Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja oświetleniowa na podwórku

14 Paź 2010 11:20 4017 9
  • Poziom 9  
    Witam!

Muszę zrobić projekt instalacji oświetleniowej na podwórku (chodnik).
    Czy może ktoś może mi doradzić jakie zabezpieczenie, przewody,oprawy mam dobrać?
    Instalacja będzie na dwóch żarówkach LED.
  • IGE-XAO
  • Poziom 39  
    A kolega to pyta (ponownie) jako projektant, elektryk-wykonawca, uczeń, czy może miłośnik wiedzy ogólnej?

Ps. Projekty wykonują biura projektowe lub firmy wykonujące instalację elektryczną.
  • Poziom 9  
    Ja pytam jako uczeń. Chodzi o to żeby doradzić. Ja pierwszy raz wykonuje taki projekt na przedmiot instalacje elektryczne.
  • IGE-XAO
  • Poziom 37  
    Jeśli to jest na zewnątrz to musisz mieć oprawy przystosowane do montażu na wolnym powietrzu poczytaj o czymś takim jak IP :D to jakie oprawy to już kwestia gustu w sklepach jest tego trochę do montażu w posadce chodnika lub jako słupkowe lub jako wysokie parkowe :D Kabel musi być YKY by można go było zakopać no nie wspomnę o taśmie ostrzegawczej niebieskiej by nie uszkodzić kabla w przyszłości podczas kopania. Zabezpieczenie jak i przekrój żyły kabla musisz dobrać według obciążenia i długości (spadki napięcia).
  • Specjalista AGD
    Tak jak pisze Zdzisiek1979:)
    Diody (nawet te dwie) więcej chyba jak 100 watów nie pobiorą:-)
    Proponuję kabel o 3 * 1,5 (można 1 ale radze dać większy ze względu na ewentualne większe spadki napięcie) i bezpiecznik 6 A

Moderowany przez retrofood:

Jeszcze jedna taka porada, a będzie "nagroda" nr 2. Pkt 12 regulaminu forum.

• Specjalista AGD
    Drogi Retrofood. Bardzo proszę o wyjaśnienie (może być na PW). Pkt 12 brzmi: "Udzielanie porad uznanych za szkodliwe bądź bezwartościowe podlega regulaminowym restrykcjom" Moja porada jest wg Ciebie szkodliwa czy bezwartościowa? Chyba mam słuszne założenie że żarówki LED nie pobiorą mocy większej jak 100 W? Przekrój kabla i bezpiecznik też - nie spowoduje zniszczenia obwodu czy powstania pożaru. Chyba że uznałeś ją za bezwartościowe ale też chciałbym poznać dlaczego? Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam:-)

Dodano po 1 [minuty]:

PS. Dziękuję że na razie nie dostałem "nagrody", choć wcale nie wiem za co bym mógł ją dostać:(
  • Moderator
    Już wyjaśniam.
    Nie można robić założeń i podawać szczegółowych danych, kiedy my nie mamy żadnych danych podstawowych.
    Cytat:
    Proponuję kabel o 3 * 1,5 (można 1 ...
    - przepraszam, a na jakiej podstawie? A może podwórko ma 1,5 km długości? Ja BYŁEM na takim podwórku.
    Dlaczego podajesz Kolego przekrój a nie piszesz o rodzaju kabla? Czyli sugerujesz UCZNIOWI, że to nie ma znaczenia. A jak położy YDY 3 *1 wg Twoich zaleceń, to jak myślisz, zaliczy ten projekt? Czy sprawdziłeś, że rozróżnia kabel i przewód?
    Poza tym, a gdzie rezerwa na rozbudowę?

Proszę o więcej logiki i myślenia o możliwych skutkach swoich wypowiedzi.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Jeżeli ma być to praca - projekt na przedmiot 'instalacje elektryczne' to wypadało by to oddać jak i opracować według pewnych standardów estetycznych jak i technicznych. W końcu chodzi chyba o dobrą ocenę na zaliczenie :) a nie oddanie byle na 3.

Najlepiej było by dla rozwiązania problemu aby autor przedstawił pewne założenia poglądowe na wstępie projektu a potem wykonał pewne obliczenia. Wypadało by dokonać pewnych rysunków poglądowych.

Założenia:
    - wymiary chodnika - odstępy pomiędzy oprawami lamp (montaż ich na ścianie/słupkach ),
    - wysokość zamontowania ich nad poziomem gruntu,
    - przewidywane natężenie oświetlenia jeśli specyfika tego zakłada,
    - długości przewodu/ów od rozdzielnicy do opraw z uwzględnieniem sposobu łączenia (równoległe/szeregowe, zasilanie jednoczenie obu opraw/pojedynczo),
    - sposób montażu przewodów,
    - rodzaj sieci (preferowany TN-S),
    - moc zainstalowanych odbiorników - żarówek Led,
    - dopuszczalny % spadek napięcia, rezerwę prądową itp.

Wtedy można by się zabrać za obliczenie prądu płynącego przewodem/ami, spadku napięcia, strat energii. Następnie według określonych dopuszczalnych wartości możemy dobrać przewody. Minimalny przekrój przewodu na instalację oświetleniową wynosi 1,5mm²
    Następnie możemy dobrać zabezpieczenia na owe prądy płynące w przewodzie/ach z obliczeniami prądów zwarciowych. Ich rodzaj, charakterystykę, ewentualnie selektywność. W tym punkcie można by dobrać również rozdzielnice.
    Następnie pod owe obliczenia można by dokonać doboru opraw pod owe żarówki ze względu zarówno na ich zdolność oddawania ciepła jak i na ich możliwość zastosowania w danych warunkach - nie każdą oprawę można zastosować wszędzie.
    Na koniec można by się pofatygować o zestawienie materiałów i ich ilości które będą użyte w naszej instalacji.

Ja bym to tak w skrócie widział jeśli ma być to praca teoretyczna. Jeśli jest to praca praktyczna to powinna znajdować się do niego dokumentacja techniczna.

Polecam literaturę:
    - H. Markiewicz - 'Instalacje elektryczne'
    - S. Niestępski - 'Instalacje elektryczne - budowa, projektowanie i eksploatacja'.
  • Poziom 9  
    Moje założenia dotyczące projektu:
    -odstęp pomiędzy oprawami 1,75m
    -wymiary chodnika: długość 1,5m szerokość 43cm wysokość 10cm.
    - montaż opraw na ścianie (kinkiety w pozycji wiszącej)
    -wysokość zamontowania opraw 2,10m
    -sposób montażu przewodów pod tynkiem
    -instalacja w układzie TN-S
    -moc żarówek LED 2 żarówki po 21W (żarówki LED na napięcie 230V)
    -dopuszczalny spadek napięcia do oświetlenia to 2%.
    -długość przewodów od rozdzielnicy do opraw 2m, zasilanie jednoczesne obu opraw.
    -łączenie równoległe opraw
    -przewody o przekroju 1,5mm2

Schemat mam wykonać tylko od rozdzielnicy oraz plan instalacji.
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Tak :) i można by zabrać się za liczenie prądów, spadków napięć tak jak wyżej napisałem :)
    Proponował bym na początek rozrysować sobie to w pewnej skali na kartce papieru i oznaczyć trasę kablową, rozdzielnice.
    Później dokonać obliczeń a na koniec doboru samych opraw, zabezpieczeń itp.