Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problemy z pamięcią RAM - nie działa drugi slot

rafaloos 14 Paź 2010 01:40 13663 9
  • #1 14 Paź 2010 01:40
    rafaloos
    Poziom 11  

Witam,

Chciałem prosić o jakieś rady odnośnie pamięci RAM.
    Otóż mam taki problem. ( poniżej na zdjęciu ).
    Wcześniej miałem 4 GB ramu. Dziś niestety tylko 2. Pozostały leży na półce.
    Swego czasu oddałem laptopa do serwisu i niestety ale wrócił do mnie hmm uszkodzony :(
    Problem polega na tym, że nie działa drugi slot pamięci RAM.
    Jeżeli włożę obydwie kości RAMu 2x 2 GB to komputer niestety nie wstaje poprawnie.
    Mam tu na myśli coś takiego, że załączam laptopa, niby zapala się matryca ale niestety obraz jest cały czarny, widać, że tylko zaświeciło się podświetlenie matrycy. Nie ma żadnego obrazu.
    Jeżeli wyjmę jedną kość pamięci tzn. z tego uszkodzonego slotu to laptop załącza się normalnie i wszystko gra.
    Wcześniej starałem się przymykać oko na ten problem ale niestety ostatnio dużo czasu spędzam przed komputerem ( duży projekt).
    Jak widać na załaczonym screenie, pamięc fizyczna jest totalnie zapchana. Z tego co widzę to system obecnie korzysta z pamięci dyskowej co strasznie spowalnie moją pracę.
    Bardzo proszę o jakieś wskazówki co by tu można było zrobić aby zaczęły działać mi te 2 sloty na RAM.
    Mój sprzęt to Compal FL90.
    Niestety nie mam już ważnej gwarancji.
    Aha pamięci są takie same. Przed serwisem wszystko działało.
    Z tego co pamiętam to gościu w serwisie mi coś wspominał, że zmieniał BIOSa, ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.
    Pozdrawiam i czekam na jakieś propozycje.

Proszę wklejać zdjęcia wg tej instrukcji: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html
    Popraw też błędy w pisowni - regulamin pkt. 15.[DriverMSG]

2 9
  • #2 14 Paź 2010 04:47
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Przeczyść sztywnym pędzelkiem slot pamięci. Czasami przyklei się jakiś kłaczek i nie działa.

0
  • #3 14 Paź 2010 07:06
    zieluś
    Poziom 18  

A jak zamienisz sloty to działa ?
    Czyli włóż do rzekomo uszkodzonego rzekomo dobry ram i sprawdź co sie stanie bo to może nie wina slota tylko samego ramu marne to pocieszenie ale taniej kupisz kostkę ramu niż wymienisz lapka. Zamień kostki miejscami i jak odpali sprawdź memtestem

0
  • #4 14 Paź 2010 16:50
    rafaloos
    Poziom 11  

Już troszkę wcześniej eksperymentowałem i jestem przekonany w 99%, że to uszkodzony slot. Sprawdziłem dla pewności nawet teraz.
    Czy orientuje się ktoś jakie są koszty naprawy i czy w ogóle jest to możliwe?
    Na dzień dzisiejszy jedyne rozwiązanie jakie widzę to wymiana 2x 2 GB na 1x 4GB.

0
  • #5 14 Paź 2010 17:36
    Jovik
    Poziom 15  

Kiedy wygasła Tobie gwarancja? Ile trwała naprawa gwarancyjna?

0
  • #6 14 Paź 2010 17:46
    rafaloos
    Poziom 11  

Jovik napisał:
    Kiedy wygasła Tobie gwarancja? Ile trwała naprawa gwarancyjna?

W kwietniu 2010 wygasła gwarancja. Naprawa gwarancyjna trwała prawie 4 tygodnie. Od tamtej pory unikałem wszelkiego serwisu w firmie gdzie zakupiłem laptopa. Żyłem myślą, że 2 GB ramu mi spokojnie wystarczy, ostatnio jednak zmieniłem zdanie. Właśnie przesiadłem się na FF bo Chrome zjadało mi tyle RAMu, że to poezja.

0
  • #7 14 Paź 2010 22:37
    Jovik
    Poziom 15  

Rozumiem Twoją niechęć, ale uważam, że warto było ich dalej męczyć. Okres gwarancji wydłuża się o czas napraw gwaranycjnych, ale w tym wypadku niewiele to Tobie da.

Próbowałeś sprawdzić czy OS poprawnie "widzi" oba gniazda? (np. AIDA32)
    Spróbuj uruchomić, np. Ubuntu Live CD i zrobić test pamięci

1
  • #8 14 Paź 2010 22:51
    rafaloos
    Poziom 11  

Jovik napisał:
    Rozumiem Twoją niechęć, ale uważam, że warto było ich dalej męczyć. Okres gwarancji wydłuża się o czas napraw gwaranycjnych, ale w tym wypadku niewiele to Tobie da.

Próbowałeś sprawdzić czy OS poprawnie "widzi" oba gniazda? (np. AIDA32)
    Spróbuj uruchomić, np. Ubuntu Live CD i zrobić test pamięci

Właśnie sprawdziłem i Aida32 widzi 2 sloty.
    Jak mogę przetestować ten drugi slot ( nie działający) kiedy nic na ekranie nie widać? Z tego co zauważyłem to nawet dysk nie pracuje przy tej konfiguracji. (dioda od HDD nie daje znaku życia).

0
  • #9 15 Paź 2010 09:21
    Jovik
    Poziom 15  

Poza wyczyszczeniem slotu (było sugerowane wcześniej) można jeszcze nagrzewnicą podtopić luty - może któryś pękł?

0
  • #10 15 Paź 2010 17:39
    rafaloos
    Poziom 11  

Slot wyczyściłem.
    Miernikiem sprawdziłem luty z jednej strony i wszystko raczej jest ok.
    Nie sprawdziłem drugiej strony bo dostęp jest utrudniony. Musiałbym rozkręcać całą obudowę a to już mały problem.

Jak odbierałem laptopa z serwisu to gościu mi powiedział, że przyczyną awarii były stopione luty karty graficznej. Brzmi kosmicznie ale tak powiedział.
    Może coś podobnego przytrafiło się temu slotowi?

PS. Ten uszkodzony slot to ten na dole.

Moderowany przez DriverMSG:

Temat zamykam do czasu, aż autor wyrazi chęć poprawy swoich wypowiedzi.

1