Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Maxdata M-Book 1000T ciągła praca wentylatora procesora

maxikaaz 15 Oct 2010 04:44 1508 0
 • #1
  maxikaaz
  Level 12  
  Problem jak w temacie.

  Komputerek kupiony kilka lat temu, z litości nie podam nazwy forumowicza, który mi go sprzedał (aukcja)... Sprzęt niby z gwarancją 30-sto dniową, ale praktycznie nie do zrealizowania... Zresztą dziś już nie wart ewentualnej awantury na forum ani żadnej innej...
  W ciągu kilku dni po zakończeniu gwarancji wysypał się dysk... Miała być jedna kostka 256MB - były 2 po 128MB, z czego na jednej nie było jednego scalaka pamięci (!). Ciekawostka - producent deklaruje obsługę max. 512MB RAM, ale bez problemu rusza 1GB (2x512MB). Mimo, że komputer widzi pełną pamięć - wszystkie programy diagnostyczne pokazują obsadzony jeden slot i tylko jego pojemność.

  W czasie eksploatacji - dość delikatnej i troskliwej - wymienione zostały:
  - HDD (padł jako pierwszy);
  - napęd DVD (na DVD-R/RW),
  - RAM (opisane powyżej);
  - FDD (od początku stacja nie czytała, oderwana jedna głowica);
  - matryca (pod ramkę wciśnięty zwinięty papierek, żeby z drugiej strony kontaktowała taśma);
  - zasilacz...
  Z chęci podwyższenia parametrów wymieniony został procesor z Athlona XP 1600+ na 2000+.

  Na dzień dzisiejszy konfiguracja teoretycznie dość przyzwoita - 1GB RAM (ale SDR...), dysk 160GB Seagate, nagrywarka DVD, WiFi Atheros 300Mbit/s. Kuleje obsługa USB; fabrycznie 1.1, przy pracy z kartą WiFi włożoną do jedynego złącza PCMCIA nie ma gdzie już wcisnąć kontrolera USB 2.0. Wyjątkowo mało wydajny podsystem graficzny - zintegrowany rdzeń S3Twister w mostku północnym chipsetu Via ProSavage KN133.
  Problem z moim egzemplarzem jest taki, że od momentu zakupu wentylator procesora pracuje z pełną prędkością. Procesory (oryginalny i obecny) są w wersji mobile. Sterownik procesora zaktualizowany, włączona funkcja PowerNow!, Athlon XP 2000+ działa z częstotliwościami 800-1666MHz. Komplet chłodzący (radiator + wentylator) wyciągnięty i wyczyszczony z każdego pyłku. Z radiatora zdjęta cieniutka miękka aluminiowa podkładka ochronna, mająca chronić rdzeń procesora przed bezpośrednim kontaktem z twardym odlewem. Stara pasta termoprzewodząca, jednocześnie klejąca ową podkładkę do radiatora, została usunięta do czystej powierzchni, na pewno już tak była wygrzana, że swojej roli nie spełniała. Powierzchnie styku radiator-procesor umyte i odtłuszczone.
  Rdzeń procesora przesmarowany pastą Arctic Silver 5, obecnie bezpośrednio przylega do odlewu radiatora.
  Temperatura rdzenia procesora w idle 28-31 stopni, przy temperaturze otoczenia laptopa 20-22 stopnie, zresztą czuje się chłodne powietrze wyrzucane z wylotu z boku. Przy obciążeniu procesora maksymalnie temperatura nie dochodzi do 45 stopni; wszystkie temperatury "mierzone" za pomocą Everesta, korygowane poprzez pomiar temperatury radiatora.

  Pytanie do posiadających komputery na tej samej płycie głównej N341c2 (Uniwille, Gericomy, Actiny, Adventy) : czy Waszym sprzęcie jest podobnie...? Czy mimo niskich temperatur procesora wentylator nadal zasuwa pełną prędkością?

  Na wszelki wypadek przetestowałem biosy - od 1.24 do 1.28M, żaden nie spowodował choćby zwolnienia tempa wiatraka. Manewry w opcjach BIOS-u związane z efektywnością chłodzenia nie wprowadzają zmian w prędkości wiatraka.
  Ewentualne drugie pytanie: który element na płycie jest odpowiedzialny za wykrywanie temperatury procesora i sterowanie jego "chłodziarką"?

  EDIT:
  Ciekawostka - przy przechodzeniu w stan wstrzymania systemu wiatrak schodzi z obrotami skokowo, jakby etapami, wydaje mi się że przez ten krótki moment pracuje na 3-4 różnych prędkościach, wyraźnie jest słychać przełączanie między nimi. Czyli jakaś regulacja istnieje, może nie płynna, ale jest. Tylko jak ją włączyć podczas normalnej pracy....? Ciągły szum wiatraka pracującego na 100% jest strasznie drażniący...

  EDIT:
  Problem, który poruszam, jak się okazuje - nie jest nowy...