Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Graficzny dekoder pilotów IR [AVR -> PC] sprawdź pilota

mirekk36 23 Paź 2010 10:48 77905 126
 • #61
  mirekk36
  Poziom 42  
  No tak dobry pomysł na test - jeśli ta dioda miga na wyjściu Tx to znaczy, że z tą czałą częścią jest wszystko OK. Coś tylko niedomaga komunikacja z PC.

  Dla mnie osobiście to pewniejszym rozwiązaniem powinno być użycie MAX232 w twoim przypadku i podłączenie tego do COM1 w komputerze niż jakaś chińska przejściówka bo:

  1. masz do niej na pewno dobre drivery ?
  2. jesteś pewien, że ma wyjścia w standardzie TTL ??? (chyba nie jesteś pewien bo pytasz czy trzeba zastosować MAX232)

  Musisz sprawdzić miernikiem jakie napięcia panują na wyjściach RxD oraz TxD tej przejściówki. Jeśli są to napięcia 0V - 5V to znaczy że są TTL i możesz podłączać wprost do procesora, ale jeśli są inne tzn nawet ujemne np -8V do +8V to już są w standardzie RS232 i trzeba zastosować MAX232.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Poza tym jeśli zwierasz linie Tx i Rx w układzie MAX232 ale od strony procesora i masz echo w terminalu - to jakim cudem nie masz transmisji gdy już zdejmiesz zwarcie i włożysz procka skoro piszesz że na Tx jest sygnał nadawczy bo dioda miga gdy jest podłączona????? A może jednak coś źle ustawiasz parametry transmisji w terminalu ???

  Robisz próby na normalnym stacjonarnym kompie czy na laptopie jakimś ?
 • OptexOptex
 • #62
  pawel129
  Poziom 16  
  na laptopie, a testy w terminalu robiłem na przejściówce.
  Sterowniki dobre, Satel na tym bez problemu programował się ;)
  Sprawdzę jeszcze maxa, może szlag go trafił jakimś cudem.
 • #63
  mirekk36
  Poziom 42  
  No to musi działać nawet na przejściówce ;) .... już pisałem, powiedz w jakim języku programujesz to napiszę ci fragment programu, który będzie miał wysyłać co sekundę cokolwiek na terminal. Sprawdzę u siebie i ci wyślę. Jeżeli nie będzie działać to znaczy że coś nie teges jednak z tą przejściówką albo połączeniami ;)
 • #64
  Konwektor
  Poziom 11  
  Na takie cudeńko właśnie czekałem. Teraz na mojej noki z symbianem + progs "psiloc irremote" odpale już wszystko. Psilock nie miał bazy danych o pilotach których potrzebowałem, ale ma opcje edycji i dopisywania kodów nadawczych pilota (tylko trzeba je niestety znać).
  Dzięki tej konstrukcji nareszcie mogę podsłuchać nadawanie org. pilota, i przepisać je do psilock`a :-))). Wszystkie piloty w jednym :-).
 • OptexOptex
 • #65
  mlassota
  Poziom 18  
  pawel129 napisał:
  na laptopie, a testy w terminalu robiłem na przejściówce.
  Sterowniki dobre, Satel na tym bez problemu programował się ;)
  Sprawdzę jeszcze maxa, może szlag go trafił jakimś cudem.

  Witam
  Może to trywialne ale napisz proszę czy połączyłeś także masę obydwu obwodów tzn przejściówki i procesora - bez tego się nie dogadają...
  Pozdrawiam
 • #66
  pawel129
  Poziom 16  
  podłączyłem diodę do pinu 2 we wtyczce COMa od strony dekodera -gdy nacisnę dowolny przycisk pilota, dioda mruga.
  Podłączyłem Maxa - to samo.
  Podłaczałem całość i do przejściówki i do sprzętowego COMa - bez zmian.
  jaka powinne być ustawione sterowanie przepływem w ustawieniach?
  Masa jest dobrze połączona. zasilanie z portu usb.
 • #67
  mirekk36
  Poziom 42  
  Ustawienie przepływu: BRAK

  tylko goła standardowa ramka 8,n,1 i prędkość 38400 bps

  Dlatego z uporem maniaka proponuję ci żebyś chociaż sam sobie napisał kawałek byle jakiego programu, który z taką prędkością wysyła jakiś dowolny napis do terminala co sekundę. Wtedy będziesz miał 100% porównanie że np twój program działa a z moejego dane nie są odbierane. Albo czego raczej jestem pewien, że ani z twojego programu ani zmojego dane nie będą odbierane.... no ale to warto sprawdzić żebyśmy byli pewni przynajmniej jednego w 100%, później łatwiej będzie znaleźć jakąś przyczynę takiego stanu rzeczy.

  Poza tym, jeśli zamiast terminala użyjesz mojego programu na PC to tam musisz wybrać tylko virtualny port COM dla tej przejściówki a pozostałe parametry ramki, kontroli przepływu oraz prędkość zostaną same odpowiednio i dobrze ustawione na własne potrzeby - wtedy powinien odbierać jakieś ramki. Jeśli nednak tak by było to i na 100% musi to działać z najzwyklejszym terminalem.
 • #68
  saqul
  Poziom 12  
  Mam pytanko trochę OT.

  W Peugeocie 405 stosowano piloty do c. zamka sterowane podczerwienią... mój pilot jest już na wykończeniu, chciałbym odczytać z niego kod i korzystając z jakiegoś oprogramowania na PC... (właśnie jakiego?) odczytać ten kod.

  Mam nadzieję że uda mi się go później wgrać programu total irremote na symbiana i swoja Nokią otwierać auto...

  Może brzmi to zabawnie, ale czy próbował ktoś tego?
 • #69
  mirekk36
  Poziom 42  
  saqul --> no przecież cały ten temat poświęcony jest właśnie m.inn programowi na PC, który pozwala odczytać kod z dowolnego pilota podczerwieni, trzeba sobie tylko opisaną w pierwszym poście przystawkę zrobić. A ty się pytasz o oprogramowanie i jak to zrobić ;)

  Przecież w pierwszym poście tego tematu masz linki do tego programu więc w czym problem ?
 • #70
  saqul
  Poziom 12  
  mirekk36, chodzi mi o to by wykorzystać np. już istniejący odbiornik IR w laptopie do zaczytania kodu... nie rozumiem dokładnie tematu (nie znam się na elektronice) i dlatego pytam czy samo oprogramowanie wystarczy..
 • #71
  mirekk36
  Poziom 42  
  A no to rzeczywiście nie na temat pytasz
 • #72
  saqul
  Poziom 12  
  mirekk36, dużym problemem było by dołożenie kodu do twojego programu tak by współpracował z odbiornikiem IR wbudowanym w laptopa IBM T43?
 • #73
  mirekk36
  Poziom 42  
  saqul napisał:
  mirekk36, dużym problemem było by dołożenie kodu do twojego programu tak by współpracował z odbiornikiem IR wbudowanym w laptopa IBM T43?


  Dużym czy niedużym to nie jest tak istotne jak to, że w tej chwili coś takiego nie jest mi osobiście do niczego potrzebne, zatem z mojego punktu widzenia nie ma potrzeby nawet o tym myśleć.
 • #74
  saqul
  Poziom 12  
  mirekk36 podniósł byś funkcjonalność swojego oprogramowania.. pomyśl ile osób na świecie ma IBM T43 ;) a myślę że ta irda jest też w innych modelach lapków ;) i nie jest to tylko odbiornik...
  Pomyśl nad tym ;)
 • #75
  mirekk36
  Poziom 42  
  saqul --> panie kolego, jak bym miał tak całe życie spędzić na tworzeniu programów wg dowolnych zachcianek i potrzeb milionów ludzi na świecie i to za free - to chyba umarłbym z głodu ;) ... bardzo przepraszam ale aż takim altruistą to ja nie jestem. Z tego prostego powodu przykro mi ale nawet nie będę myślał nad takim pomysłem, jestem zajęty pracą.
 • #76
  saqul
  Poziom 12  
  mirekk36 napisał:
  saqul --> to za free - to chyba umarłbym z głodu ;)


  Czy ja pisałem że za darmo? Chętnie bym kupił taki soft..
 • #77
  skynet_2
  Poziom 26  
  @saqul Irdą nie da rady, musiałbyś zbudować zewnętrzny odbiornik IR(RAW)<=>USB, bo RS232 nie ma w twoim laptopie.
 • #78
  mario832
  Poziom 17  
  Witam ja pozwoliłem sobie zmodyfikować nieco zabawkę i dałem zewnętrzny kwarc 8MHz !!! i poprawiłem układ diody nadawczej (schemat znalazłem w necie), według mnie działa lepiej ;)
 • #79
  mirekk36
  Poziom 42  
  mario832 napisał:
  Witam ja pozwoliłem sobie zmodyfikować nieco zabawkę i dałem zewnętrzny kwarc 8MHz !!! i poprawiłem układ diody nadawczej (schemat znalazłem w necie), według mnie działa lepiej ;)


  Wzmocnienie nadawania poprzez dodanie tranzystora jak najbardziej może się przyczynić do polepszenia działania czyli zwiększenia zasięgu. Ja chciałem narysować jak najprostszy schemat żeby nie odstraszać (taką na pierwszy rzut oka) komplikacją tego prostego układu. A dodam też, że wystarczy sam najzwyklejszy tranzystor z jednym rezystorem do bazy (bez tego kondka równolegle). Natomiast na pewno przyda się ten elektrolit ale nie przy tranzystorze a jak najbliżej nóg zasilania procesora.

  Ale kwarc zewnętrzny niestety ma się niestety jak pięść do nosa jeśli chodzi o rzekome polepszenie - niestety ;) Będzie tak samo dokładnie działało na wewn. oscylatorze 8MHz. Tutaj to nawet nie ma najmniejszych wątpliwości.
 • #80
  mario832
  Poziom 17  
  Takie przyzwyczajenie po prostu ,że jak są jakieś przebiegi czy czasówki to zawsze daję kwarc ;) Płytkę już wytrawiłem ,więc tak zostanie ,ale dzięki za poradę.
 • #81
  mirekk36
  Poziom 42  
  mario832 napisał:
  Takie przyzwyczajenie po prostu ,że jak są jakieś przebiegi czy czasówki to zawsze daję kwarc ;) Płytkę już wytrawiłem ,więc tak zostanie ,ale dzięki za poradę.


  No rozumiem to przyzwyczajenie ;) chociaż niestety wynika ono często z niezrozumienia do końca zagadnień związanych z kwestią doboru kwarca a w zasadzie wyboru czy zewn. kwarc czy wewn. oscylator. W tym przypadku kod jest właśnie tak napisany a dodatkowo przygotowane są odpowiednie tolerancje przy odzyskiwaniu sygnału zegarowego podczas odbierania kodów IR (taka samokalibracja) że właśnie nie wystąpuje ani jeden najmniejszy powód zastosowania kwarca (przy nadawaniu także jest niepotrzebny - bo wszystkie fabryczne odbiorniki podczerwieni w gotowych urządzeniach jak TV, VCR i .inn także mają podobne mechanizmy samokalibracji). Zresztą nawet jak masz na niego miejsce na płytce to i tak nie trzeba go lutować - wystarczy fuski ustawić na wew. Oscylator.

  Ale oczywiście sam kwarc niczemu też nie przeszkadza i jak już jest wlutowany to może sobie siedzieć. Będziesz za to wiedział, że gdy kiedyś do innych celów ci zabraknie to możesz z tej płytki spokojnie go wylutować ;)
 • #82
  mario832
  Poziom 17  
  A co myślisz o dodatkowej opcji: zapisywanie ostatniego przebiegu do pamięci EEPROM. Przy podłączonym PC lub bez niego ,układ byłby bardziej mobilny. To tylko pomysł ,ale mnie by się bardzo przydało, pozdrowki.
 • #83
  bigrom
  Poziom 14  
  Taki układ na usb był robiony na super małym procku AT90S2313 z kwarcem 4MHz

  IgorUSB

  Co do takich programów to mniej przydatne jest oglądanie przebiegu a bardziej zależności czasowe w drugim przebiegu kodowanie bitów i odczytanie danych wysyłanych.
  Zakresy czasów najlepiej zrobić statystykę przypisać im np. Litery (wyświetlić statystykę i mamy prawie odczytane dane.

  Co do kodowań to format RC5 jest jednym z najprostszych kodowań.
 • #84
  mirekk36
  Poziom 42  
  bigrom --> nie kwestionuję, że różnorodne układy oparte o IgorUSB są wyśmienite wręcz ;)

  To jednak to co tu opisałeś, że rzekomo taki układ był zrobiony na małym procku z jakimś tam kwarcem - ma się (przepraszam za porówanie) ale jak pięść do nosa ;) i świadczy tylko o jednym niestety, że albo:

  1. nie przeczytałeś lub nie zrozumiałeś do końca idei działania IgorUSB pozwalającego uzyskiwać niejako oscylogramy kodów IR

  2. nie przyczytałeś lub nie zrozumiałeś do końca idei działania prezentowanego tu rozwiązania

  Rzuciłeś tylko pobieżnie okiem na jedno i drugie, a widząc pewne zbieżności wysiliłeś się na niestety marne porównanie. Nie będę ci od nowa tłumaczył co było celem prezentowanego tu układu - postaraj się sam uważniej doczytać.

  Ale na pewno próba oświecenia mnie, że można to zrobić na mniejszym procku jest wręcz bez sensu bo w ogóle nie o to tutaj chodzi.

  Druga sprawa , piszesz:

  bigrom napisał:
  Co do takich programów to mniej przydatne jest oglądanie przebiegu a bardziej zależności czasowe w drugim przebiegu kodowanie bitów i odczytanie danych wysyłanych..


  Co to za uogólnienia? ;) jeśli coś tobie jest bardziej przydatne to nie równaj tej samej miary do wszystkich - tym bardziej, że jak pisałem wyżej nie zrozumiałeś chyba aż w 60% jaki cel przyświecał w utworzeniu tego projektu.


  bigrom napisał:
  Zakresy czasów najlepiej zrobić statystykę przypisać im np. Litery (wyświetlić statystykę i mamy prawie odczytane dane..


  Sorki ale tu to już piszesz BANIALUKI ;) ... owszem na potrzeby zdekodowania, wczytania i jakiegoś tam porównania odebieranych kodów w celu sterowania procesami w komputerze można przydzielać na podstawie odebranego ciągu bitów pewne ciągi znaków ale w tych projektach na które się powołujesz raczej chodziło o reprezentację cyfrową w postaci liczb hexadecymalnych a nie przydzielanie jakichś tam liter. .... A te twoje "prawie odczytane" dane to możesz użyć co nawyżej do własnej zabawy odebranymi cyferkami a nie rzeczywistymi danymi jakie są przesyłane w ramkach IR przez poszczególnych producentów pilotów. W tym mogłyby pomóc opisy ze strony www.lirc.org/remotes i zrobienie ew bazy danych tam zawartych a następnie porównywanie tego z odberanymi ciągami bitów.... wtedy rzeczywiście można byłoby mówić o odebranych danych.

  ale już tu:

  bigrom napisał:

  Co do kodowań to format RC5 jest jednym z najprostszych kodowań.


  ... co poeta miał na myśli ??? że tak wtrącił jakies zdanie hmmm nie wiadomo z jakiej przyczyny ??? Nie ważne czy jest najprostszą formą kodowania czy najtrudniejszą - bo ja nie widzę np żadnych różnic w stopniu skomplikowania procedur nadawczych czy odbiorczych pomiędzy różnymi standardami (o których może nie masz pojęcia jeszcze) .... ale chyba ci się po prostu jakaś myśl urwała w połowie zdania.

  A kodowanie RC5 może wydawać ci się jedynie najprostsze bo po pierwsze jest najczęściej i najwięcej opisywane czy użytkowane szczególnie przez początkujących, którzy dostają gotowca w Bascomie ;)

  Jeśli zatem na drugi raz wpadasz wygłosić jakieś opinie to proponuję się najpierw dokładnie zastanowić, poczytać więcej na te tematy itd ... niż mówić/pisać o jakichś rzeczach/projektach w oderwaniu od rzeczywistości

  tak mi się wydaje.
 • #85
  mario832
  Poziom 17  
  Zauważyłem błąd na schemacie ,opornik do zasilania odbiornika IR powinien mieć wartość 150Ω ,ten R3 (u ciebie jest 10kΩ ,to trochę za dużo) ,pozdrowki.
 • #86
  mirekk36
  Poziom 42  
  mario832 napisał:
  Zauważyłem błąd na schemacie ,opornik do zasilania odbiornika IR powinien mieć wartość 150Ω ,ten R3 (u ciebie jest 10kΩ ,to trochę za dużo) ,pozdrowki.


  Tak - oczywiście masz rację - to niedopatrzenie z mojej strony jeśli chodzi o schemat.
 • #87
  tomx_
  Poziom 10  
  Witam

  Bardzo mi się podoba projekt kolegi mirekk36
  Mam pytanie do Autora .
  Posiadam zestaw startowy
  ZL3AVR (http://www.btc.pl/pdf/zl3avr.pdf)
  Ma na pokładzie wszystko co było by po potrzebne czyli nadawanie i odbieranie IR. Lecz niestety wydaje mi się ze bez drobnych zmian w programie nie będzie działał, bynajmniej u mnie nie działa.Wiem ze nie jest to projekt komercyjny i kolega zrobił go nam w prezencie , ale może nie była by to duża zmiana żeby zmodyfikować go do pracy na w/w zestawie . Myślę że nie tylko ja mógłbym wtedy dołączyć do grona szczęśliwych użytkowników takiej przystawki. Zbliżają się święta może taki mały prezencik od Mikołaja ;)

  Pozdrawiam
  Robert
 • #88
  mario832
  Poziom 17  
  Z tego co ja widzę to w zestawie jest Atmega 16 więc działać na pewno nie będzie, bo program skompilowany pod atmege 8. Uruchamiać na zestawie ,po co??? ,tu nawet LCD nie jest wykorzystywany. Jak nie chce ci się wytrawiać płytki ,to bez problemu zrobisz to na uniwersalnej. Elementów jest tak mało ,że nawet na tradycyjnego "pająka" by poszło (tylko daj podstawkę ,bo szkoda procka ;) ) ,pozdrowki.
 • #89
  romantv
  Poziom 17  
  Witam
  Moje pytanie jest z pewnością banalne
  :)
  Program działa super piloty LG, JVC, Panasonic, Philips
  Mam pytanie jak mam już zapisaną ramkę widzę impulsy
  to jak mogę to przenieść do bascom-a w miarę uniwersalny sposób. Dziś wpiszę kody LG a jutro Philipsa.
  W prosty sposób wczytać dane a następnie wysyłać bez udziału PC
  Dziękuję
 • #90
  mario832
  Poziom 17  
  Pytanie nie takie ,banalne ,też nad tym pracuję!!!

  Na pewno trzeba wykorzystać wewnętrzny TIMER , komendy WAIT i WAITMS odpadają ,bo są nie dokładne.

  Ja to widzę tak ,w programie głównym pętla oczekująca na przerwanie, potem skok do podprogramu przy naciśnięciu przycisku , wysłanie ramki i powrót do głównego. Dobrze by też uśpić procka w programie głównym za pomocą IDLE.

  Jak napiszę program ,to postaram się zamieścić ,teraz idą święta i nie ma czasu (porządki :/ ) ,ale jak coś stworzę to postaram ci się pomóc ,pozdrowki.