Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Restarty komputera podczas podłaczania do przednich USB

StasiuX 14 Oct 2010 10:48 2130 11
    StasiuX
    Level 11  
    Mam nowego kompa z dosyć high-endowych elementów i czasami zdarzy mu się restart kiedy np. próbuję coś podłączyć pod przednie USB. Nawet nie zdążę włożyć danego urządzenia do portu USB, wystarczy, że tylko delikatnie przejadę po brzegu.

Drugi przypadek restartowania tego samego komputera jest już bardziej kosmiczny :). Mam UPSa do którego wpięty jest monitor i komputer. Do tego komputera wpięte są aktywne głośniki, ale już nie podłączone przez UPSa. Czasami jak wyciągnę wtyczkę głośników z listwy (do której podpięty jest UPS) to też mi restartuje kompa.

Dodam, że uziemienie mam, bo już kiedyś z tym walczyłem z pomocą forumowiczów :).
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    StasiuX wrote:
    czasami zdarzy mu się restart kiedy np. próbuję coś podłączyć pod przednie USB. Nawet nie zdążę włożyć danego urządzenia do portu USB, wystarczy, że tylko delikatnie przejadę po brzegu.

Obejrzyj szczegółowo te przednie gniazda, bo objaw wyraźnie sugeruje zwarcie +5V do masy.
    StasiuX
    Level 11  
    UPS firmy APC, model SMART 1000VA.

Pożyczyłem sobie tester napięcia i jak przykładam do obudowy to lampka się nie pali, jak przykładam do portu USB (tej zew. części) to też nic. Wygląda na to, że jest OK.

Teraz pytanie z kosmosu. Czy naelektryzowana bluza w której chodzę po domu może mieć jakieś znaczenie ? :)
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    StasiuX wrote:
    jak przykładam do portu USB (tej zew. części) to też nic. Wygląda na to, że jest OK.

Tylko Ci restartuje komputer. Ale jak Ci sie nie chce w szczegółach obejrzeć gniazda, to przecież nie musisz.
    spoko_janko
    Level 19  
    StasiuX wrote:
    UPS firmy APC, model SMART 1000VA.

Pożyczyłem sobie tester napięcia i jak przykładam do obudowy to lampka się nie pali, jak przykładam do portu USB (tej zew. części) to też nic. Wygląda na to, że jest OK.

Teraz pytanie z kosmosu. Czy naelektryzowana bluza w której chodzę po domu może mieć jakieś znaczenie ? :)

Może ci zabić sprzęt (jeśli nastąpi wyładowanie elektrostatyczne przy noszeniu syntetycznej odzieży w suchym pomieszczeniu i elektryzowaniu się poprzez pocieranie sie ubrania podczas wykonywania ruchów) - a na nagrobku sprzętu pojawi się napis :D killed by ESD :D
    Mam pomysł - może dziwny ale spróbuj - zbadaj oscyloskopem co się dzieje na zasilaniu w chwili jak wyciągasz wtyczkę - czy nie ma skoków w zasilaniu podczas zmian przy odłączaniu odbiornika - może jakaś szpilka się pojawia ?
    StasiuX
    Level 11  
    jankolo wrote:
    StasiuX wrote:
    jak przykładam do portu USB (tej zew. części) to też nic. Wygląda na to, że jest OK.

Tylko Ci restartuje komputer. Ale jak Ci sie nie chce w szczegółach obejrzeć gniazda, to przecież nie musisz.

Oglądałem. Wygląda w porządku. Podłączenie z płytą główną też jest OK. Mam obudowę Cooler Master Dominator II 692 Adv. Raczej dobre wykończenie.

Napisałem o tej naelektryzowanej bluzie, bo chodzę w niej w tylko w domu (kompa mam jakieś 2 tyg.) i zawsze jak ją zdejmuję to dotykam kaloryfera i jest niezły strzał :). Pomyślałem sobie, że jak jestem taki "naelektryzowany" i podpinam coś pod USB to może jakieś przepięcie występuje. Nie mam pojęcia, nie znam się na elektryce, ale bluza jest w praniu, a ja od wczoraj nie miałem ani jednego restartu :D. Tylko się ze mnie nie nabijajcie :).
    narkoholik
    Level 30  
    Na pewno dobrze podłączyłeś piny na płycie Front USB ?

+5/VCC
    D-
    D+
    Ground

Łatwo się pomylić i często uszkodzić płytę.
    StasiuX
    Level 11  
    Na 100% jest OK. Zresztą wtyczka z frontu USB była już "w całości", więc naprawdę musiałbym się postarać żeby to na siłę źle wcisnąć w mobo :).
    ropi
    Level 22  
    StasiuX wrote:
    Do tego komputera wpięte są aktywne głośniki, ale już nie podłączone przez UPSa.

Ale ups i zasilanie głośników z tego samego punktu? A co jak odłączysz głośniki? Resety ustają?
    r.
    User removed account
    User removed account  
    StasiuX
    Level 11  
    Problem chyba rozw., bo od czasu kiedy nie noszę tej elektryzującej bluzy nie miałem ani jednego restartu :).