Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przełącznik da chwilowy impuls?

mrk69 16 Paź 2010 19:45 1499 1
  • #1 16 Paź 2010 19:45
    mrk69
    Poziom 9  

Witajcie. Poszukuję odpowiedniego przełącznika, który będzie zapodawał napięcie przez kilka setnych sekundy (łączył, a nie rozłączał). Myślałem o zastosowaniu jakiegoś przerobionego izostata niskonapięciowego monostabilnego (znalazłem tylko takie, w których styki były przełączane parami) albo przełącznika chwilowego. Instalacja działa na 12V i chodzi o to, by po naciśnięciu guzika załączał on diody na ułamek sekundy i po puszczeniu wracał do pozycji wyjściowej. Kombinowałem jakieś timery, ale najkrótsze były 1 sekundowe, a to za długo. Poniższy schemat powinien rozjaśnić sytuację

Jaki przełącznik da chwilowy impuls?

Dziękuję z góry za pomoc

• #2 17 Paź 2010 12:45
    wieswas
    Poziom 32  

Przycisk może być jakikolwiek np. ISOSTAT, przycisk dzwonkowy, wyłącznik krańcowy i inne. Z KAŻDYM przyciskiem związane są błędy działania:
    1. Czas zwierania jest różny w zależności od naciskającego
    2.Występują iskrzenia i odbicia styków dające w efekcie nie jeden krótki impuls, ale szereg krótkich impulsów. (Z praktyki wiadomo, że drgania te trwają zwykle od 5us do 5ms)
    Najprostszym sposobem eliminacji tych zakłóceń jest połączenie wejścia urządzenia z przyciskiem za pomocą szeregowo włączonego kondensatora. Jego pojemność powinna być tym mniejsza im większy jest opór wejściowy urządzenia.
    Równolegle z kondensatorem trzeba włączyć rezystor, aby kondensator, który się naładował podczas podawania impulsu mógł się rozładować i w ten sposób być przygotowany na następne wciśnięcie przycisku.
    Jeżeli parametry takiego impulsu nadal są niewystarczające, to należy podawać go poprzez uniwibrator (np układ scalony TTL 74121,122,123 lub ich odpowiedniki w technologii CMOS). Typowe układy ich połączeń oraz parametry czasowe są zawsze podane i ich notach aplikacyjnych.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME