Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Asus kopie prądem od masy.

14 Paź 2010 14:14 5128 3
  • Poziom 14  
    Witam !

Otóż od jakiegoś czasu zauważyłem że mój laptop kopie prądem :) gdy dotknę jakiegoś wyprowadzenia masy czy to z jakiegoś portu czy nawet metalowej części obudowy czuje mrowienie charakterystyczne dla prądu zmiennego, nie wspominając co sie dzieje jak dotknę portu i np. kaloryfera :|. W ogóle skąd napięcie przemienne w czymś zasilanym prądem stałym ?? Tak wiec w pierwsze co sprawdziłem to zasilacz daje tyle ile trzeba napięcia stałego czyli ok 19 V ale sypie mi także prawie 40 zmiennego ;/ czego nie do końca rozumiem. Miał ktoś kiedyś podobnie ?? Wiecie co może być przyczyną ?? Nie mam czasu teraz na własne dochodzenie co jest nie tak i czy tak może być choć w to wątpię tak więc jeśli ktoś może od razu wiedzieć to proszę pisać.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Brak uziemienia zasilacza. Podłącz zasilacz pod gniazdko z uziemieniem(z bolcem).
  • Poziom 14  
    Hehe :D już chciałem pisać że to niemożliwe bo mam extra gniazdko na kompa które ma uziemienie i filtr przeciw przepięciowy aleee sprawdziłem ;D i sie okazało że koś w domu podłączał coś nowego a potem nie powsadzał wtyczek tak jak miały być. Wszędzie chyba trzeba naklejać kartki nie ruszać :D
    hehe dzięki za pomoc ;)

ps. Temat zamknięty
  • Poziom 19  
    Jak już wyżej wspomniał kolega - Filtr zasilania próbuje na PE /bolec uziemienia/ śmieci odesłać, a że bolca nie ma to leci po użytkowniku :]

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Na szybko: Taśma izolacyjna i izolowanie obudowy laptopa oraz rękawiczki SEP do użytku

Na porządnie: sprawdzony bolec uziemiający (czasami są wiszące w powietrzu albo pod zero podpięte w starych instalacjach - więc sprawdź sam - w razie czego PE można łatwo dorobić (poprzez połączenie wyrównawcze), byle z głową by nie zabić albo ludzi albo sprzętu) ;]