Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vaillant VU PL240/2-3 - podłączenie zasobnika c.w.u.

16 Oct 2010 01:07 13931 10
 • Level 10  
  Przed rozpoczęciem tego tematu przeczytałem wszystkie posty związane ze słowem Vaillant. Przeglądnąłem też całą dokumentacje dostępną na stronie www.vaillant.pl. Dzwoniłem też do serwisu Vaillanta ale zostałem spuszczony po kiju. Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
  Kupiłem kocioł Vaillant atmoMAX pro VU PL 240/2-3. Na pulpicie są dwie gałki: jedna do nastawiania temperatury c.o. a druga do c.w.u. Wewnątrz kotła są trzy wolne wtyczki: - do podłączenia czujnika temperatury w zasobniku ( nr kat. 306257 lub jak mi się wydaje też VR10), - C1/C2 do podłączenia styków termostatu zasobnika oraz czterobiegunowa wtyczka do trójdrogowego zaworu przełączającego (nr kat. 252 457).
  https://obrazki.elektroda.pl/83_1287183831.jpg
  1. Czy po podłączeniu czujnika z zasobnika i dołożeniu zaworu trójdrogowego (plus dodatkowe rurki) całość zacznie od razu działać, czy też należy coś zmienić (np. jakieś zworki).
  2. Czy osobny termostat w zasobniku c.w.u. ze stykiem bezpotencjałowym podłączony do wtyczki C1/C2 może być alternatywą dla czujnika temperatury? Skąd sterowanie pieca będzie "wiedziało" z którego sygnału korzystać (termistor czy styk)?
  3. Jesli się dobrze doczytałem, to zawór trójdrogowy jest sterowany silnikiem krokowym. Moja instalacja grzewcza jest bardzo rozbudowana (proszę zobaczyć schemat) i trudno by było wpiąć w nią taki zawór. Czy jest jakaś możliwość (np specjalny moduł) wyprowadzić z pieca sygnał dwustanowy przełączjący obwody c.o./c.w.u.?
  https://obrazki.elektroda.pl/77_1287183831.jpg

  z góry Wielkie Dzięki za poradę: JM
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Level 24  
  Po pierwsze to zdecyduj się czym chcesz grzać. Uprości i poprawi to działanie C.O.
  Ad 1. Rurki i zawór 3d są już w kotle, więc wystarczy podłączyć zasobnik do kotła.
  Ad 2. Tak może. A może bo to elektronika a nie krasnoludki sterują kotłem.
  Ad 3. patrz pkt.1, a sterowanie załatwi przekaźnik.

  Czy ten solar kominkowy ma grzać czy chłodzić?
  Czasami takie dziwne instalacje się trafiają, oczywiście można było to zrobić wiele taniej, prościej i zautomatyzować cały układ. Wystarczyło zainstalować bufor z funkcją CWU i wężownicą solarną. No ale o tym wiesz, bo przecież czytałeś, a wiele jest tematów równoległej pracy kilku urządzeń.

  Jeżeli masz problemy z kotłem to pisz, a instalację bym przerobił w całości więc nie dotykam tego problemu.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Level 10  
  Witam,
  Dziękuję za "odpowiedź" ale tak na prawdę spodziewałem sie konkretnej odpowiedzi od fachowca a nie od kogoś kto chce powiedzieć "coś" aby mnie "wyprostować".
  Obawiałem sie, że mój problem przedstawię zbyt niezrozumiale, dla tego starałem się opisać sprawę jak najdokładniej. Jeśli mi się nie udało, to przepraszam i spóbuję jeszcze raz:
  Z zawodu jestem inżynierem elektronikiem i codziennie pracuję z układami hydraulicznymi znacznie bardziej skomplikowanymi niż załączony układ instalacji c.o w moim domu - który wbrew obawom działa prawidłowo. Kominek wcale nie chłodzi układu (wystarczy chwila zastanowienia) tylko pełni funkcję wspomagającą.
  Jeśli chodzi o "decyzję czym chcę grzać" to odpowiem, że wszystko zależy od aktualnych kosztów. W okresie, kiedy na zewnątrz jest ciepło i nie chce mi się paprać z węglem i popiołem - grzeje gazem. Przy ujemnych temperaturach grzeje piecem na groszek ponieważ jest to zdecydowanie tańsze.
  Całością mojej instalacji steruje sterownik przemysłowy z dotykowym panelem LCD (z moim oprogramowaniem). Sterowanie kotłów pełni funkcję podrzędną w stosunku do sterownika PLC. Poniważ Vaillant jest urządzeniem gazowym, to ze względów bezpieczeństwa nie chciałem zbyt głęboko ingerować w jego układ sterowania. Chciałem po prostu wykorzystać zaimplementowane funkcje fabryczne.
  Mój kocioł gazowy oprócz instalacji elektrycznej, przygotowanej pod czujnik temperatury (np. VR 10) i styk C1/C2 termostatu w zasobniku c.w.u. (zgodnie z zamieszczonym schematem elektrycznym kotła), ma tylko wtyczkę pod zawór trójdrogowy. Pomimo zmiany nastaw na pokrętle do zadawania temperatury c.w.u. nic się nie dzieje - nie zmienia się praca kotła i złącze zaworu trójdrogowego jest całkiem martwe. Przypuszczam, że potrzebna jest zmiana jakiejś zwory lub wartości rezystora kodującego pomiędzy pinem 2 i 14 złącza X2 albo jeszcze coś innego.
  Właśnie tego typu (konkretnej) porady spodziewałem się po tym Forum.
  Jesli ktoś ma ochotę podyskutować o schemacie mojej instalacji, to zapraszam na priva: jmielniczuk(malpa)wp.pl
  pozdrawiam: JM
 • User removed account  
 • Level 10  
  Witam ponownie,
  Widzę, że temat zaczyna się rozmywać i odbiegać od opisanego na wstępie problemu.
  Teraz już wiem dla czego szukanie odpowiedzi na Forum jest tak trudne.
  Zamiast na zadane pytanie: "ile jest 2 x 2" odpowiedzieć "4" niektórzy zaczynają mantykować: "a dla czego nie pytasz ile jest 7 x 8" lub "a jaki jest ogólny sens mnożenia" itd.
  Jesli ktoś się nie zna na wewnętrznym systemie sterowania pieców Vaillant to niech nie odpowiada mi w ogóle. Lepiej zaczekać aż znajdzie się prawdziwy fachowiec, który poda sensowne rozwiązanie.
  Jeśli ktoś ma ochotę podyskutować na temat mojej instalacji grzewczej, to specjalnie dla kolegi "Damian_85 Specjalista - systemy grzewcze" założyłem nowy temat:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&sid=6ea4d2dc1490b721ac6e7c0bf4013bef#8630579

  Mam nadzieję, że będzie interesujący a kolega Damian_85 (Specjalista - systemy grzewcze) będzie usatysfakcjonowany.

  pozdrawiam:
  JM
 • Level 24  
  Jak prościej Ci odpowiedzieć?
  Złącze C1 C2 po zwarciu np. termostatu zasobnika spowoduje przesterowanie zaworu 3D i załączenie kotła na wysoką temp. wody grzewczej aby nagrzać wodę w zasobniku. Jeżeli masz i chcesz wykorzystać czujnik VR 10 to musisz go podpiąć pod tą mniejszą białą wtyczkę, obok tej większej- C1-C2.
  Czyli biała większa wtyczka to złącze C1-C2 i sterujesz temperaturę zasobnika na termostacie zasobnika, lub biała mniejsza wtyczka to złącze czujnika zasobnika i sterujesz temp. w zasobniku pokrętłem na kotle. Czujnik VR 10 nie posiada wtyczki aby wsunąć ją w złącze, ale podłączenie czujnika chyba nie sprawi Ci trudności.
  Jeżeli nadal niezrozumiale to opisałem to pisz, w wolnej chwili odpiszę, ale trwa sezon więc nie obiecuję, że to nastąpi natychmiast.
  Co do schematu hydraulicznego , to jak powyżej nie będę się wypowiadał.
 • Level 10  
  Jesteśmy na dobrym tropie. Obaj się zgadzamy, że do wolnych kostek należy podłączyć termistor lub styk termostatu zasobnika c.w.u. Aby sterowanie zaczęło brać pod uwagę ten termistor lub styk należy jeszcze zrobić małe "coś" - i tu własnie jest problem: co? (zwora, rezystor kodujący, jumper itd).
  Bez tego, sterowanie ma głęboko w nosie zarówno termistor jak i styk a także gałkę do nastawy c.w.u. Próbowałem już to robić - zero reakcji w sposobie grzania i całkowita martwota na wtyczce zaworu 3-drogowego.

  pozdro:JM
 • Level 24  
  A o co Ci chodzi z tą wtyczką zaworu 3D. Czy nie lepiej wsunąć ją w zawór i podłączyć do wewnętrzny rurek zasobnik. Uwierz, że nie potrzeba nic mostkować. Zawór 3D przełączy się gdy zmostkujesz termostatem zasobnika złącze c1C2, lub podłączysz czujnik zasobnika i przekręcisz pokrętło nastawy CWU na kotle powyżej wartości zastanej. Podłącz jedno lub drugie a nie oba.
  Najprościej sprawdzić działanie zaworu 3d poprzez zmostkowanie dużej białej wtyczki c1c2. Zawór 3d przełączy się w funkcje CWU, a kocioł zacznie grzać do 85 stop.C.
 • Level 10  
  Witam ponownie,
  Czasami człowiek popełnia błędy. Czasami wychodzi nawet na głupka. Trudno się do tego przyznać ale ja się przyznaję....
  Kolega Damian_85 miał całkowitą rację i chylę czoło przed jego wiedzą.
  Bardzo dziękuję także Panu Mariuszowi z serwisu Vaillanta, który także wyjaśnił mi cały temat w sposób całkowicie klarowny.
  Poniżej rozwiązanie problemu:
  Aby kocioł typu Vaillant VU PL240/2-3 zaczął obsługiwać tryb przygotowania ciepłej wody należy:
  1. Podłączyć do niego czujnik temperatury zasobnika c.w.u. i nastawiać żądaną temperaturę gałką na pulpicie kotła lub podłaczyć styk termostatu w zasobniku do wtyczki C1/C2 (wtedy zasobnik jest grzany stałą temperatura 85 st.C i gałka jest nieaktywna)
  2. Zamontować wewnątrz kotła zawór trójdrogowy, przełączający grzanie obwodów: c.o. / c.w.u. lub zamontowac moduł 2/5 (nr. Kat. 306246), którym można wysterować zewnętrzne zawory przełączające lub pompy ładujące.
  3. Żadna aktywacja za pomocą zworek, rezystorów itp nie jest potrzebna.

  Mam nadzieję, że ktoś jeszcze skorzysta z tych informacji.
  JM.
 • Level 24  
  A co pisałem na początku? Tak jak piszesz czasami szukamy dziury w całym.
 • Level 10  
  Jednak życie użytkownika kotła Vaillant nie jest takie proste :-(
  Zamontowałem czujnik temperatury zasobnika c.w.u. i podłączyłem go do odpowedniego złącza. Kupiłem też moduł 1/5 nr kat. 306 246 i przyłączyłem go do złącza X7. Po ustawieniu zwory w tym module w pozycję "A" (pompa ładująca c.w.u.), znajdujący się tam przekażnik powinien się włączyć w czasie startu pieca w trybie c.w.u.
  W rzeczywistości, po obniżeniu się temperatury w zasobniku poniżej wartości ustawionej gałką, piec załącza się i próbuje wysterować zawór przełączajacy z silnikiem krokowym (którego nie ma w moim piecu) natomiast moduł 1/5 jest całkowicie martwy. Nie reaguje też w żadnym innym położeniu zwory oprócz pozycji "C" (zawór LPG) - ale ta funkcja jest mi nie przydatna (do sterowania pompą ładującą) ponieważ nie da się rozróżnić trybu c.o. od c.w.u.
  Proszę o poradę w poniższej kwestii:
  - Czy kocioł VU PL240/2-3 może pracować w trybie c.o. / c.w.u. tylko i wyłącznie po zamontowaniu w nim zaworu przełączającego z silnikiem krokowym nr kat 252 457.
  - Czy jest jakakolwiek możliwość aktywacji pinu 8 złącza X7 - tj. funkcji sterowania pompy ładującej poprzez moduł 1/5 (zwora w pozycji "A"). Chyba musi być to możliwe skoro sam producent podaje, ze taki moduł jest przeznaczony do kotła 240/2-3.
  - Jaką funkcję pełni rezystor podłączony do pinów 2-14 złącza X2. W moim piecu ma wartość 10 k.
  - Czy zwora pomiędzy pinami 4-15 złacza X2 przełącza sterowanie między VU / VUW, czy ma inna funkcję.

  Z góry dziękuję i pozdrawiam:
  Janusz Mielniczuk