Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Taki sobie pomysł na zestaw 5.1

22 Wrz 2004 23:16 2757 16
  • Poziom 10  
    Witam! W sumie to nie wiedziałem w jakim dziale umieścić tego posta, troche tu namieszałem, ale zdecydowałem na akustyke.
    Więc tak: chcę zamontować sobie w kompie karte dźwiękową 5.1. Nie mam żadnego wzmaka co by obsługował system 5.1, ale mam zlekka inny plan. A mianowicie: mam dwa wzmaki jeden dwukanałowy, drugi czterokanałowy. Chciałbym podłaczyć do tego 4 kanałowego wyjścia przód i tył, tak że np. lewy kanał to przód a prawy tył. Wiem, że wyjścia z kary dźwiękowej przód/tył są stereofoniczne, tym samym już nie będą, no ale coś za coś... a do tego 2 kanałowego głośnik centralny i subwoofer. Czy to dobry plan?? Czy może lepiej zrobić sobie jeszcze jeden wzmacniacz, np. na układzie LM3886 i wtedy puścić przód i tył na dwa osobne wzmaki a centralny i sub na jeden??
    Teraz pytanie z innej beczki. Mam dwie kolumny Diora ZdB 80 8 903 (głośniki niskotonowe wymieniłem na firmy Voice Kraft VK8044) chciałbym je dać na tył, na przód nic nie mam więc chciałbym sobie coś zmonować z głosnika wysokotonowego, np. GDWK 9/120 8 OHM i średnoitonowego, np. GDM 12/60/4 8 OHM w jakiejś niewielkiej skrzyneczce (czy wybrałem dobre głośniki?), tak samo jest z głośnikiem centralnym tylko, że nie wiem jakie tutaj zastosować. Chcę aby grało to w miare czysto no i głośno. A co do subwoofera to mam taki patent aby wykorzystać do tego basówki z tych kolumn co mają iść na tył, no i dwie opcje jak to zrobic:
    1. zostawić je w tych kolumnach tylko podłączyć pod wyjście subwoofera razem (tak byłoby najlepiej, na tube nie mam w pokoju miejsca, a z tych kolumienek bassssu :) mam po dostatkim) - tylko nie wiem jak to bedzie grało, jak bedzie w jednej kolumnie z tymi (średniotonowymi (GMD 10/60/3 i wysokotonowymi (GDWK 10/80/6) co mają robić za głośniki tylne.
    Ale zakręciłem :wink:
    2. wymonować je, a w ich miejsce wrzucić coś taniego, a te dwa basowe wpakować do jakiejś skrzyneczki.
    Prosze o pomoc no i inne pomysły jakby to wykonac. Z góry dziękuje!
  • Poziom 43  
    Zazwyczaj karty audio mają kwadro lub pseudo kwadro - układy A3D i inne takie rzeczy - więć najczęściej znajduja się wnich 3 jacki; 2 to wyjścia ew wejścia liniowe, jeden to mikrofon.

Wiec jacki podepniesz pod wzmacniacz 4-kanałowy z tego możesz rozdzielić jeden z jacków przez rezystory i zsumowac sumatorem (gdzieś tu są schemy) i taką sume do centralnego (np. dwa basowce + kopułka układ D'Appolito) - jako jeden z kanałów wzmaka drugiego - suba zrobisz podpinając filter do ostatniego wolnego kanału.

Po za tym inna sprawa jesli masz mały pokój to nawet nie baw sie w takie rzeczy. Bo o wiele lepsze będzie dobre stereo czy kwadro niż chaos 5.1

Generalne zasady - z przodu głosniki powinny być większe. Z tyłu najlepiej pod sufitkiem jakies małe skuteczne monitory.

Po za tym szastasz głośnikami z jednej kolumny do drugiej co nie jest za bardzo obojętne. Są parametry. Do tego pewnie niedopasowane zwrotnice...

Po za tym GDM-y maja pasmo od 500Hz - a gdzie reszta pasma

Mógłbys na spokojnie zrobić spis głośników, mocy wzmacniaczy , parametry pokoju itp.
  • Poziom 14  
    Po pierwsze do czego ma słuzyc ten cały układ 5.1?
    Jesli do słuchania muzyki to dzwiek stereo został tak nagrany zeby byc odtworzonym na 2-och kolmnach o pełnym zakresie czestotliwosci (ewentualnie + sub). Wszelkie udziwnienia i dorabianie dodatkowych głosników tylko popsuje scene muzyczną.
    Jesli do gier lub filmów DVD w systemie 5.1 to o wiele gorszym rozwiązaniem jest podłączanie wysokotonowych głośników na przod a niskotonowych na tył, niz dwie dobre kolumny i zwykłe stereo. Generalnie przód przenosi najwiecej informacji i nie ma mowy o jakims łączeniu kanałów czy dawaniu samych gwizków, bo dzwieku przestrzennego i tak nici a zwrotnice zatrzymają wiekszosc informacji.
    Moja rada:
    Jesli koniecznie chcesz sie bawic w 5.1 to wzmacniacz 2 kanałowy i dwie porządne kolumny o pełnym pasmie przenoszenia daj na przod. Po jednym kanale na centralny i zsumowane tylne kanały, a sub-a zrob z osobnej koncówki.
    PS. piszesz ze jeden wzmak masz 4-kanałowy a potem piszesz ze jak podłączysz do niego przod i tyl to połączysz lewy i prawy. Toz abo ten wzmak ma tylko 4 wyjscia i jest dwukanałowy, albo bez problemu mozesz nie sumowac kanałów L i R.
  • Poziom 10  
    A więc tak:
    Tak mniej więcej wygląda mój pokój: komp stoi na biurku wmontowanym w meble, które zajmuja całą scaine, naprzeciwko jest kanapa no i w rogach, też naprzeciwko kompa kolumny. Kolumny muszą stać z tyłu, ponieważ gdzie indziej nie ma na nie miejsca.

Peter mówisz, że na przód musi iśc coś najlepszego z całego zestawu. Wrzucenie kolumieniek na meble nie wchodzi w gre, przemeblowanie pokoju też nie, daltego też chciałbym coś mocnego/lepszego na przód, możesz niapisać co by się nadało??
    Układ ma służyć do wszystkiego: słuchania muzy, oglądania DVD i grania.

Kartą dźwiękową ma być Sound Blaster 5.1 Live!, na nic lepszego mnie nie stać.

Wymiary pokoju to:
    wysokość - 2,5m
    szerokość - 3m
    długość - 4,5m

Wzmacniacze:
    1. Unitra Tosca 303 2x25W
    2. Unitra WS 432 (tylko nie wiem jaką to mam moc, w sieci znalazłem że 2x45, czyli w trybie czterokanałowym około 4x20??)
    Jest on dwukanałowy z 4 wyjściami.

Głośniki:
    W tych diorowskich kolumnach są:
    wysokotonowy GDWK 10/80/6
    średniotonowy GMD 10/60/3
    niskotonowy dwucewkowy Voice Kraft (20cm średnicy), parametrów żadnych na nim nie podali poza tym że ma 300W mocy co jest raczej mało wiarygodne
    Zwrotnice w kolumnach śa oryginalne, tzn. takie są od nowości razem z średnim i wysokimtonem.
  • Poziom 30  
    porczek jedna uwaga wzmacniacz ws432 nie jest wzmacniaczem 4 kanałowym jest to zwykły wzmacniacz stereofoniczny do tego wzmaka mozesz podpiąć 2 kolumny 8ohm lub 4 kolumny 4ohm-owe tam jest połączenie szeregowe zestawu A z zestawem B (patrzeć na schemat) wzmacniacz 4 kanalowy byłby wtedy gdy wzmak miałby 4 końcówki mocy
    pozdrawiam Janusz
  • Poziom 14  
    Jak na taka sytuacje to dobrze to obmysliłes. Moge ci tylko zaproponowac rozwiązanie takie aby te dwie kolumny w rogu dac jako FRONT lewy i prawy, dorobic małą 2-drożną kolumne na głosnik centralny i drugą taka na zsumowany REAR.
    Co do głośników basowych w kolumnach podłączonych jako sub, jesli teraz dobrze przenoszą basy to bedą dobrze brzmiec. Niskie czestotliwosci nie są kierunkowe i nie ma znaczenia ile jest głosników i jak rostawione. Jesli masz miejsce na dwie nieduze kolumny to mógłbys je dac na przod na meble i te dwie duze na tył. Ale jesli chodzi o przestrzennosc dzwieku to chyba lepsze bedzie rozwiązanie 1.
    Powodzenia i napisz jak to wyszło.
  • Poziom 31  
    U mnie udało się zestawić z tego co w mieszkaniu znalazłem taką prowizorkę
    - Komp z mobo nf7-sl z SoundStormem
    - 1 wzmak Tosca 303 - 2x25W, przód
    - 2 wzmak radziecki ?? kiedyś za 50zł - 2x25W, tył
    - przody własne rękodzieło GDN16/30/8, GDM10/60/8, GDWK7/50/8 grają już od paru lat
    - tył w skrzynkach jakieś szeroko pasmowe 30W tanie, że aż wstyd pisać
    - czasem jak film w DvX ma pełną ścieżkę AC3 trzeba dać centralny, filmu bez dialogów nie da się oglądać, daję skrzynkę z GDN16/20/8 plus GDNWK10/80/8 ogólnie cięte przy 3,5kHz napędzane TDA2030 napięcie na maksa (pełna prowizorka)
    Stery od nVidi dla SS pozwalają ustawić dźwięki 4 kanałowy, 4 kanałowy DD, 5.1, 5.1 DD i tam parę innych kombinacji.
    Karta graficzna to GF4 Ti4200 i dwa ramdaki trzymają poziom obraz na TV może być.
    Sub na razie nie potrzebny ale z czasem planuję kupno amplifiltru z wejściem optycznym nf7-sl ma wyjście cyfrowe, wykonanie subwoofera na LW800 i jestem w trakcie robienia skrzyneczek b-r z ARN150/03/4 oraz GDWK11/100.
    Np VanHealsin film efekciarski ale dźwięk i muzyka robi swoje.
    Na razie moje plany krążą wokół kina ale wiem na pewno, że przyjdzie czas na zestawienie poprawnego zestawu stereo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Peter a mógłbyś mi zaproponować jakieś głośniki do tego centralnego? No i do tega na tył? Bedą potrzebne zwrotnice?

Zrobie tak jak napisałeś w rozwiązaniu 1. Mniejsze koszty, a jakby mi sie nie podobało to zaczne coś kombinować z 2.

Na efekty bedzie trzeba jednak troche poczekać. Narazie mam kase na karte i ewentualnie głośniki do cerntrala.
    Pozdrawiam i dzieki za pomoc!
  • Poziom 31  
    Tak jak tu (elektrodzie) ktoś wcześniej pisał w podobnym temacie centralny nie powinien być robiony na odwal. Coraz częściej jest wymagane by ładnie z chodził przynajmniej do 60Hz jak i ładnie grał basem poprzez średnie i wysokie tony.
    Panie lubią niski, aksamitny męski głos chyba, że ktoś czuje się zagrożony ;), ale czego się nie robi dla płci pięknej i niewieściej :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Chyba najlepszy bedzie Tonsil GDN 13/50/1 - tani a naprawde pożądny głosnik (dobre parametry T-S jak do kolumny na pólke). W krakowie piecdziesiat pare złoty.
    Do niego kopułke GDWK 9/80 j.w. (lub GDWK 9/120 drozsza)
    Obudowa o V = 8.5l, bass-reflex 4,5x13,5cm.
    lub bez tunelu V = 4l, ale wtedy zamiast od 58Hz kolumna bedzie przenosic tak gdzies od 80Hz,
    Zwrotnice policze jutro to Ci wrzuce wyniki. Jak nie chcesz robic zwrotnicy to wystarczy kondensator szeregowo z gł wysokotonowym dla 8Ohm 3,3uF dla 4 dwa razy wiekszy. Efekt bedzie niezły (sprawdzałem) ale moc kolumny ograniczona, ze wzgledu na slabą selektywnosc takiego "filtru".
    Kondensator na kilkadziesiat volt nie elektrolit, moze byc foliowy mkse mkt.
  • Poziom 43  
    Zrob tak jak tu ktos mowi - Do przodu wsadź to co masz - (podwieszenie pod sufitem skierowane do dołu) z tyłu daj szerokopasmowce o dużej skuteczności. coś z Tesli na przykład.

nie chce byc nachalczywy ale nie potrzebujesz chyba ani wielkich głośnikow z przodu ani z tyłu. Potrzebujesz małych punktowych głosników, bo inaczej to sie wszystko w chaos przerodzi. podłacz na razie jakies coś " co by grało " i sprawdx czy ogólnie przestrzeń słychać.
  • Poziom 25  
    Być może zaraz posypie się grad opinii krytykujących to co napiszę.

Wpadłem troche wcześnie na podobny pomysł co Porczek i wcale nie uważam tego za totalną lipę. Już wczesniej to opisywałem, ale jescze raz powtórzę.

Więc zrobiłem tak:
    - dwa wzmacniacze stereo zrobione na TDA2030. Jeden obsługuje fronty, drugi tyły.
    - dodatkowo wzmacniacz na TDA7294 do suba, zfiltrem dolnoprzepustowym, odcięcie 250Hz z możliwością regulacji do 120Hz i regulacją poziomu

Zestaw jest podłączony do DVD. Na wzmacniaczach zasilających satelitki jest tylko regulacja głośności, więc można sobie ustawić różnicę głośności pomiędzy przodem a tyłem. Dodatkowo przód jest puszczony przez equalizer Diory, po to żeby podbić "środkowe" częstotliwości. Na wzmacniacz do suba idzie sygnał z dwóch kanałów, gdzie jest sumowany i filtrowany.

Głośniki:
    - satelitki (cztery takie same), zrobione z głośników samochodowych (srednica ok 12cm) dwudrożnych wsadzonych do obudowy zamkniętej ok 3l objętości, lekko wytłumione
    - subwoofer to opisywany już bardzo często Alphard LW800, obudowa br, objętość ok 30l.

Koszt całości ok 500zł (z wykończeniem).

Odsłuch: Budowałem to do słuchania muzyki. Na początku był to eksperyment, ale się sprawdził i już tak został. Jako autor tej całej "plątaniny" nie będę obiektywny oceniając jakość dźwięku itd.
    Wynajmuje jednak chatę z kumplem. Mamy dwa identyczne pokoje 5x6x3 (więc spore). On ma wstawiony w swoim pokoju zestaw kina domowego Yamahy, nie znam modelu (cena ok 4 500zł).

I co najlepsze: sam przyznał, że ten robiony gra o wiele lepiej od jego zestawu.

Czasami warto poeksperymentować :D
  • Poziom 10  
    Peter, a jakbym chciał do tego centrala wrzucić 2x GDN 13/50/1 i tego GDWK 9/120. To jaka objętoś powinna mieć ta kolumna. Bede robił z bass reflexem, jaki w takim razie wmontować?. Możesz to dla mnie policzyć, nie mam programu do liczenia tego wszystkiego albo podać jaki to program+króciutki opis działania(tak byłoby nawet lepiej)?
    No i mógłbyś mi napisać co kupić do zrobienia tej zwrotnicy, w niedziele wybieram sie na giełde elektroniczną, więc od razu bym to kupił... Z góry dziekuje.
  • Poziom 14  
    Program nazywa sie WinIsd i mozna go sciagnąc stad:
    http://www.linearteam.dk/. Co do obsługi, otwierasz nowy projekt tworzysz nowy głosnik, potem wybierasz rodzaj obudowy i ilosc głosników.
    Jak juz odpalisz i bedziesz miał konkretne pytanka to pisz.
  • Poziom 27  
    :arrow: Falco76

Cytat:
    Więc zrobiłem tak:
    - dwa wzmacniacze stereo zrobione na TDA2030. Jeden obsługuje fronty, drugi tyły.
    - dodatkowo wzmacniacz na TDA7294 do suba, zfiltrem dolnoprzepustowym, odcięcie 250Hz z możliwością regulacji do 120Hz i regulacją poziomu

Mam takie pytanko jak to wszystko razem spiąć za pomocą poterka np 6 kanałowego? cztery stworzyłem przez zastosowanie rodzimych peerków i klejenie ale 6 mi się rozłazi, a ustawienie 6 kanałów każdy inaczej doprowadza mnie do rozpaczy. Myślałem jeszcze nad rezystorami elektronicznymi np. TDA 1074 ale nie miałem czasu już do tego usiąść.
  • Poziom 43  
    kraz73 -> myślałeś o przekładniach?? Tylko bedzie cieżko z wykonaniem... Trzy koła zębate OOO - srodkowe by się obracało odwrotnie - A Potencjometr: odwróciło by sie jego "polaryzacje" i tak mogło by to działać.

Co do potencjometrów elektronicznych maja wysokie szumy i niektórzy konstruktorzy ich nie zalecają.
  • Poziom 27  
    :arrow: Tremolo

Z poterkami elektronicznymi właśnie prace staneły na poziomie szumów. Cyfrowych nie chce się tykać.

Z mechanicznymi obróciłem 2 pary liniowe o 180 st. i tak zostały wklejone na druk a póżniej zlepione, Myślałem o dołożeniu jeszcze jednej pary np. przez sprzęgło z rurki igielitowej, albo zakup gotowych miniaturowych wyłuskanie osi, założenie jednej długiej i może to zadziałać.
    A tak swoją drogą jakoś surfująć po sklepach internetowych nic takiego nie zauważyłem. :cry: Może ktoś, coś ??