Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka minimalna ilość żył kabla do wtyczki RJ45?

mkos1 13 Paź 2010 10:22 17738 23
  • #1 13 Paź 2010 10:22
    mkos1
    Poziom 29  

Witam!
    Przeglądałem Forum ale jakoś nie trafiłem na właściwy temat.
    Czy jest możliwość podłączenia sieci LAN wykorzystując TYLKO 2 żyły kabla?
    Zasadniczo znajdywałem, że minimum musi być 4 żyły i wykorzystywane są piny złącza 1, 2, 3 i 6.
    Ale dzisiaj rozebrałem wtyczkę ze starej karty PCMCIA, gdzie widzę, że .... do transmisji na złączu RJ45 użyte są TYLKO piny 3 i 6!
    Pozostałe są zupełnie nie podłączone do niczego!

Więc jak to w końcu jest?
    A pytam się o to bo chciałem "eksperymentalnie" podłączyć net do jednego pomieszczenia, gdzie mam właśnie puszczoną 2-żyłową skrętkę i nie zależy mi tam na jakiejś superszybkości łącza (net z zewnątrz i tak mam wolny).

Pozdrawiam!
    Marek

0 23
  • Pomocny post
    #2 13 Paź 2010 10:25
    piterus99
    Poziom 43  

Ni dy rydy, pewnie rozebrałeś karte z modemem.

2
  • Pomocny post
    #3 13 Paź 2010 10:27
    mah111
    Poziom 12  

2 żyły do połączenia telefonicznego. Do sieci LAN potrzebne są 4.

0
  • Pomocny post
    #4 13 Paź 2010 10:29
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

W/g standardu potrzeba dwie pary, 4 przewody.

Może to co rozebrałeś to był modem a nie karta LAN.

0
  • #5 13 Paź 2010 10:32
    mkos1
    Poziom 29  

bogiebog napisał:
    W/g standardu potrzeba dwie pary, 4 przewody.

Może to co rozebrałeś to był modem a nie karta LAN.

Na bank była to karta sieciowa, z której daaawno temu nawet korzystałem.
    Do karty jest kabelek, na końcu którego mam gniazdo RJ45 i BNC i właśnie to rozebrałem - jak jesteś ciekaw to mogę Ci nawet fotkę wkleić.
    Notabene jest to wyrób 3Com-a

0
  • Pomocny post
    #6 13 Paź 2010 10:33
    mayekk
    Poziom 23  

hmm a jaka to karta, jaki standard Ethernet ? Domyslam sie, ze nie ma wsparcia Duplex ?

0
  • #7 13 Paź 2010 10:49
    mkos1
    Poziom 29  

Karta to: EtherLink III, LAN PC Card for 10BASE-T and Coax, 3C589D-Combo

A tutaj fotki wtyczki:

Dodam, że wolne piny złącza RJ45 nawet między sobą nie są połączone.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Paź 2010 10:55
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

A po drugiej stronie płytki nie ma połączeń ?

0
  • Pomocny post
    #9 13 Paź 2010 10:55
    piterus99
    Poziom 43  

Płytka jest wielowarstwowa i pozostałe ścieżki siedzą w innej warstwie

1
  • #10 13 Paź 2010 11:03
    Ibuprom
    Poziom 25  

A może to modem a nie karta sieciowa?. Sporo starego sprzętu używało gniazd rj45 nie tylko do ethernetu, podłączano przez nie również linie telefoniczne (patrz modemy sprowadzane jakiś czas temu masowo z zachodu).

-1
  • #11 13 Paź 2010 11:04
    mkos1
    Poziom 29  

Panowie - sprawdziłem to miernikiem i jestem tego bardziej niż pewien, że nie ma więcej tam ŻADNYCH połączeń.
    Tylko i wyłącznie użyte są piny 3 i 6.
    PCB jest 3 warstwowe i nawet wizualnie niczego nie ma tam więcej.
    Zresztą jakby były używane jeszcze jakieś inne piny złącza to nie zadawałbym tego pytania.

Więc .... jak to miałoby działać?

0
  • Pomocny post
    #12 13 Paź 2010 11:06
    piterus99
    Poziom 43  

Jak masz jak odpalić tą sieciówke to sprawdź ją, potem zaprasuj wtyk z tylko jedną parą i wtedy sprawdzimy...

Wg standardu to nie ma sensu nawet działania tego, obwód się w trafkach separujących nie zamknie...

0
  • #13 13 Paź 2010 11:09
    mkos1
    Poziom 29  

piterus99 napisał:
    Jak masz jak odpalić tą sieciówke to sprawdź ją, potem zaprasuj wtyk z tylko jedną parą i wtedy sprawdzimy... ...

Pomyślę o tym jak znajdę samą kartę ale z drugiej strony to co miałoby to zmienić zrobienie takiego przewodu?
    Wiem, że karta wcześniej działała bo po prostu z niej korzystałem jeszcze parę lat temu.

0
  • Pomocny post
    #14 13 Paź 2010 11:11
    piterus99
    Poziom 43  

Z ciekawości, bo w sumie dla mnie to nowość;)

Wiem, że kiedyś próbowałem na jednej parze puszczać z ciekawości, ale nie szło. Tylko nie pamiętam po której.

0
  • Pomocny post
    #15 13 Paź 2010 11:18
    mah111
    Poziom 12  

Z Wiki: w TIA-568A para druga (pomarańczowa) łączy wtyki 3 i 6, a para trzecia (zielona) wtyki 1 i 2, natomiast w TIA-568B odwrotnie. Koncentrator lub przełącznik 10Base-T nadaje na wtykach 1 i 2, a odbiera na wtykach 3 i 6, podczas gdy węzły nadają na wtykach 3 i 6, a odbierają na wtykach 1 i 2.

Z tego co widać na zdjęciu to połączenia są na stykach 3 i 6 więc tylko nadaje lub tylko odbiera... Jest to dziwna sprawa, chyba że działa tylko w half duplex...

1
  • #17 13 Paź 2010 13:55
    mkos1
    Poziom 29  

mah111 napisał:
    ...
    Z tego co widać na zdjęciu to połączenia są na stykach 3 i 6 więc tylko nadaje lub tylko odbiera... Jest to dziwna sprawa, chyba że działa tylko w half duplex...

Hmmm - to może być dobry kierunek rozumowania. :)

tos18 - nie ma co zmierzyć teraz dokładniej, gdyz piny 3 i 6 idą poprzez dławiki do złącza, które łaczymy do samej karty PCMCIA
    Pomiędzy pinami 1 i 2 masz "nieskończoność" rezystancji bo nie łączą się one ani razem ani z czymkolwiek innym - o tym już pisałem wcześniej.
    Miernikiem nauczyłem się posługiwać już dawno temu wiec proszę nie mówić, że "napewno coś musiałem źle zmierzyć".

Proszę, oto dodatkowe fotki:

0
  • Pomocny post
    #18 13 Paź 2010 14:15
    przemek525
    Poziom 10  

nie da rady w sieci LAN muszą być 4- żyłowe połączenia

-1
  • Pomocny post
    #19 13 Paź 2010 16:17
    mayekk
    Poziom 23  

mayekk napisał:
    hmm a jaka to karta, jaki standard Ethernet ? Domyslam sie, ze nie ma wsparcia Duplex ?

na jednej parze na 100% nie ma pelnego duplexu, ale jak sie to ma do pracy z innym sprzetem sieciowym...

0
  • #20 13 Paź 2010 16:30
    gwajer
    Poziom 10  

Ten model karty poprzez złącze RJ można łączyć tylko parami ze sobą. Działa to na takiej zasadzie jak złącze koncentryczne, tylko jest wpięty balun (konwerter) dopasowujący sygnały. Pozwala to na ominięcie ograniczeń długości kabla (na koncentryku około 180m długości całej sieci, na skrętce praktycznie nawet do 400m jednego odcinka).

0
  • Pomocny post
    #21 13 Paź 2010 19:50
    bialy20
    Poziom 19  

Wracając do pytania o możliwość połączenia Lan jedną parą przewodów, jest do tego przeznaczony VDSL. W zależności od wersji można zestawić wydajne i stabilne połączenie na kilkaset metrów. Dwa modemy, master i slave i hula. Lubię to połączenie jako awaryjne w firmie, bo wolna para telefoniczna zawsze się znajdzie.

0
  • #22 14 Paź 2010 09:01
    mkos1
    Poziom 29  

Witam!
    Przepraszam najmocniej wszystkich - chyba do okulisty muszę się udać :cry: :oops:
    Patrzyłem na przejściówkę tej karty jak "sroka w kość" i ... nie zauważyłem dwóch ścieżek właśnie idących do pinów 1 i 2. :(

Tak więc zwracam honor - faktycznie mieliście rację z tymi 4 żyłami. Szkoda tylko Waszego zmarnowanego na to czasu.

Więc temat już jest wyjaśniony.

1
  • #23 14 Paź 2010 09:34
    Samuraj
    Poziom 35  

Po drugiej stronie widać w dolnej części płytki dwie ścieżki w okolicach napisów.

0
  • #24 14 Paź 2010 11:07
    mkos1
    Poziom 29  

Samuraj napisał:
    Po drugiej stronie widać w dolnej części płytki dwie ścieżki w okolicach napisów.

Właśnie te dwie ścieżki mi jakoś "umknęły" :(

0