Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka Mastercook typ 2000, podłączenie

16 Paź 2010 18:40 4380 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    Posiadam kuchenkę elektryczną firmy Mastercook, typ 2000. Kiedyś ją dostałem, jednak wylądowała na strychu nieużywana (korzystam z gazowej), a teraz chciałbym ja podłączyć. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc, gdyż nie wiem, czy mogę ją najzwyczajniej podłączyć do gniazdka. Na tabliczce widnieje: zasilanie 400V, z tyłu natomiast wychodzi kabel z dwoma przewodami (poniżej zdjęcie). Czy mogę założyć wtyczkę na tym kablu i podłączyć do gniazdka? Dodam, iż nie mam instalacji na 400V. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie,
    Paweł

Kuchenka Mastercook typ 2000, podłączenie

PS. Przepraszam za zdjęcie, myślałem, że wklejone dokładnie tym samym sposobem (z miniaturką) na innym, szybszym serwerze nie będzie problemem.

Mod. ROBSON33
    Regulamin 15
    Oraz należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595877.html

Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Teoretycznie możesz ,ale przy maksymalnej mocy znamionowej kuchenki 7,2 KW będzie to zbyt duże obciążenie dla instalacji elektrycznej w mieszkaniu gdzie z reguły daje się zabezpieczenia max 20A i przekroje przewodów max 2.5 mm kwadrat a tu musiałbyś mieć 35A i przekroje przewodów 4mm.kwadrat.Podejrzewam że nie chcesz się spalić.Jest to kuchnia przeznaczona do instalacji siłowej 3×400V gdzie następuje podział obciążenia elementów grzewczych kuchni na poszczególne trzy fazy sieci.Teoretycznie mógłbyś używać takiej kuchni w swojej jednofazowej instalacji przy zastosowaniu ścisłego reżimu pracy- 1. - kuchenkę używasz tylko ty . 2. włączasz w danej chwili tylko jeden element grzewczy kuchenki tj. albo piekarnik albo któryś z górnych elementów ,nigdy wszystkich naraz. 3.- instalacja ma zero ochronne. Ponieważ jak podejrzewam warunek pierwszy praktycznie byłby nie do spełnienia odradzam używania takiej kuchni w instalacji jednofazowej. Te moje uwagi dotyczą typowej domowej instalacji.No chyba że masz instalację wzmocnioną i odpowiednie zabezpieczenia potwierdzone przez Zakład Energetyczny to nic nie stoi na przeszkodzie.
  • Poziom 2  
    Kuchenki używałaby tylko jedna osoba i tylko jednego elementu grzewczego na raz (piekarnika, płyty mam osobne, gazowe). Ale z pozostałymi warunkami jest gorzej, niż przyjąłeś: jest to stare budownictwo i instalacja nie ma zera, w dodatku do jakości przewodów mam spore wątpliwości. Raczej nie wszędzie są przewody 2,5mm, a do tego ze starości przy np. wymianie gniazdka lubią się złamać. Lepiej nie będę ryzykował z tą kuchenką. Dziękuję za fachową odpowiedź.
    PS. Udało mi się wygrzebać gdzieś instrukcję, w której wyczytałem, iż dopuszcza się warunkowe podłączenie w instalacji jednofazowej pod warunkiem iż jest przystosowana ona do natężenia 42A. Niewiele mi ta liczba mówiła, ale Twój post rozwiał moje wątpliwości.
  • Poziom 10  
    Podepnę się do tego tematu gdyż mam identyczną kuchenkę ale od początku nie miałem oznaczeń na przełączniku funkcyjnym i temperaturowym piekarnika oznaczeń, nie wspominając już o instrukcji. Jeśli byłaby taka możliwość to czy ktoś mógłby mi podesłać fotki tych gałek? Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Już rozszyfrowałem organoleptycznie. Jest 6 funkcji ale tak naprawdę 3 tylko zdublowane. Jakby komuś było potrzebne to leci tak: 1. w lewo lub prawo to grzeje dół, 2. w lewo lub prawo grzeje góra i dół 3. w lewo lub prawo to grzeje tylko góra.