w 4litrach oleju to jest kropla w morzu i prawie jestem przekonany, że nic się nie stanie i te oleje jakoś się wymieszają, jednak dla spokoju chciałbym się upewnić. Z tymże faktycznie jeżeli nie dostanę konkretnych odpowiedzi to wymienię olej, bo silnik jest wart nieporównywalnie więcej.

0
  • #4 13 Paź 2010 00:41
    ogur3k
    Poziom 33  

Nikt Ci gwarancji nie da, ale wg mnie to jest właśnie ta kropla i nic sie nie stanie.
    Gdyby to było w moim aucie napewno bym nie wymieniał oleju tylko jeździł dalej i się nie przejmował.
    Jeżeli serio Cię to tak męczy, zmienisz olej po 10tysiącach a nie 15tys.

0
  • Pomocny post
    #5 13 Paź 2010 23:50
    Maciekqbn
    Poziom 15  

Nie masz czym się przejmować.
    W trakcie normalnej eksploatacji, olej miesza się z produktami spalania paliwa oraz zdarza się, że z paliwem, co powoduje spadek jego lepkości (tzw. rozrzedzanie oleju paliwem) i ogólne pogorszenie parametrów oleju. Pod koniec okresu eksploatacji oleju, przy skrajnie niesprzyjających warunkach może być nawet kilka % tych zanieczyszczeń. Mimo to olej utrzymuje swoje właściwości smarujące. A teraz policz ile % objętości stanowi dolany przez Ciebie olej hydrauliczny, który zresztą w mniejszym stopniu degraduje właściwości oleju silnikowego niż paliwo.

0
  • #6 23 Kwi 2011 14:40
    orzech_u
    Poziom 15  

Po 14k km wymieniłem olej i dalej żyje, ale następnym razem będę bardziej uważał. Dziękuje za rady.

0