Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

4 kanały audio / 2 głośniki i tuba

23 Wrz 2004 13:49 3444 4
  • Poziom 10  
    Jak prawidłowo podłączyć do czterokanałowego wzmacniacza tubę?

Wzmocniony sygnał rozchodzi się tak:
    prawy przód - głośnik
    lewy przód - głośnik
    lewy tył - tuba
    prawy tył - nic nie jest podłączone.

:arrow: Czy prawidłowym rozwiązaniem jest stan obecny, czy należy prawy tył podłączyć do tuby? (tuba jest teraz "głucha" na prawy sygnał- moim zdaniem błędne rozwiązanie).
    :arrow: Czy do tuby w obecnym stanie dochodzi 100% mocy wzmacniacza a po podłączeniu do niej dodatkowo kanału prawy tył powstałby wzrost mocy do 200%?

Tuba- głośnik jednocewkowy moc: Moc 175 RMS; Moc MAX 350W
    Wzmacniacz- 4 kanały, moc (na jeden kanał) MAX 200W; moc (na jeden kanał) 95 RMS
    Cały sprzęt chodzi na 4 Ohm. Jest to instalacja audio w samochodzie (CAR-AUDIO)
  • Poziom 17  
    sprawdź opis na wzmacniaczu, producent prawdopodobnie przewidział możliwość podłączenia tubu w układzie mostkowym pod kanał 3 i 4. jeżeli kanały nie różnią sie częstotliwościami zwrotnic to obojętni czy to bedzie w mostku 1 i 2 czy w mostku 3 i 4. kanały 1 i 2 przeważnie zostawia sie tak jak to miałeś podłączone. jeżeli nie masz przełącznika do pracy w trybie mostkowym to pozostaje eksperyment z doprowadzeniem sygnału sumy lewego i prawego kanału lecz na jedno z wejść wzmacniacza obróconego o 180stopni.
  • Poziom 10  
    elektrofil napisał:
    sprawdź opis na wzmacniaczu, producent prawdopodobnie przewidział możliwość podłączenia tubu w układzie mostkowym pod kanał 3 i 4.

Producent przewidział to.
    elektrofil napisał:
    jeżeli kanały nie różnią się częstotliwościami zwrotnic to obojętni czy to bedzie w mostku 1 i 2 czy w mostku 3 i 4. kanały 1 i 2 przeważnie zostawia się tak jak to miałeś podłączone.

Nie mogę znaleźć tych częstotliwości.
    elektrofil napisał:
    jeżeli nie masz przełącznika do pracy w trybie mostkowym to pozostaje eksperyment z doprowadzeniem sygnału sumy lewego i prawego kanału lecz na jedno z wejść wzmacniacza obróconego o 180stopni.

Wydaje mi się, że jest ten przełącznik, tylko nie jestem tego do końca pewny. Przełącznik ten ma niezrozumiałe dla mnie oznaczenia (12 6 0). Podejżewam, że to jest to mostkowanie (zaznaczyłem na zielono) ale dla czego nie ma oznaczeń 4 3 2 ?

• Poziom 17  
    od lewej pierwsza gała to hpf czyli górno-przepustowy dalej przełącznik górno, dolno, lub bez filtra druga gała to ustawienia dolnoprzepustowego, dalej czułość, czułość i kolejny filtr. pstryczek 0,6,12 to podbicie basu w dB ale tylko na tył. niestety nie pracuje w mostku. pozostają eksperymenty z obrotem fazy o 180 stopni.
  • Poziom 10  
    Zaraz zaraz... znalazłem instrukcję do wzmacniacza.

Cytat:
    4/3/2 CHANNEL HIGH EFFICIENT BRIDGEABLE MOSFET POWER CAR AMPLIFIER

i znalazłem jeszcze to:
    Cytat:
    MONO BRIDGEABLE TO 600W OUTPUTS

Cytat:
    Multi-Mode Connection Capability for Simultaneous Subwoofer & Satellite Speaker Operation.

Czyli jednak jest mostkowanie?

Znalazłem jeszcze taki schemat, który chyba już rozwiązuje problem. :idea:

Na koniec tylko pytanie co z tym kanałem co zrobiłem na zielono? czy można tam podłączyć np. drugi subwoofer i też będzie mono :?: