Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie z sensora ruchu pompą obiegu CWU

16 Paź 2010 14:36 4296 14
  • Poziom 15  
    Dostałem zlecenie na wykonanie sterowania do pompy obiegu ciepłej wody użytkowej. Układ ma być wysterowany jak ktoś wchodzi do łazienki. Chce wykorzystać dostępne już zasilanie 12V AC z halogenek i zastosować sensor ruchu z systemów alarmowych na 12V AC ( są tańsze i estetyczniejsze od tych na 230V).
    Pompa (60W )już jest wpięta w instalacje wody i jak na razie pracuje ciągle podnosi rachunki, na dodatek jest słyszalna.

Wymyśliłem sobie taki układ. koszt ok 80 złoty. Co myślicie o takim rozwiązaniu.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 14  
    Pokaż nam najpierw ten sensor ruchu na 12V AC, ok?
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    No właśnie szukam i też mam kłopot... mówisz że nie ma ?

Poprawiłem układ.
  • Poziom 16  
    To nie takie proste jak tu na rysunku. Przede wszystkim czujnik ruchu z systemu alarmowego wyłączy pompę w momencie braku wykrywania ruchu czyli np jak osoba przestanie się ruszać w łazience a chyba nie o to chodzi.Dodatkowo czujki alarmowe nie są przystosowane do większych obciążeń takich jak cewka stycznika pompy. Należałoby sprawdzić możliwe obciążenie czujki, podłączyć wg mnie mały przekaźnik alarmowy i dopiero z niego stycznik pompy. Rozwiązaniem problemu wyłączania pompy przez czujnik PIR może być czasówka założona przed stycznikiem. Wtedy impuls z czujki załącza na chwilę przekaźnik alarmowy, ten startuje czasówkę na określony czas, a czasówka wysterowuje stycznik pompy. Gdyby osoba przebywała w łazience dłużej niż określony na czasówce czas to czujnik wystartuje ją od nowa. Należy doświadczalnie sprawdzić jaki czas będzie najbardziej odpowiedni. Ja na początek dałbym 2-3 minuty i czułość czujnika PIR na max.
    Jeżeli w łazience nie ma okna i za każdym razem trzeba zapalić światło to pompę można sterować z wyłącznika światła. pozdrawiam JK
  • Poziom 15  
    Planowałem włączać pompę prosto z przekaźnika ( na schemacie to przekaźnik a nie stycznik). 60W to żaden prąd przy 230V przekaźnik tyle utrzyma bez kłopotów.

Sens układu ma być taki, że w momencie jak ktoś wejdzie do łazienki to pod kurek z ciepłej wody pompka podeśle mu ciepłą wodę w stosunkowo krótkim czasie. ( 5-8 sekund). Dołożenie czasówki podnosi koszt o co najmniej 50 zł.
  • Poziom 21  
    Ja bym jednak nie stosował czasówki. Pompa w obiegu CWU ma za zadanie "przepchnąć" wodę ciepłą z bojlera do kranu. Jeżeli kran jest odkręcony nie ma sensu żeby pompa pracowała nadal, ponieważ niepotrzebnie woda jest wychładzana. Z doświadczenia wiem, że taka pompa (60W) w niecałe 10s jest w stanie tego dokonać (o ile nie mam nie wiadomo jakiej odległości od źródła ciepłej wody ;) ) Mało prawdopodobne, żeby ktoś wszedł do łazienki i nagle zastygł w bezruchu ;) Czasówkę jak już coś to bym dał ale po to, żeby nie załączać pompy tak często (np. maksymalnie raz na pół godziny), cewkę przekaźnika podtrzymałbym z jego własnych styków a wyłączył czasówką po np. 10s. W nowych instalacjach rury są izolowane termicznie i woda naprawdę tak szybko w nich nie stygnie.
  • Poziom 42  
    Witam!

Jaki jest sens zasilenia czujnika ruchu napięciem pojawiającym się w momencie zapalenia światła?
    Przecież ten sam efekt uruchomienia pompy zostanie osiągnięty w momencie gdy naciśnięty klawisz wyłącznika oświetlenia zmieni swe położenie. I w taki sam sposób pompa zostanie zatrzymana.
    A co w przypadku gdy oświetlenie naturalne nie wymusza używania oświetlenia sztucznego?
  • Poziom 15  
    Na rysunku jest zasilanie prosto z trafo. tak tez w założeniu ma być. Chce trzymać trafo pod napięciem stale żeby zasilać czujkę. W łazience w ciągu dnia jest widno nie trzeba dodatkowo doświetlać. A Halogenki ( trzy sztuki po 20W) będą świecić jak przełączysz wyłącznik za trafo. Drobna zmiana w połączeniach instalacji. A odpadają koszty trafo.
  • Poziom 16  
    worw napisał:
    Z doświadczenia wiem, że taka pompa (60W) w niecałe 10s jest w stanie tego dokonać (o ile nie mam nie wiadomo jakiej odległości od źródła ciepłej wody ;) ) Mało prawdopodobne, żeby ktoś wszedł do łazienki i nagle zastygł w bezruchu ;) .

Jak długo zakładam alarmy nie widziałem żeby czujka PIR świeciła ciągle LEDem 8-10 sekund. Chyba że chodzę w koło po pokoju i się drapię po głowie :D.10 sekund to jest bardzo długo - sprawdź.

Styki przekaźnika nieprzystosowane do obciążeń indukcyjnych jak np. silnik pompy, prędzej czy później Ci się skończą.Się mi tak wydaje :D

Dodano po 15 [minuty]:

może termostat na rurze byłby lepszym rozwiązaniem?
  • Poziom 15  
    Przekaźnik czasowy, stycznik, czujka. koszt ~150 zł.
    Zwykły czujnik ruchu na 230V , do zapalania oświetlenia 80 zł ( te leprze) , te ładne 200zł.

To trzeba jeszcze raz przemyśleć :)

Co do termostatu - wszytko za tynkowane. A łazienka świerzo po remoncie.
  • Poziom 42  
    Witam!

Wyłącznik oświetlenia w obwodzie o obniżonym napięciu może mieś krótki żywot, właśnie z powodu niskiego napięcia a co za tym idzie większego prądu przezeń przepływającego.

Termostat nie jest chyba dobrym (ekonomicznym) rozwiązaniem ponieważ będzie pilnował temperatury a nie obecności w łazience.
    Swego czasu rozważałem zastosowanie programatora do tego celu, ale mimo że być może to rozwiązanie zdało by egzamin, jednak skończyło się na rozważaniach teoretycznych.

Myślę, że przedstawiony pomysł wart jest sprawdzenia w praktyce, ale te dywagacje o obniżonym napięciu, mostku prostowniczym, czujniku i przekaźniku czasowym nie do końca mnie przekonują.
    Najprostsze rozwiązania są przeważnie najskuteczniejsze. Montując typowy czujnik ruchu masz wszystkie te elementy skomasowane w jednym urządzeniu.
    W każdym razie czekam na efekty tego rozwiązania.
  • Poziom 15  
    Nie sądzę że przy obciążeniu 60W na 12V Wyłącznik spłynie po ścianie w czasie.
    W najbliższym czasie będę u okolicy zleceniodawcy to sprawdzę jak to faktycznie wygląda. Może zastosuje coś zupełnie innego.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Tego nie robi się w ten sposób.
    Po pierwsze obecne czujki ruchu w większości nie posiadają normalnych przekaźników lecz elektroniczne. Jeżeli już nawet kupisz czujkę z przekaźnikiem mechanicznym to zapomnij o bezpośrednim sterowaniu pompą, a nawet większym przkeźnikiem, ponieważ czujki te nie są przewidziane na sterowanie obciążeń indukcyjnych (jak już ktoś to tu napisał) i sterują sygnałami niskonapięciowymi-niskoprądowymi. Poza tym potrzbujesz jeszcze ukłądu czasowego, który na dłuższą chwilę załączy pompę - przynajmniej 2-3 minuty. Szarpanie pompą po kilka sekund kilkadziesiat razy w czasie wejścia do kuchni czy łazienki spowoduje, że szlak trafi tę pompę. Zatem potrzebna jest jeszcze czasówka.
    Dochodzimy teraz do sedna:
    Najlepszym rozwiązaniem do tego celu jest po prostu czujka PIR na 230V do sterowania oświetleniem, któa posiada w sobie detektor ruchu oraz czasówkę.
    Albo wykorzystać funkcję centrali alarmowej i jedno z jej wyjść do sterowania przekaźnikiem pompy. W takiej centrali można bez problemu ustawić taka czasówkę.
  • Poziom 16  
    Załóż, jak koledzy radzą, prosty czujnik ruchu 230v z wbudowaną czasówką za 200zł i z głowy. Klient będzie zadowolony że ma piękny czujnik w nowej łazience, a Ty nie będziesz jeździł na ewentualne poprawki. Jak się czujnik zepsuje to wymienisz w sklepie na nowy i wszystko.Po prostu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    yamayama napisał:
    .... za 200zł...

O jedno zero mniej :)