Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ECS GeForce6100SM-M - zimna wyłącza się przy obciążeniu

13 Paź 2010 00:24 3942 24
  • Poziom 30  
    Witam.
    Mam problem z płytą ECS GeForce6100SM-M rev1.0. Jest to klon ABIT NF-M2S.

Płyta ma wymienione kondensatory 1800µF/6.3V - część była spuchnięta. Inne kondensatory ok. Pomierzyłem oraz przelutowałem mosfety, jednak bez rezultatu.
    Od jakiegoś czasu płyta zaraz po włączeniu podczas ładowania systemu wyłącza się, lub jeśli windows się załaduje pod obciążeniem.
    Jeśli jednak potrzymam płytę kilka minut na biosie żeby się nagrzały elementy działa bez problemów.
    Co ciekawe nie chodzi o obciążenie procesora, mogę włączyć test CPU i płyta nawet zimna działa ok, natomiast włączenie czegoś co obciąża cały komputer spowoduje wyłączenie. Dzieje się tak zarówno na zintegrowanej jak i dodatkowej karcie graficznej.

Jakieś pomysły?

Ps. Jak jakiś inteligent napisze coś o zasilaczu to mu klawiaturę połamie!
  • Tektronix
  • Poziom 39  
    Wymienia się wszystkie kondensatory w sekcjach zasilania a nie część, to że nie spuchnięty nie znaczy że dobry. (w praktyce spuchnie za tydzień albo dwa)

Cytat:
    Ps. Jak jakiś inteligent napisze coś o zasilaczu to mu klawiaturę połamie!

Jak jakiś inteligent wymienia połowę kondensatorów to ma pecha. :D
  • Tektronix
  • Poziom 30  
    Czy tam pisze że wymieniona jest część kondensatorów czy że część była spuchnięta?
    Wymienione WSZYSTKIE kondensatory 1800µF/6.3V w sekcji zasilania procesora / zasilania chipsetu / zasilania ram. Czy teraz lepiej?

Jeśli ktoś ma jakieś sensowne pomysły lub spotkał się z podobnym problemem proszę pisać. Podejrzewam że któryś element traci swoje parametry (ze starości?) tylko pytanie który?
  • Poziom 39  
    Odpal memtesta na zimnej .
  • Poziom 30  
    bestboy21 napisał:
    Odpal memtesta na zimnej .
    Działa, nie wyłącza się, błędów nie ma.
  • Poziom 39  
    Wyłącz zintegrowany dźwięk i wszystko inne co tam jest (porty, lan...) i zobacz efekt.
  • Poziom 30  
    No to jest ciekawy pomysł.
    Wyłączyłem co tylko się dało, również próbowałem włączać Spread Spectrum dla chipsetu, pci-e i procesora. Niestety bez zmian.

Podejrzewam że siada któraś przetwornica. Szukałem o tym modelu i podobnych ale nic nie znalazłem co może lecieć dokładnie. Pozostaje wyłapać samemu, bo w ciemno wymieniać i próbować w przypadku tej płyty jest już nieopłacalne.
  • Poziom 39  
    Ja bym się zastanawiał nad zasilaniem chipsetu, wszystkie znaki na niebie i ziemii na to wskazują. Podnieś mu napięcie , nawet o 0.2V jak możesz.... nie chce mi się manuala ściągać, to oczywiście w ramach testu bo trzeba dojść do przyczyny . Bezpośredniego związku z procesorem i ramem nie ma, z obciążeniem całego komputera już tak (szyna), niby pasuje.
  • Poziom 30  
    Niestety ani oryginalny bios, ani bios od abita nie mają kompletnie żadnych ustawień napięć. Jedynie co tam można zmieniać to częstotliwość FSB i PCI-E. Żadnych innych ustawień nie ma, bios jest wyjątkowo ubogi.
    Tak wygląda bios - http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=409&rectr_str_numer=4
    Co ciekawe widze że piszą tam o możliwości zmiany napięcia cpu, mam wgrany najnowszy bios i tej opcji w nim nie ma, spróbuje wgrać starszą wersji i zobaczę.
  • Poziom 39  
    Nie mogę namierzyć przetwornicy która zasila chipset, obok chipsetu jest chyba kilka takich elektrolitów 470uF.. wszystko bym tam wymienił w ciemno, mówisz że wymieniałeś tylko DUŻE (1800) .. więc znając złośliwość rzeczy martwych będzie walnięty jakiś z tych średnich kondensatorów.
  • Poziom 30  
    Przetwornice od chipsetu zaznaczyłem na zdjęciu, oraz wymienione kondensatory.
    Na wyjściu jest 1.22V i z tego co widzę na mierniku nie ma wahań napięcia, ale to by trzeba oscyloskop żeby dokładniej zbadać.

Chyba jedyne co zostaje to lecieć z wymianą kondensatorów. Ale to za kilka dni jak będe miał chwile czasu.
  • Poziom 39  
    Zacznij od tych obok PCI (2 sztuki) i obok PCIe-x1 (2 sztuki) one są na zasilaniu szyny, zasilacz masz firmowy czy po prostu twoim zdaniem jest dobry - nie bij :P.
    Te 3 duże obok portów są po pierwotnej stronie przetwornicy Vcore to bardzo mało prawdopodobne żeby one były winne. Masz rację miernikiem nie zmierzysz , ma za dużą bezwładność wskazań żeby wyłapać coś takiego. Obok ramu też masz jeszcze 4 do wymiany (niezaznaczone)...
  • Poziom 30  
    Gutek - nie jestem inteligentem ani zwolennikiem wskazywania na zasilacze :) . ECS leży u mnie na szafie, kondensatory wymieniane raz przez magika - działało 2 lata - padły kolejne - wymieniane padły. Winne były zasilacze i wykonanie płyty. Jesteś pewien że każdy kondensator jest sprawny i prawidłowo wlutowany ? Mnie ta płyta nadal działa pomimo połowy opuchlaków ale co wyczynia to inna sprawa (wysuwa sobie CD-rom spontanicznie między innymi). Oczywiście to stary model ECS. Aha - magik wspominał coś o kiepskim zasilaczu na płycie.
  • Poziom 30  
    Nie odpuścicie tego zasilacza. Próbowałem ze 4 różne, również Chieftec 360W i Fortron 450W.
    W wymienianych kondensatorach, pierwsze co zrobiłem gdy płyta zaczęła się wyłączać to poprawiłem luty, jednak zero poprawy. To że wykonanie płyty jest nie najlepsze to się zgodzę, patrzyłem na all.. i było kilka aukcji z tymi płytami (ecs i abit) i wszędzie te same kondensatory spuchnięte.

Ps. Bestboy21 bić nie będe ale szykuj klawiaturę :)
  • Poziom 30  
    Płyta naprawiona.
    Wczoraj jeszcze zrobiłem taki numer że po włączeniu dodatkowo zwarłem zielony z czarnym w zasilaczu. Więc komputer nie miał jak się wyłączyć, tylko się zrobił czarny ekran. Wtedy pomierzyłem napięcia. Okazało się że wyłączają się przetwornice od procesora.
    Na chwilę włożyłem procesor dwurdzeniowy i komputer nieraz nawet nie chciał się włączyć, po 2s wyłączał się spowrotem. Co dziwne ten dwurdzeniowy procesor ma takie same TDP, jak ten co jest na tym ecsie na stałe, z tym że pracuje na niższym napięciu.
    Więc znalazłem na jakiejś walniętej płycie kondensatory 1500µF/6.3V (tak, tak wiem nie powinno się używać wylutowanych kondensatorów, ale nie będę inwestował w szajsowatego ecs którego kupiłem z prockiem za 26zł), wlutowałem te kondensatory przy przetwornicy od procka i płyta działa idealnie.

Poprzednie kondensatory pomierzyłem (były to nowe ze sklepu) i mają około 2000µF, więc są dobre, dziwne że nie chciały działać. Ale jak już zostało to wspomniane, w tym ecsie jest kiepsko zaprojektowany układ zasilania więc może dlatego.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Być może te kondensatory nie chciały się dobrze łączyć że ścieżkami na płycie. Też miałem taki problem i przy wlutowywaniu te kupione gorzej trzymały się cyny od tych z innej płyty, po prostu mimowolnie robiły się zimne luty i płycie(być może użyłem za słabej lutownicy). Z drugiej strony choć na tych ze sklepu jest napisane LOW ESR to swoją drogą nie wiadomo czy nie mają większej impedancji od tych fabrycznych na płycie.
  • Poziom 30  
    Ja jeszcze poprawiałem później luty, więc teoretycznie przynajmniej na chwile powinna być poprawa. A lutownice mam dość mocną i wymieniłem nią już dziesiątki kondensatorów i problemów nie było. Raczej druga opcja, poprostu płycie nie odpowiadały nowe kondensatory. Również jest na nich napis LowESR.
  • Poziom 30  
    Tylko nie zapomnij podłączyć dobrego zasilacza - wiesz :) .
    (moją klawiaturę mogę ci przesłać po opłaceniu kosztów przesyłki bo skubana zdarta radiówka zmusza mnie do poprawiania każdego postu).

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Zasilacz mam bardzo porządny do tej płyty - Fever 400W. Do oglądania TV wystarczy, po za tym możliwe że płytę sprzedam jak będzie okazja, ktoś chętny?

A klawiature niedawno kupiłem za 9,99zł więc tym razem odpuszcze wam :)

EDIT: Tak jeszcze przy okazji, płyta ma miejsce na wlutowanie portu LPT, w biosie również jest możliwość włączenia. Teraz pytanie czy wystarczy wlutować złącze i drabinki przy nim czy coś jeszcze może być potrzebne?
  • Poziom 27  
    @GUTEK@ napisał:
    EDIT: Tak jeszcze przy okazji, płyta ma miejsce na wlutowanie portu LPT, w biosie również jest możliwość włączenia. Teraz pytanie czy wystarczy wlutować złącze i drabinki przy nim czy coś jeszcze może być potrzebne?

Jeśli w biosie jest taka opcja to wystarczy najprawdopodobniej wlutować gniazdo LPT (poszukaj dobrze na płycie, może opcja dotyczy się portu LPT "na śledziu", poszukaj złącza do podłączenia takiego "śledzia"). Co do tych awarii, to działanie sprzętu, po nagrzaniu jest winą najczęściej kondensatorów. Mam monitor LCD acer AL1316W, który musi "się nagrzać" aby wyświetlał obraz. Przyczyną są suche kondensatory, ale nie chce mi się ich wymienić :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Owszem w przypadku wyschniętych to wiem, że jak się na grzeją to jeszcze jako tako działają zazwyczaj. Ale te co wlutowałem to były nówki ze sklepu i o identycznych parametrach.

Na płycie jest miejsce na wlutowanie gniazda tak by było z tyłu z resztą portów - zobacz na zdjęciu wcześniej. W dodatku w internecie wdziałem zdjęcia tego modelu (oraz abita) z portem lpt. A do programatorów przydałby się.
  • Poziom 27  
    Moim zdaniem można zaryzykować wlutowaniem portu i tzw. drabinek. (choć odpowiedzialności za tą poradę nie biorę) Niby nic nie powinno się stać, wręcz przeciwnie powinno zadziałać. Tylko możliwe, że na płycie brakuje jakichś dodatkowych elementów(rezystorów/kondensatorów/diod).
  • Poziom 30  
    Właśnie nie znalazłem zdjęcia na tyle dobrej jakości żeby szło porównać elementy smd. Drabinki widać więc z nimi problemu nie będzie, tylko przelutować z innej płyty. Z tego co sie orientuje to lpt idzie bezpośrednio z układu I/O więc powinno to ruszyć.

• Poziom 27  
    @GUTEK@ napisał:
    Właśnie nie znalazłem zdjęcia na tyle dobrej jakości żeby szło porównać elementy smd. Drabinki widać więc z nimi problemu nie będzie, tylko przelutować z innej płyty. Z tego co sie orientuje to lpt idzie bezpośrednio z układu I/O więc powinno to ruszyć.

Jeśli idzie bezpośrednio do układu to nie będzie problemu. Być może kolega posiada "uboższą" wersję płyty. Jak przylutujesz to złącze, to napisz czy ci się udało. Pozdrawiam :D
  • Poziom 30  
    Płyta działa ok na innych kondensatorach, na tych nowych ze sklepu wyłączała się tak jak pisałem w temacie.
    Portu LPT w końcu nie dolutowałem.