Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elemis 5510 - biały ekran - brak obrazu

23 Wrz 2004 10:28 2496 17
 • Poziom 14  
  Witam wszystkich!
  Znajomy wykopał skądś starszego Elemisa 5510, podłączył... ale nie działa.
  Zobaczyłem - obraz cały czas biały, tylko poziome linie (prawie poziome, ciut odchylone, coś a'la spirala :-) ), linie też jasne, ledwo widoczne na tym białym tle.
  Zrobiłem sobie z innego TV zastępczy ekran :-) (najłatwiej w domowych warunkach - przez AV :-) )- wiadomo więc już, że Elemis się stroi, odbiera stacje OK, fonia działa, jedynie nie puszcza obrazu na kineskop. Kineskop śiweci ale waśnie cały czas jest biały i tylko te nieruchome linie poziome.
  Czytałem gdzieś, że to brak +200V - sprawdziłem na tyle , że +200V dociera do płytki kineskopu. Nic niegdzie nie wygląda na przepalone ofkoz. Może to jakieś np elektrolity ze starości padły, może wzmacniacz jakiś wizyjny czy głupi tranzystorek gdzieś, nie wiem; może ktoś miał podobny problem i może mi pomóc lub wie co standardowo się lubi w tych TV spsuć? sprawdzać wszystkie elementy to masakra... Pomóżcie :-)
 • Poziom 31  
  Witam, sprawdż czy te 200 dochodzi do tranzystorów i taki sam objaw powoduje G2 skręcona na maksa, sprawdż to .
 • Poziom 37  
  Objawy wyglądają mi na brak synchronizazji poziomej. Pomierz odpowiedni układ i jego zasilanie (nie mam przy sobie schematu). Odchylanie powinno być OK.

  Sorry, nie doczytałem, że to białe poziome linie. Moja rada dotyczyła czarnych. To wygląda na uszkodzenie we wzmacniaczu a te białe linie - spirale to powroty.
 • Admin DIY, Automatyka
 • Poziom 18  
  zmierzone 200V wcale nie świadczy, że jest dobre ja zacząłbym od wymiany elektrolitu na zailaniu wzm. wizji, możesz mieć obluzowany transformator wn...
 • Poziom 14  
  sprawdzę jeszcze to co napisał szczepang (thx),
  ale z tego co widać na płytce nie tak dawno (znaim TV przyjechał do znajomego) elektrolity były wymieniane, akurat przy wzm. wizji i torach RGB, ale kto wie... trafo sprawdzę...
  z tego co jeszcze gdzieś wyczytałem - 200V jest, to już pisałem, dochodzi do tranzystorków, poza tym na złączu G203 od modułu MD 2044 wychodzą sygnały wizji RGB (4V), sygnały wizji dochodzą do płytki kineskopu; dochodzi też 12V przez G203.
  do "Krawczak" - może nie rozumiem ale "G2 skręcona na maksa" - o co chodzi jakby :-) ?
 • Poziom 31  
  G2 jest to siatka druga kineskopu jak jest za wysokie napięcie na niej efekt jest taki jak opisujesz czli biały ekran z liniami powrotów (białe kreski ukośnie ) zmierz to i sprawdż czy jest regulacja ,mam nadzieje że wiesz o co już chodzi .Powodzenia
 • Admin grupy audio
  Na G2 (lub jak kto woli S2) powinno być napiecie w granicach 400-600V w zależności od telewozora. do jego regulacji służy taki dość duży (gabarytowo) potencjometr z resztą weź miernik i pomierz na płytce (konkretnie na nózkach) koneskopu po kolei napiecia na każdej nóżce. Na płytce powinno byc opisane co jest co, a jak nie to to najwyższe to będzie G2, wyśledź dokąd idzie przewód od tego napięcia i będziesz wiedział czym sie to reguluje. Koniecznie zobacz czy regulacja potencjometrem zmienia napiecie na G2.

  A kurcze zapomniałbym, nie pamiętam dokładnie jak to jest w 5510 ale w którymś elemisie regulacja G2 była realizowana w trafopowielaczu, potencjometr ozanczony był jako "screen".

  Pozdrawiam
 • Poziom 37  
  W trafopowielaczu jest potencjometr G2 czy też S2. Wg schematu powinno być 540V. Powinien tam być jeszcze jeden potencjometr do S3 czyli ostrości. Zerknij, czy się S2 reguluje. Ja kiedyś miałem "upalony" potencjometr.
 • Poziom 14  
  wymieniłem elektrolit, wszystko pomierzone, sygnały RGB dochodzą do kineskopu, sprawdziłem napięcie siatki S2 - zamiast 540-600V skacze sobie 90-120V czyli trafopowielacz jak sądzę jest do D.
  Potencjometr od regulacji jest wbudowany w trafopowielacz, niby działa, ale tylko o tyle, że albo obraz jest biały cały z powrotami albo zaniknie wcale, napięcie które wychodzi z trafopowielacza ma właśnie około tych 100 zamiast 500-600V.
  Miernik przecież nie stanowi dla tego takiego obciążenia (ma przecież dużą impedancję) by na mierniku było tak niskie napięcie a w rzeczywistoći trafo było OK.
  Co ciekawe - jak miernik dołączałem by zmierzyć S2 - obraz też zanikał, podobnie jak przy kręceniu pot. "Screen" od S2.
  Póki co mamy zamiar wymienić trafopow.
 • Poziom 37  
  Jak już będziesz miał kupować zerknij, czy ten trafopowielacz nie jest tylko złożony? Jeśli nie jest zalany, podejrzewam, że można się do niego dobrać. Poza tym pokręć kilka razy w lewo, prawo potencjometrem, bo być może trochę zaśniedział i brakuje mu styku na ślizgaczu.
 • Admin grupy audio
  Według mnie to gdyby zaśniedział ślizgacz na potencjometrze to nie byłoby białego ekranu.

  pozatym napiecie 120V na S2 to zdecydowanie za mało(przy takim ekran byłby czarny).

  proponuje jeszcze odłączyć kabelek S2 od płytki kineskopu i znierzyć napiecie na nim.

  Sprawdziłbym rownierz wszystkie napięcia wychodzące z trafopowielacza, czy sa prawidłowe.

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  witam jeszcze raz :-)

  miałem znów trochę czasu, odczepiłem , by nie było problemu , drucik S2 od płytki kineskopu. Na samym kabelku, wychodzącym z trafopow. jest max 120V, ale to przy max wykręceniu potencjometru, przy normalnych ustawieniach jest ok 80V.
  Sprawdzałem miernikiem, miernik oczywiście działa :-) co właśnie by było gdyby odłączyć trafo od płytki i właśnie na gołym kabelku, bez obciążenia jest to samo. Kręcąc potencjometrem zmienia się co prawda napięcie S2 wychodzące z trafopow. ale zmienia się w zakresie (prawie) 0 - 120V, więcej nie da rady, więc chyba trafopowielacz do wymiany. Kondensator dla świętego spokoju od zasilania PK wcześniej wymieniłem, więc na pewno jest sprawny. Przy tych ~80V jest właśnie taki biały ekran, a kręcąc potencjometrem od S2 moża ten ekran (obniżając napięcie S2) tylko doprowadzić do czerni. Jeszcze tylko ostatnie pytanie - drucik z 'ssawką' do kineskopu, wychodzący z trafopow, WN, te 25kV - ta 'ssawka' jest jakby przyklejona do kineskopu, choć wiadomo przy wymianie trafopow. trza to jakoś wyjąć - można ro jakoś normalnie zdemontować żeby np nie uszkodzić/rozszczelnić kineskopu? Chodzi mi o drucik/linię WN, doczepiany z góry kineskopu, najbliżej przodu, nie szyjki. Czy te zatrzaski pod ssawką czy co to tam jest normalnie wyskoczą czy jak?
 • Poziom 16  
  wg mnie wymiana trafopowielacza jest bez sensu dalej nie ma zasilania wzmacniaczy wizyjnych 200v treba to znależć
 • Poziom 12  
  Ta ssawka po prostu przykleiła się ze starości i temperatury. Podważ ją delikatnie śrubokrętem, powinna puścić i dalej "te druciki" już wyjdą. Przed tą czynnością rozładuj kineskop. Potrafi nieżle kopnąć.
 • Admin grupy audio
  Zaraz zaraz

  Cytat:
  Przy tych ~80V jest właśnie taki biały ekran


  Mierzysz napięcie zmienne??

  Tam jest napięcie stałe !!!

  Ta ssawka moze mieć dwa druciki po bokach które wchodzą do kineskopu musisz tą ssawkę delikatnie rozruszać a potem przesunąć ja lekko w bok i wyciągnąć do góry.

  pozdrawiam
 • Poziom 23  
  Witam
  --------------------------
  Panowie coś tu jest nie tak - przy tak niskin napięciu S2 nie ma prawa świecić.
  Skoro daje się regulować między ciemnym a jasnym ekranem z powrotami to trafo raczej jest OK.

  Proponuję wyjąć wtyczkę z dekodera koloru i tak wyregulować S2 aby ekran przestał świecić.
  Wpiąć wtyczkę i sprawdzić co będzie na ekranie - jeśli nie będzie świecił to TDA3505 do wyniany.
  Ewentualnie uszkodzony jest tranzystor na płytce kineskopu T424.

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Sprawdź wzmacniacze wizyjne na płytce kineskopu. Jeśli są zrobione na Tda to w przypadku uszkodzenia jednego z nich ulega przepaleniu opornik w obwodzie ich zasilania. Daje to efekt wysterowania kineskopu z liniami powrotów. według mnie trafo nie daje takich efektów.