Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Access point - dwie anteny w różnych miejscach

pch581 15 Oct 2010 21:55 3619 26
    pch581
    Level 11  
    Witam,
    Posiadam sieć Wifi w domu, w którym router znajduje się na parterze i rozprowadza sygnał na komputer na poziomie -1, na parter, na poziom 1 oraz na poziom 2 i można powiedzieć 2,5 (antresola drugiego piętra). Jednak internet na najwyższej kondygnacji trochę słabo czasami chodzi. (Niby zasięgu Wifi jest 3,4 kreski, ale Internet chodzi dużo wolniej niż na parterze, a czasami w ogóle nic się nie wczytuje).
    Ostatnio wymyśliłem pewien pomysł, i chciałem się zapytać czy w ogóle można wziąć takie coś pod uwagę. Otóż miałbym możliwość umieszczenia routera na poziomie +1, odkręcić jedną z antenek routera (standardowo posiada 2) i włączyć zamiast niej kabelek przedłużający do anteny, puścić ten kabelek szybem kominowym i na górze, na poziomie 2,5 wypuścić go z tego komina i zakończyć antenką.
    Chciałem się tylko zapytać, czy jest taka sytuacja możliwa, aby router odbierał różne kompy różnymi antenkami, które na dodatek będą oddalone od siebie dwoma piętrami i żeby się w tym nie "pogubił" tylko działał płynnie.
    Pozdrawiam i dziękuje z góry za odpowiedź.
    hermes-80
    Level 43  
    Tylko i wyłącznie jeśli tym modelem jest Airlive Duo G, w innym wypadku zapomnij o tym. Kup sobie taniutki AP i potraktuj go jak antenę tylko zamiast odkręcać antenki podepnij go skrętką do jednego z portów LAN tegoż routera i odpowiednio skonfiguruj.
    pch581
    Level 11  
    A czy mógłbym wykorzystać jako router główny Pentagram Cerberus a jako taniutki AP Linksys WRE54g (sprzed kilku lat model)? Bo takie akurat mam dostępne w domu. I czy mógłbym prosić jeszcze o nazwę konfiguracji o jakiej pisałeś, to poszukałbym w Internecie odpowiednich instrukcji jak to postawić?
    hermes-80
    Level 43  
    Oczywiście, że możesz go wykorzystać.
    pch581
    Level 11  
    a mogę prosić o nazwę czy rodzaj tej konfiguracji, żebym wiedział czego szukać tutaj na forum albo ogólnie w Internecie?
    hermes-80
    Level 43  
    Czyli tak podepnij komp pod cerberusa i podaj mi wynik komendy w screenie : ipconfig /all
    Wejdź do konfiguracji cerberusa i pokaż mi zakładkę LAN i DHCP server - screen.
    pch581
    Level 11  
    mam podłączenie bezprzewodowe na Windows 7, po wpisaniu komendy wyskoczyła mi jakieś 300 razy informacja, że
    "
    karta tunelowa Połączenie lokalne (tutaj numer)
    Stan nośnika - nośnik odłączony
    "
    Ale pewnie chodzi o to co jest na prawie samej górze, a mianowicie:
    brama domyślna - 192.168.1.100
    serwer dhcp - taki sam jak wyżej
    maska podsieci - 255.255.255.0
    adres ipv4 - 192.168.1.134(preferowane)
    dhcp włączone - tak
    automatyczna konfiguracja - tak
    serwery dns - 192.168.1.100
    netbios przez Tcpip - włączony
    hermes-80
    Level 43  
    Dokładnie o to mi chodziło, a teraz chciałbym zobaczyć jaką ma przypisana pule adresowa server DHCP na Cerberusie. Aby znaleźć wolny IP dla twojego .

Rozumiem że potrafisz wejść do konfiguracji Cerberusa poprzez www jak i tego WRE54g??
    pch581
    Level 11  
    Tak, potrafię. To, że jeszcze tego nie zrobiłem wynika z innego problemu. A mianowicie najwyraźniej inny z domowników zmienił hasło/nazwę użytkownika dostępu do cerberusa, wobec czego muszę się najpierw z nim skontaktować i powinienem już je znać za kilkanaście/kilkadziesiąt minut ;-)
  • Helpful post
    hermes-80
    Level 43  
    To potrenuj sobie wchodzenie w WRE54g bo tam też musisz zmiany porobić.
    http://ui.linksys.com/files/WRE54G/ który z wersji masz żebym widział co robię ??
    Doczytałem o tym twoim urządzeniu i co się okazało, że najpierw musisz podać wersje tego urządzenia ponieważ w zależności od niej są obsługiwane typy szyfrowania. Działa tylko w standardzie b/g - n nie obsługuje i nie podpina się żadnych kabli do niego po prostu odnajduje sieć łączy się z nią automatycznie i wzmacnia jej sygnał czyli jak Repeater.
    Wejście RJ-45 służy mu tylko do korekty ustawień sieci.
    Ma przycisk do automatycznej konfiguracji sieci
    Więc możesz go zabrać na górę podpiąć do prądu nacisnąć autokonfiguracje i powinno działać oczywiście uwzględniając metodę szyfrowania które jest przez nie obsługiwana, a jeśli nie będzie działało trzeba konfiguracje zrobić ręcznie poprzez kabel.
    pch581
    Level 11  
    a czy trzeba zmieniać coś w ustawieniach routera pentagrama, żeby działało w trybie REPEATER?
    pch581
    Level 11  
    mam WEP na cerberusie.
    Adres IP cerberusa to 192.168.1.100, a pula adresów do kompów to 192.168.1.101-200.
    Pamiętam, że linksys miał adres 192.168.1.1., ale takowy się nie wczytuje jak chce go odpalić z przeglądarki. (podłączyłem linksysa do prądu na górze, kompa mam niedaleko od niego, świeci się na linksysie lampka WLAN). Co teraz mam zrobić?
    hermes-80
    Level 43  
    Nacisnąć automatyczna konfiguracje i powinien sam się skonfigurować do istniejącej sieci WIFI potem zainstaluj na laptopie InSSidera i zmierz sygnał od samego Cerberusa a potem przy włączonym Linksysie.
    pch581
    Level 11  
    Spojrzałem, że nie mam przycisku automatycznej konfiguracji, i sie zorientowałem, że zrobiłem literówkę w podaniu modelu mojego linksysa. Posiadam WRT54G, a nie E. (dokładniej WRT54G-DE, pewnie oznaczające wersję niemiecką)

Ale tak swoją drogą, to to przecież nie może być takie proste, że samo sie konfiguruje do istniejącej sieci jak jedynie go podłączam do prądu i naciskam guzik. Przecież jakby tak było to mógłbym z nim pójść pod blok i się podłączyć do dowolnej sieci mieszkańców. Chyba w którymś momencie muszę wpisać hasła itp.?
    hermes-80
    Level 43  
    Ehh ale namieszałeś to zmienia całkowicie sytuacje.

To teraz musi być kabelek (skrętka prosta) z portu LAN Cerberusa do portu LAN WRT54G. Ale również możesz go wykorzystać jako AP powiększający zasięg twojej sieci WIFI.
    pch581
    Level 11  
    hermes-80 wrote:
    Ehh ale namieszałeś to zmienia całkowicie sytuacje.

Przepraszam :cry: obiecuję, że już nie będę :|
    hermes-80
    Level 43  
    Masz taki kabel ?? bez niego nie ma co zaczynać konfiguracji.
    pch581
    Level 11  
    z długich mam tylko cross-over. mam prosty, ale 2m długości, więc w tym przypadku by się nie przydał raczej
    hermes-80
    Level 43  
    Ten długi sobie potem przerobisz w sklepie komputerowym zrobią ci to za 5 zł a na razie tym 2 m podepnij routery do siebie i w dodatku jeden musisz mieć do podpięcia laptopa by wejść do panelu sterowania WRT54G
    pch581
    Level 11  
    ok, laptop do linksysa mogę podpiąć tym cross-over, kiedyś zawsze był tak podłączony. Już idę na dół się tym zająć

Czy do linksysa podłączam skrętkę do wyjścia LAN czy do wejścia INTERNET?
    hermes-80
    Level 43  
    WRT54G jaka wersja?? Na tabliczce znamionowej powinno pisać. I mam nadzieje że tym razem dane odnośnie sieci Cerberusa są poprawne, a żeby się dostać do WRT54G musisz przycisnąć przycisk reset z tyłu urządzenia i potrzymać z 10 ś po czym na domyślnych parametrach wchodzisz opisanych w instrukcji.
    pch581
    Level 11  
    tak, wszedłem już w ustawienia linksysa, pytanie jak mam poustawiać parametry? i do którego wejścia/wyjścia podłączam kabelek w linksysie?
    hermes-80
    Level 43  
    Już pisałem ze 2 razy Cerberus(lan)----------(lan) WRT54G (AP)(((((((wifi)))))))laptop tak to będzie wyglądało a co do ustawień mam taki symulator http://ui.linksys.com/files/WRT54G/v1-v4/4.20.7/WL_WPA2_Personal.htm i z niego będę podawał ustawienia - (ciekawostka do tego WRT54G można wgrać polskie oprogramowanie Tomato dzięki czemu poszerzają się możliwości tego routerka ale tobie standardowe powinno wystarczyć).

Basic Setup/
    Statick IP reszta pusta dopiero:
    Local IP Address : 192.168.1.99 - nowy adres do wchodzenia na www konfiguracje routera
    Subnet Mask : jak w cerbe. 255.255.255.0
    DHCP Server : Disable
    Time Zone :France , Germany, Italy
    Automatically adjust clock for daylight saving changes odfajkować
    Save setting rebot i wejście na nowy IP routera czyli 192.168.1.99

Wireless/Basic Wireless Settings:
    Wireless Network Mode : Może być g zależy co laptop obsługuje
    Wireless Network Name (SSID) : Linksys
    Wireless Channel : oddalone o 3 od kanału AP na cerberusie
    Wireless SSID Broadcast : Enable

Wireless Security tu sobie ustawisz potem zabezpieczenie jak siec będzie działać
    Wireless MAC Filter
    tu możesz wpisać MAC karty sieciowej z laptopa co spowoduje że tylko ta karta będzie mogła się łączyć z Linksysem ale to tez na końcu

Advanced Wireless Settings tu zostawiasz ustawienia domyślne.

Security
    Disable i resztę odfajkować

pamiętaj po każdej zmianie nie zapomnij zapisać ustawień a resztę zostawiasz jak jest

po tych ustawieniach w laptopie powinieneś po przeskanowaniu sieci znaleźć nową o nazwie Linksys i gdy się z nią połączysz powinieneś mieć neta.
    pch581
    Level 11  
    Dziękuję, przetestuje już pewnie jutro i dam znać. Pozdrawiam

Próbowałem ustawić opcje wszystkie, ale w przypadku ustawienia opcji Static IP i wybraniu "save settings" wyskakuje informacja, ze "IP Value is illegal!"