Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator w.cz na pasmo 2m

14 Paź 2010 13:21 4007 7
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich
  Dostałem na pracowni zadanie dotyczące złożenia generatora w.cz, sinus.
  Ma być on regulowany w zakresie 2m (ok.150Mhz) Po przeszukaniu kilku stron znalazłem układ generatora zrealizowanym na wzmacniaczu UL1202. Wiem o tym, że jest to wzmacniacz p.cz, ale jakby przerobić go (budując od podstaw z innymi elementami, ale zgodnie ze schematem) to czy będzie pracował na zaplanowanej częstotliwości. Oczywiście na schemacie trzeba pozmieniać L i C ze względu na częstotliwość rezonansową. A może miałby ktoś taki właśnie schemat albo powiedzieć mi jakieś wskazówki.
  Pozdrawiam

  https://obrazki.elektroda.pl/53_1273325191.png
  [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Witam ! według tego schematu nie zrobisz generatora na 2 m. Zobacz jak wygląda schemat generatora do głowicy UKF i takie coś zbuduj. Cewka może być wykonana z drutu miedzianego jak w radiu Taraban. Podpowiem ci ze cewka z Tarabana bez kondensatorów dodatkowych tylko z przestrajanym generuje na końcu zakresu na ok. 150 MHz. Powodzenia !!! :))
 • Poziom 21  
  Witam. A jaka ma być stabilność termiczna zadanej częstotliwości.
 • Poziom 31  
  Stabilność termiczna zależy w dużej mierze od typu tranzystora i obudowy całości. Co do ew. pytań co i czym połączyć odpowiadam że najlepiej pracujący generator według mnie ma głowica UKF typu GFM 105 , stosowana w odbiornikach typu Zodiak i Tosca. Tylko ze cewka tam jest nieco za długa ale wystarczy oryginalną cewkę skrócić o jeden zwój i zapracuje spokojnie na pasmie 2 metry. Diodę BB 104 poprzez oryginalny opornik 100 k lub 68 k ( zależy jaka głowica ) polaryzujemy napięciem ok 18V. W zasilaczu tego napięcia umieszczamy potencjometr pozwalający regulować napięcie ok +/- 1 V . Pozwoli to na płynną regulację częstotliwości. W obwodzie zasilania stosujemy diodę Zenera dużej mocy 13,8 V ok.2A co pozwoli na stabilizację od strony zasilania. Stabilizację temperaturową uzyskamy umieszczając układ w metalowym pudełku które na początek możemy obłożyć styropianem. Grubość warstwy ok 1 cm. Powinno po wygrzaniu zapracować poprawnie. Po załączeniu zasilania układ " wygrzać" przez 10 minut. po takim czasie powinno pracować stabilnie. Pozdrawiam ! :))
 • Poziom 18  
  UL 1202 chodzi o połowę niżej, do ok.70MHz więc na nim nie zrobisz generatora na 2m.
 • Poziom 33  
  Tak jak pisze "Radiowiec 2" wykonaj,gorzej że ty nie "czujesz" tematu i tu jest problem. Potrzebna ci wiedza teoretyczna i praktyczna na temat układów generatorów.
  73!
 • Poziom 37  
  Zdobądź uklad MAX2606 (Max2607) jedna cewka, 3 oporniki i potencjometr. Generator jak się patrzy