Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary odbiorcze w nowo wybudowanym domu.

vikon 15 Oct 2010 10:55 6478 9
    vikon
    Level 14  
    Witam. Mam kilka pytań odnośnie pomiarów odbiorczych w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym. W protokole pomiarowym powinno się znaleźć badanie stanu izolacji przewodów (z tym nie ma problemów), badanie SWZ i tu mam kilka pytań. Czy badanie SWZ wystarczy wykonać dla każdego gniazda czy również dla każdej oprawy oświetleniowej?? Co zrobić gdy np. ktoś wykańcza tylko parter a górę zostawia (bo np. nie ma środków pieniężnych) i tam nie ma założonego osprzętu elektrycznego ? jak wtedy wykonuje sie pomiary które potrzebne sa do odbioru?
    grajek1979
    Level 16  
    Maiłem podobny temat i zrobiłem izolacje na wszystko a cześć nie zrobiona zależy w jakim stanie skuteczność można zmierzyć na przewodach i jak są puszki to wiadomo co będzie a gdy nie ma instalacji to oczywiste że nie ma co mierzyć. Oświetlenie zależy od wysokości chyba powyżej 2,5m nie potrzeba ale ja bym zrobił zależy jeszcze jakie oprawy zastosujesz
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    grajek1979 wrote:
    Oświetlenie zależy od wysokości chyba powyżej 2,5m nie potrzeba ale ja bym zrobił zależy jeszcze jakie oprawy zastosujesz

A skąd taka wiedza? Coś wczoraj uchwalili?
    vikon
    Level 14  
    grajek1979 wrote:
    [...] skuteczność można zmierzyć na przewodach i jak są puszki to wiadomo co będzie a gdy nie ma instalacji to oczywiste że nie ma co mierzyć. Oświetlenie zależy od wysokości chyba powyżej 2,5m nie potrzeba ale ja bym zrobił zależy jeszcze jakie oprawy zastosujesz

Ale właśnie jaki to ma wogle sens mierzyć na przewodach bez osprzetu???

Z oprawami też jest róznie, często nie wszystkie sa założone (ludzie się tłumaczą ze sobie sami kupią i założą), wiec też jaki sens jest wykonywać pomiar na samym przewodzie???

Jak to wszystko ogarnąć żeby Pomiary w takim budynku były wykonane poprawnie??
    retrofood
    vikon wrote:
    Czyżby nikt z Panów Elektryków nie umiał odpowiedzieć na te pytania?

Szanowny Kolego, nie napisałeś tego, czy pytasz jako inwestor, użytkownik obiektu, wykonawca instalacji czy w ogóle elektryk. Napisałeś post jednak w dziale "Pomiary". Dlatego najpierw zapytam: Czy znasz normę PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia, Część 6: Sprawdzanie?
    Jednocześnie nadmieniam, że Dokument Harmonizacyjny HD 60364-6:2007 ma status Polskiej Normy.
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

Quote:
    Mam kilka pytań odnośnie pomiarów odbiorczych w nowo wybudowanym domu jednorodzinnym. W protokole pomiarowym powinno się znaleźć badanie stanu izolacji przewodów (z tym nie ma problemów)...
    Teoretycznie nie, ale czy pomiar rezystancji izolacji przewodów bez zamontowanego osprzętu jest pomiarem pełnym? Jak byśmy na to pytanie nie odpowiedzieli, to jest pewnym, że przewody te muszą być zakończone kostkami, które uniemożliwią niekontrolowane połączenia, ale zapobiegną przypadkowemu dotykowi przez osoby postronne.
    Quote:
    ...badanie SWZ i tu mam kilka pytań. Czy badanie SWZ wystarczy wykonać dla każdego gniazda czy również dla każdej oprawy oświetleniowej??
    Badanie spełnienia warunku SWZ należy wykonać dla każdego zamontowanego gniazda. Tam gdzie nie ma gniazd pomiar taki jest bezcelowy, ponieważ ma on potwierdzić spełnienie tego warunku w przyłączonym odbiorniku a tym w pewnym sensie jest gniazdo. Oczywiście, że dla potwierdzenia bezpieczeństwa należy warunek ten sprawdzić również w odbiornikach takich przyłączonych na stałe. Jednak to badanie nie jest wymagane przez dostawcę energii. Pomiar ten wykonywać należy po podaniu napięcia docelowego.
    Quote:
    Co zrobić gdy np. ktoś wykańcza tylko parter a górę zostawia (bo np. nie ma środków pieniężnych) i tam nie ma założonego osprzętu elektrycznego ? jak wtedy wykonuje sie pomiary które potrzebne sa do odbioru?
    Tu podstawą jest otrzymanie dokumentu od odbiorze technicznym obiektu, który z kolei upoważnia ZE do zmiany taryfy. Czy można takiego odbioru dokonać pomimo nie zakończenia budowy tego nie wiem.
    Ale zakładając, że można to moim zdaniem należy w protokołach ująć część istniejącą. Jednak nie można się tu moim zdaniem kierować logiką, tylko należy zasięgnąć opinii w miejscowym ZE.
    vikon
    Level 14  
    Witam
    - Jestem zaznajomiony z normą : PN-HD 60364-6 Instalacje elektryczne niskiego napięcia, Część 6: Sprawdzanie

- Pytam jako wykonawca. Pracuje w firmie elektroinstalacyjnej, jednak wszystkimi papierami w firmie zajmuje się szef, my jesteśmy tylko od roboty. Oczywiście szef nigdy żadnych pomiarów po wykonanej robocie nie wykonuje. Dlatego zainteresował mnie ten temat i chciałbym sie dowiedzieć jak to wygląda w praktyce. Wiadomo normy normami a życie weryfikuje to wszystko po swojemu. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się żeby po wykonanej robocie wszystko było pozakładane (osprzęt, oprawy) do końca.

I tu mam właśnie główne pytanie. Jak sobie z czymś takim poradzić? jak wykonać pomiary (głównie SWZ) skoro w sumie ich wykonać nie można(np. brak jakieś oprawy). Wykonać tylko częściowo? W największej mierze chodzi tu o pomiary które składa się w starostwie ( do ZE wystarcza u nas tylko izolacja i uziemienie). Jak sobie szanowni Koledzy z czymś takim w praktyce radzą?
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

Ale SWZ opraw oświetleniowych może być wykonane gdy oprawy wiszą. A gdy ich nie ma, bo inwestor sam je sobie zamontuje to przecież nie będziesz mierzył pętli zwarcia pomiędzy Zaciskiem L a PE na kostce którą jest zakończony wypust. Taki pomiar nic nie daje. Ponieważ może zostać zamontowana oprawa w II klasie ochronności lub w I, ale "monter" nie połączy żyły ochronnej z obudową.
    Co innego sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych. Zresztą norma nieprzypadkowo podając kolejność badań wcześniej umieszcza właśnie sprawdzenie ciągłości niż pomiar impedancji.
    Więc pomierz to co zamontowane a resztą sobie głowy nie zawracaj byś bata na siebie nie ukręcił.
    Co innego badanie RCD, które wykonuje się w rozdzielni. Tu należy pomiar ten wykonać bez względu na to czy jest osprzęt zamontowany czy nie.

Jeżeli jednak byś się pokusił o pomiar SWZ, mimo braku osprzętu i opraw lub naciski szefa by cię do tego zmusiły, to moim zdaniem powinieneś fakt ten zaznaczyć w protokole. Nie używaj nazwy np: gniazdo nr1, ale użyj innej. Np: listwa w puszce gniazda nr1 czy podobnej. Zaś w opisie objaśnij nazwę i podaj powód takiego stanu rzeczy,

Jednak dalej uważam, że pomiar SWZ pomiędzy przewodami jest bezsensowny i znaczy tyle samo co sprawdzenie ciągłości przewodów ochronnych.
  • Helpful post
    retrofood
    Jeśli znasz normę, to nie wiem na czym polega problem. Bo przecież protokół z pomiarów ma być prawdziwy lub inaczej zgodny z rzeczywistością.
    Moje protokoły składają się z 4 części: Pierwsza zawiera wszelkie dane informacyjne, adresy, wykaz mierników, pogoda itd., itp. W drugiej części jest podsumowanie, czyli omówienie zbiorcze wyników i wnioski. Trzecia część zawiera dokładny opis wszystkiego, czego wymaga norma. Tzn. z oględzin. A czwarta to próby, karty pomiarowe i rysunki pomieszczeń.
    Przecież norma zawiera kardynalną zasadę: Każda instalacja powinna być sprawdzana podczas montażu, na ile jest to w praktyce możliwe i po jego ukończeniu. Więc mnóstwo informacji np. czy zastosowane elementy odpowiadają wymaganiom, są właściwie dobrane, nie mają uszkodzeń itd. masz podczas wykonywania instalacji. Wtedy też, przy zaopatrzeniu, należałoby zebrać wszystkie certyfikaty na przewody i aparaty. Potem opisujesz oględziny, najlepiej posiłkując się normą, aby o czymś nie zapomnieć. I należy opisać rzeczywistość, tzn, co sprawdzono z osprzętem, a co nie. I tak samo pomiary.
    A w podsumowaniu wystarczy napisać, że obwody nazwijmy "nieuzbrojone" w osprzęt zostały na razie pozbawione możliwości podania na nie napięcia poprzez np. zdemontowanie zabezpieczeń, albo przez ich niezamontowanie i już. A sprawdzona i zmierzona część instalacji wykonana jest zgodnie z projektem, wymogami norm i przepisów i nadaje się do eksploatacji.

PS. Nie należy zapominać, że każdy właściciel domu ma w dokumentacji projektowej taki zapis:
    Zgodnie z art. 63 ustawy z dn.7.07.1994. (Prawo Budowlane), właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, jest obowiązany przechowywać przez okres istnienia obiektu, wszystkie dokumenty i opracowania projektowe, związane z budową.
    vikon
    Level 14  
    Konkretne odpowiedzi. Dziękuje.