Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SAMSUNG LE32A436T1D - zamiennik matrycy V315B1-L01

f1dp 16 Oct 2010 16:33 8175 14
 • #1
  f1dp
  Level 10  
  Witam serdecznie
  Szukałem, szukałem, dużo czytałem i w końcu wybrałem Matryce LCD żeby zastąpić uszkodzoną (latający mikrofon) matrycę Chi Mei V315B1-LO1 Rev. C4 w telewizorze SAMSUNG LE32A436T1D. Wybór padła na matryce Chi Mei V320B1-L04 Rev. C1 (bo akurat taka była też na eBay-u). Według danych katalogowych producenta które znalazłem w internecie to wszystko wygląda identycznie (drobna różnica w podłączeniu podświetlania, drobne różnice w parametrach które nią maja większego znaczenia, jak pobierana moc, itp). Najważniejsze że mechanicznie są idealnie spasowane, oraz wyprowadzenia sterujące z matrycy z matrycy są idealnie zgodne (dwie taśmy po 50 pinów, rozkład wyprowadzeń identyczny). Logikę sterująca oraz inverter wykorzystałem z matrycy Chi Mei V315B1-LO1 Rev. C4. Po uruchomieniu wszystko zadziałało ale na środku ekranu są dwa paski o szerokości: biały 4 pikseli i czarny 2 pikseli. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów, czy jednak te matryce nie są ze sobą kompatybilne by mogły być zamiennikami, czy po prostu matryca którą kupiłem jest uszkodzona. Mam możliwość wymiany na matryce Chi Mei V320B1-L07 Rev. C1. Niestety nie mogę znaleźć pdf'a od tej matrycy (znalazłem tylko od wersji Chi Mei V320B1-L06. Rozniecę są kosmetyczne w porównaniu z matrycą V320B1-L04 czy V315B1-LO1. Niestety różni sie mechanicznie (ale zawsze można przełożyć sam panel LCD (szkło) do konstrukcji Chi Mei V315B1-LO7 i teoretycznie powinno być ok. Może ktoś z doświadczenia może powiedzieć czy te matryce są kompatybilne ze sobą i ten zamiennik który obecnie posiadam jest uszkodzony stąd efekt tych pionowych linii czy po prostu te matryce nie są kompatybilne. Jeżeli nie są kompatybilne, jaki jest ewentualny zamiennik dla matrycy Chi Mei V315B1-LO1 Rev. C4 albo czy gdzieś można kupić ta matrycę (w rozsądnych granicach cenowych)
  Dziękuje i pozdrawiam
  Michał
  SAMSUNG LE32A436T1D - zamiennik matrycy V315B1-L01 SAMSUNG LE32A436T1D - zamiennik matrycy V315B1-L01
 • Helpful post
  #2
  satgal
  Level 40  
  Mechanicznie na zewnątrz to V320 i V315 to mają typowe wymiary, pewnie trzeba by powiększyć w plastyku mocowania szkła jak by miało być od V320 ale nie radzę bo tcon od V320 ma inną nie typową kolejność wyprowadzeń w gniezdzie 30 pinowym. Najlepiej to włożyć szybę Sharpa z jej kontrolerem w miejsce tej V315 bo ma taką samą kolejność wyprowadzeń. Sprzedaje firma na Wolumenie w niedzielę takie szyby oraz widziałem w zeszłym tygodniu całe matryce chyba ma 5 i 12V do nich kontrolery.
 • #3
  f1dp
  Level 10  
  Ja w miejsce V315 zamontowałem V320 (cała matryca) ale z elektronika od V315 (inventer + tcon) i efekt jest taki jak na zdjęciu. Teraz nie wiem czy ta V320 jest walnięta czy po prostu elektronika od V315 nie współpracuje ze szkłem V320. Na moje musi być coś z matrycą skoro cały obraz jest ok i tylko ten pasek na środku. Ale mogę się mylić ...
 • Helpful post
  #4
  satgal
  Level 40  
  Ja takiej próby nie robiłem, choć dostałem TV z matrycą też V315B która nie była zbita ale nie wyświetlała obrazu, musiałem szybko zdecydować bo to była niedziela podjechałem na Wolumen i kupiłem szkło z tconem od Sharpa, podciąłem trochę w plastyku parę mm aby się dobrze ułożyło w niej, zmieniłem na MB przelutowując zworkę zasilanie z 12V na 5V bo do Sharpa tcon dostałem na 5V. TV działa już z miesiąc daje piękny b. kontrastowy obraz oraz tak jak na każdej matrycy Sharpa nie spotykaną u innych producentów matryc odwzorowanie czerni. Dodam że V315B oraz w szeregu innych matryc jest ta sama kolejności wyprowadzeń we wtyku 30 pinowym co w matrycy Sharpa
 • #5
  f1dp
  Level 10  
  Przeszukałem ponownie zasoby internetu i serwisy aukcyjne i znalazłem kilka paneli ewentualnie które mogły by pasować. Teraz pytanie do bardziej doświadczonych kolegów który był by najbardziej odpowiedni najmniej uciążliwy do zaadaptowania w wyżej wymienionym telewizorze Samsunga.
  Oto lista paneli które mam możliwość zakupić:
  1. SharpLK315T3LF15 bez elektroniki (z informacji znalezionych w internecie jest to panel produkowany przez AUO model T315XW01 VJ (QD32HL06 Rev.01)), mechanicznie nie pasuje z V315 (wyprowadzenia podświetlania po przeciwnej stronie) więc musiał bym przełożyć szkło, pytanie co z elektroniką, czy msze szukać oryginalnej do tego panelu czy ta od V315 by działała prawidłowo,
  2. Samsung LTA320WS-L03 bez elektroniki (ponownie czy trzeba by mieć oryginalna elektronikę czy ta od V315 by działa prawidłowo, nie wiem jak mechaniczne ale wyglądają podobnie oprócz wyprowadzeń dla podświetlenia, tu by trzeba trochę pokombinować ale pewnie jest to do opanowania),
  3. Samsung LTA320WT-L16 bez elektroniki (podobnie jak panel powyżej, te same uwagi)
  4. Samsung LTA320W2-L03 bez elektroniki (podobnie jak panel powyżej, te same uwagi)
  5. AUO T315XW02 wraz z elektroniką (tcon oraz inverter) tutaj pytanie czy będzie pracował poprawnie z resztą elektroniki ze TV samsunga (drobne różnice w opisie sygnałów sterujących), mechanicznie wg rysunków technicznych są zgodne (i nie mam daleko żeby go odebrać ewentualnie)

  Proszę bardziej doświadczone osoby o podpowiedzi i ewentualna poradę. Proszę także powiedzieć czy przedstawione na zdjęciach poziome linie to efekt uszkodzenia panelu czy po prostu ten panel V320 nie do końca współpracuje z elektroniką od V315. Dziękuje.
  ps. jeżeli ktoś potrzebuje mam kilka pdf'ów z instrukcjami serwisowymi matryc lcd, szukając zamiennika do matrycy V315 naściągałem kilka.
 • Helpful post
  #6
  satgal
  Level 40  
  Czy ta V320B1 jest sprawna to ja bym założył od niej tcon i go tylko zasilił bez podpinania i przerabiania sygnałów LVDS które się różnią kolejnością w obu wtykach. Wiadomo że treści obrazu nie będzie ale będą lub nie chyba te pionowe linje na obu Tconach. Inna sprawa to kupowanie matryc używanych na aukcji nie sprawdzonych to tak jak liczenie na wygraną w toto.
 • #7
  jerzy_d
  TVs specialist
  Mialem identyczne uszkodzenie kiedys, byl uszkodzony wsad w EEPROMie na TCon.
  A zupelnie na stronie to po co tak kombinowac? Nie lepiej kupic oryginal?
 • Helpful post
  #8
  satgal
  Level 40  
  Jeżeli oryginana nowa matryca kosztuje więcej niż cały TV z gwarancją to po co kombinować. Idąc tym rozumowaniem to ma kolega rację. Jeszcze aby była w tym rozumowaniu przeprowadzona jakaś kalkulacja, ten kolega chce się czegoś nauczyć, i mieć satysfakcję że będzie patrzył na efekt.
 • #9
  f1dp
  Level 10  
  Oczywiście zawsze można kupić oryginał oczywiście jeżeli jest dostępny ale cena panelu pewnie będzie się równać cenie nowego TV. Niestety nie mogę napotkać identycznego panelu używanego, więc jak to kolega powyżej zaznaczył, muszę ''kombinować''. Mam trochę doświadczenia z naprawą plazm więc teoretycznie powinienem poradzić sobie z LCD. Nadal ponawiam pytanie z punktu piątego trzy posty wyżej. Czy ten panel AUO wraz z elektroniką będzie/powinien współpracować z resztą elektroniki samsunga tzn z płytą główna na której są wszystkie wejścia i tuner TV.
  W załącznikach pdf'ki oryginalnego panelu Chi Mei V315B1-LO1 Rev. C4 oraz panelu AUO który teoretycznie powinien być zamiennikiem, może bardziej doświadczeni koledzy spojrzą i się wypowiedzą co do kompatybilności tych dwóch paneli.
  Moderated By mirex:


  Załączniki skasowane - regulamin pkt 10.10.
  Proszę również odróżniać zero od litery O.

 • #10
  jerzy_d
  TVs specialist
  A w SM jaki jest panel ustawiony?
 • #11
  f1dp
  Level 10  
  to znaczy, bo nie rozumiem pytania ??
 • Helpful post
  #12
  Atu3
  Level 16  
  Z tego co widać w pdfach obu matryc powinno działać bez problemu.Być może będzie potrzebna zmiana w select LVDS na 21pinie z wysokiego na niski lub odwrotnie, oraz w trybie serwisowym [SM], może być potrzebna zmiana rodzaju panela. Poza tym AU Optronics to dobre matryce i akceptują się w prawie każdym tel.
 • #13
  f1dp
  Level 10  
  Teraz rozumiem pytanie, (jakoś nie skojarzyłem skrótu SM). Jak się dostać do trybu serwisowego w telewizorze samsunga ?
 • Helpful post
  #14
  Atu3
  Level 16  
  Klikasz szukaj i Masz.
 • #15
  grzegorz1969
  Level 12  
  Jeśli ktoś będzie chciał zamienić matrycę V315B1-L01, na V320B1-L04 i pojawi się biało czarny pasek jak u autora tematu, trzeba wstawić lub zaprogramować pamięć 24LC128 z tcon V320B1 do V315B1, matryca jest nieco większa i pojawiają się paski na środku ja tak zrobiłem i jest dobrze.