Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wycena podłączenia ogrzewania gazowego

16 Paź 2010 19:34 7990 7
  • Poziom 8  
    Mam pytanie ile by kosztowało podłączenie pieca gazowego do mieszkania 50m² czyli niewielkie w skład wchodziłoby 4 grzejniki i piec 2 funkcyjny.
    I jeszcze jak by się orientował ile mniej więcej ile może kosztować takie ogrzewanie miesięcznie(mieszkanie środkowe).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Enderius napisał:
    Mam pytanie ile by kosztowało podłączenie pieca gazowego do mieszkania 50m² czyli niewielkie w skład wchodziłoby 4 grzejniki i piec 2 funkcyjny.
    I jeszcze jak by się orientował ile mniej więcej ile może kosztować takie ogrzewanie miesięcznie(mieszkanie środkowe).

He he he, pytanie z rodziny ile może kosztować samochód ?
    Ważę 90kg i mam ładną żonę.
    :)

Po pierwsze jak chcesz to wykonać tj. wkuwać, prowadzic na wierzchu, miedź, PEX, jaki chcesz kupić kocioł z otwartą czy zamknięta komorą, kondensacyjny, jak jest ocieplone mieszkanie, jakie wysokie są pomieszczenia, ile pomieszczeń i jak usytuowane, czy grzejniki chcesz kupować firmowe czy też najtańszy badziew z "aledrogo".
    Od tych rzeczy też zalezy zużycie gazu i koszty.

Takie sprawy to najlepiej jest załatwić z miejscowymi firmami instalatorskimi. Oni Ci wymierzą, obliczą i wycenią koszty materiałów i robocizny.
  • Poziom 8  
    Ok ale ciężko tak wszystko napisać ;p
    Ale może tak:
    Ile czasu piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ogrzewa 35l wody do temp. ok. 70*C ??
    Enderius napisał:
    Ok ale ciężko tak wszystko napisać ;p

Ale jeszcze ciężej nam jest odpowiedzieć na pytania, w których nie wiesz o co zapytać :)

Enderius napisał:
    Ale może tak:
    Ile czasu piec gazowy z zamkniętą komorą spalania ogrzewa 35l wody do temp. ok. 70*C ??

Tego nikt nie wie :)
    Po pierwsze trzeba znać temperaturę początkową wody.
    Po drugie prędkość nagrzewania zależy w największej mierze od mocy kotła. Im moc większa tym szybciej nagrzeje kocioł.
    Po trzecie jakiej wody, gdzie ? Jeżeli chcesz wiedzieć jak szybko taki kocioł nagrzeje wodę w układzie CO to także nikt Ci nie odpowie na to pytanie, ponieważ poza temperaturą początkową trzeba wiedzieć jaka moc jest przekazywana przez grzejniki do otoczenia, a ta zależy od mocy zapotrzebowania w energię dla danego mieszkania, mocy grzewczej grzejników oraz od temperatury zewnętrznej.

Pierwsza rzecz to musisz wiedzieć jaką moc potrzebujesz.
    Jeżeli mieszkanie jest dobrze ocieplone i sąsiednie mieszkania są normalnie ogrzewane i posiada normalną wysokość 2,6-2,8m to możesz przyjąć zapotrzebowanie ok. 80W/m2
    Mieszkanie o powierzchni 50m2 daje Ci zapotrzebowanie na moc grzewczą 4000W = 4kW
    Jeżeli jest to mieszkanie źle ocieplone i posiada duże straty to trzeab przyjąć ok 120W/m2 co daje nam 9,6kW. Jednak nie produkuje się tak małych kotłów gazowych. Najmniejsze maja ok. 17-19kW mocy, czyli i tak 2 razy większa moc niż jest Ci potrzebna. Przy kotłach gazowych to nie problem, bo one raz, ze potrafią modulować moc w dużym zakresie, a ponadto jak nie ma zapotrzebowania na moc to po prostu się wyłączają.
    Jężeli jest to mieszkanie w budynku wielorodzinnym i kocioł nie będzie wisiał w pomieszczeniu spełniającym wymogów dla kotłowni to nie możesz zamontować kotła z otwartą komorą spalania. Musi to być kocioł z komorą zamkniętą.
    I teraz kocioł z komorą zamkniętą niekondensacyjny to koszt samego kotła od ok. 2 do 4 tys. zł, zas kocioł kondensacyjny to ok. 1,5-2 tys. zł drożej.
    Do tego jeżeli jest to budynek wielorodzinny musisz spaliny wyrzucić przez komin. Trzeba zatem doliczyć koszt wkładu kominowego ze stali nierdzewnej i tu zależy które to jest piętro.
    Same grzejniki to koszt od ok. 1500zł za najtańszy badziew do ok. 4000zł za porządne markowe. Do tego potrzeby jest osprzęt (rury, złączki, uchwyty, zawory, naczynie, śrubunki, bloki zaworowe) tu koszt zalezy od rozkładu mieszkania i systemu w jakim się robi instalację. Koszt tego trzeba liczyć minimum 2 tys. zł. Do tego jeszcze robocizna.
    Przy czym nalezy pamiętać, że dla kotła kondensacyjnego grzejniki muszą być większe i droższe, ponieważ aby kocioł mógł pracować w kondensacji to temperatura wody w obiegu CO musi być jak najniższa i nie powinna przekroczyć 60stC. W przeciwnym razie kocioł kondensacyjny nie będzie pracował w kondensacji i poniesione koszty na jego montaż będą bezsensowne.

Ale tak jak Ci pisałem wcześniej to jest tylko takie gdybanie. Bez dokładnych danych, wymiarów, tras prowadzenia instalacji itp. trudno jest coś bardziej konkretnego napisać.
    Wbrew pozorom nie jest to zbyt proste do wyliczeń, nawet jak się widzi mieszkanie, a co dopiero, kiedy udzielasz tak lakonicznych informacji.
  • Poziom 8  
    Ok dzięki za nakierowanie, dodam że jest to budynek ocieplony i mieszkanie środkowe, teraz mam piec węglowy i bez palenia dzisiaj jak na zewnątrz jest 8*C w domu jest 21. Ja jak bym brał to piec zwykły dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania bez kondensatora.
    Enderius napisał:
    Ok dzięki za nakierowanie, dodam że jest to budynek ocieplony i mieszkanie środkowe, teraz mam piec węglowy i bez palenia dzisiaj jak na zewnątrz jest 8*C w domu jest 21. Ja jak bym brał to piec zwykły dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania bez kondensatora.

He he he, to po co Ci własny kocioł , skoro grzeją Cię sąsiedzi ? :)
    A poważniej rzecz ujmując, po tym widać, że masz jeszcze mniejsze zapotrzebowanie na energię, bo tak naprawdę masz mniejsze straty z tego względu, że większość ścian, sufit i podłoga graniczą z ogrzewanymi pomieszczeniami. W Twoim przypadku dodatkowy koszt na kocioł kondensacyjny może się bardzo długo zwracać i przez to może Ci się nie opłacać dokładać do kondensata.
  • Poziom 15  
    Radziłbym opinię kominiarza najpierw załatwić .