Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[DELPHI] Aplikacja bazodanowa z pliku txt

dj6agietka 14 Paź 2010 11:14 1512 1
  • #1 14 Paź 2010 11:14
    dj6agietka
    Poziom 1  

Witam.

Na wstępie proszę o wyrozumiałość ale dopiero wtajemniczam się w programowanie i działanie tego forum.

Mam za zadanie napisać program który po otwarciu pliku txt przekonwerteruje zawartość na postać bazy danych.

Bez problemu umiem napisać program który otwiera plik txt i który otwiera bazę ale nie mogę dojść do tego jakiego komponentu, kodu użyć do tego aby plik txt zamieniał zawartość na bazę.

Dodam że pliki txt zawsze mają ten sam układ tylko zmieniają się wartości.
    Na samym początku pliku są komentarze, mnóstwo kodów (nie raz po 3 do jednej wartości oddzielone przecinkami) i opisy do nich oddzielone tak jak poniżej podałam, a w dalszej części te same kody i przypisane wartości (dane).

Podaję przykład gdyż nie mogę ujawnić danych z mojego pliku:

NS;
    C; dane
    NS, IM, ; Imie
    NS, NA, ; Nazwisko

KO;
    C; kontakt
    KO, NR, ; nr telefonu
    KO, AD, ; adres zamieszkania
    itd.

Później to samo tyle że z wypełnionymi danymi.

Czy ktos mi może pomóc jak to ugryźć? Czego powinnam użyć? Dodam że pracuję na Delphi 7 Ent.

0 1
  • #2 14 Paź 2010 11:40
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Pierwszym krokiem będzie poprawne odczytanie pliku txt, w celu pobrania danych.
    Jeżeli każdy plik ma ten sam układ, to będzie to dość proste.
    W podanych przez Ciebie przykładach, każdy plik/sekcja pliku zaczyna się od znacznika ( NS; oraz KO; ) następnie następuje znacznik C; oznaczający rozpoczęcie bloku z danymi.
    Sugeruję zrobić to w następujący sposób.
    1. Otwieramy plik txt.
    2. Czytamy pierwszą (niepustą) linię pliku i odczytujemy znacznik np. NS.
    3. Czytamy kolejne linie do momentu napotkania znacznika C rozpoczynającego blok danych.
    4. Czytamy dane rozpoczynając od znacznika NS, następnie znacznik IM który traktujemy jako nazwę pola rekordu.
    5. Po napotkaniu nowego znacznika ( w tym przypadku KO ), wracamy do punktu 2.

Nie napisała koleżanka nic o ilości tych plików, czy dane w tych plikach dotyczą więcej niż jednej osoby itd.

Proponuję zamieścić dłuższy kawałek takiego pliku/plików z wymazanymi wartościami. Proszę wstawić znak/znaki "*" i pozostawić pierwszy i ostatni znak wymazanego ciągu.
    To na pewno pomoże w ustaleniu kolejnych kroków postępowania.

0