Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

parafka 05 Gru 2010 20:02 48014 110
  • #91 05 Gru 2010 20:02
    tranzystorA200
    Poziom 14  

Mnie dziwi to lekkie jechanie po autorze, że nie złożył wszystkiego od zera.
    No i co z tego? Po co wyważać otwarte drzwi? Są dość tanie elementy, które zaoszczędzą czasu i/lub pieniędzy, to czemu nie korzystać?
    Rozumiem, że zbudowanie tego od zera, to byłby nie lada wyczyn, ale w sumie po co?

Konstrukcja bardzo fajna. Estetyczna i spełnia swoją rolę. Wyobrażam sobie, że przy stawianiu tego wszystkiego na tak archaicznym systemie można się napracować.

Gratulacje dla autora.

• #92 23 Sty 2011 10:19
    pan_kotek
    Poziom 20  

Czy ktoś spotkał się ze sposobem, w jaki można by było wyciągnąć sygnał I2S lub S/PDIF z do zewnętrznego przetwornica C/A ? Oczywiście bez dokładania zewnętrznej karty dźwiękowej? Czy programowo na port równoległy się da?
    Karta dwiękowa jest w chipsecie.
    Mój komputerek ma jedno USB 1.1, port równoległy,rs232 i PCMCiA, IDE44 ale brak bootowania z USB.

Googlując znalazłem coś takiego USB->I2S na układzie PCM2707

PCM2707

PCM2704 /2705 obsługuje częstotliwoścu próbkowania: 32, 44.1, 48 kHz
    wyjście S/PDIF
    PCM2706 /2707
    wyjście S/PDIF lub I2S, wybierane za pomocą stanu pinu FSEL

• #93 30 Sty 2011 14:28
    hdhmr
    Poziom 12  

Witam!

Również przymierzam się do budowy takiego odtwarzacza. Na razie kompletuję sprzęt. Mam parę pytań. Jakiego systemu najlepiej użyć, jeśli chcę zrezygnować z monitora, a korzystać tylko z wyświetlacza alfanumerycznego lub graficznego? Czego oczekuje: właściwie to chciałbym aby dało się w miarę swobodnie skakać miedzy folderami i aby dało się swobodnie zgrywać muzykę z komputera poprzez sieć. + opcja shuffle
    Jak długo taki komputer się włącza? co w tym czasie pokazuje wyświetlacz?

Pozdrawiam. hdhmr

• #94 30 Sty 2011 15:08
    pan_kotek
    Poziom 20  

Jeśli Ci zależy na szybkości to chyba jednak DOS , bo PuppyLinux z karty CF 8GB na PIII 600MHz wstaje około 1,5 minuty(mam tylko 128MB Ramu), Dos około 30s. Pod linuksem też są dostępne wyświatlacze do samodzielnego złożenia działające przez USB
    USB to LCD AtMega8

Na trzymanie plików audio fajnie było by dać dysk SSD, pendrive lub kartę flash.
    Na allegro pojawiły się pendrivy Kingston 256GB po około 300zł, ale to są podróbki, bo na ebayu takie same są po 600 Euro.

• #95 30 Sty 2011 20:58
    Michuza
    Poziom 12  

Witam,
    również zakupiłem t5500, udało mi się zainstalować freedos-a i wstępnie odpalić mpxplay. Niestety dalej już tylko problemy.

Dysk twardy i CD podłączyłem za pomocą przejściówki IDE 44-40pin.
    Terminal w ogóle nie bootuje CD (chyba że ja coś źle robię), z dysku i USB bootuje normalnie. Z poziomu freedosa jest normalny dostęp do dysku, cd i usb.

Dźwięk ze zintegrowanej jest ale lekko przyspieszony z z zakłóceniami. Być może dlatego że nie zainstalowałem do niej sterowników, to sprawdzę w tygodniu.

Audigy 2 zs pomimo zainstalowania sterowników nie dział, mpxplay ją wykrywa ale nie rozpoczyna odtwarzania.

Po przełożeniu dysku do zwykłego PC o dziwo wszystko jest dobrze, gra Audigy 2 zs i zintegrowana dźwiękówka w płycie gigabyte do której nie instalowałem żadnych sterów.

Czy ktoś miał takie problemy?

• #96 31 Sty 2011 19:55
    hdhmr
    Poziom 12  

Witam ponownie.

Jak zrealizować regulacje głośności, tak aby dało się sterować nią pilotem a aktualny stan głośności pojawiał się na wyświetlaczu LCD?(w schemacie toru podanym poniżej)

Komputer --> DAC ---> Preamp ----> Końcówka mocy.

Jeśli chce uzyskać sygnał bitperfect do DAC'a to trzeba regulować głośność na przedwzmacniaczu, a opcja z wyświetlaczem odpada?

• #97 31 Sty 2011 21:41
    pan_kotek
    Poziom 20  

Regulacja albo za DAC albo za preampem.
    Żeby stan się wyświetlał to trzeba mieć cyfrowy potencjomert, za pomocą dodatkowej aplikacji odczytywać jego stan i wyświetlać na LCD.

• #98 09 Lut 2011 19:03
    -uzi-
    Poziom 12  

Może ja się ponownie dołożę do tematu. Mój sprzęcik będzie bardziej multimedialny gdyż posiada VIA UniChrome Pro III ntegrated Graphics Processor a więc z przeprowadzonych przeze mnie testów odpala bezproblemowo .avi .rmvb i to mi wystarczy. Czyli takie małe media center, dzięki odpowiedniej przelotce zaimplementowałem mu dysk 500GB oraz zwiększyłem ram do 1GB. Skusiło mnie to do instalacji Windows 7 i o dziwo system pracuje nawet bardzo fajnie z delikatnymi opóźnieniami co jest do przyzwyczajenia(tak jak zamulony XP). Jeżeli o dźwięk chodzi tak sobie myślę nad CREATIVE Sound Blaster Live! External 24 bitB , tak aby to wszystko upchać w tej małej obudowie, bo nie chcę zwiększać gabarytów tego maleństwa, a że do tego jest pilot to mnie to bardzo zadowala. Dokładając zwykłą audigy 2zs musiałbym zmienić obudowę na znacznie większą nawet mimo użycia risera.

Parę fotek jak to wygląda:

-Na początku było tak

-Teraz mniej więcej tak

A to ma jeszcze być upchane do środka
    -bez obudowy powinno się upchać, no i jest wyjście cyfowe <-> optyczne

-Dzięki takiemu konwerterowi podpiąłem dysk SATA pod standardowe wyjście IDE, gdyż obecnie nie mam lutownicy aby wlutować gniazdo SATA na płycie głównej.

A więc już nie bedzie to FlacPlayer jak miało być w założeniach, a szkoda mi było nie wykorzystywać tego co te urządzonko ma do zaoferowania, w końcu to Via C7 :D:D

• #99 11 Lut 2011 19:17
    Michuza
    Poziom 12  

Czy ktoś próbował sterować mpxplay za pomocą rs232?

W ustawieniach mam takie coś

Code:
    HandlerCFG   =COMC,COM1,9600,128

Czyli powinien odebrane dane traktować jako kody klawiatury.

Dane wysyłam tak (Bascom + atmega8)
    Code:
    C = &H2822

Print Hex(c)

MPXplay je odbiera ale realizuje zupełnie inne komendy, przeważnie widzi to jako wciśnięcie klawiszy numerycznych.

Jeżeli chodzi o mój poprzedni problem z Audigy 2 okazało się że winny był Riser Card w którym niektóre styki były odgięte i nie stykały.

• #100 05 Mar 2011 20:25
    badworm
    Poziom 18  

marenc napisał:
    Liczyłem na mikrokontroler obsługujący HDD + układ C/A dla audio. A tymczasem nawet soft nie jest napisany przez właściciela. Złote słowa: "Dzisiejsi użytkownicy desktop'ów nie są w stanie wykorzystać nawet 50% możliwości swoich zestawów komputerowych" -> odnieś to do swojego "DIY".

Do podstawowego odtwarzania plików WAV, MP3 i podobnych to faktycznie wystarczy jakiś AVR i sprzętowy dekoder MP3, np. z serii VS10xx. Zbudowanie czegoś bardziej ambitnego, mogącego obsługiwać pliki audio wysokiej jakości (np. 24 bity/96kHz) czy też odtwarzającego radiostacje internetowe bądź muzykę zgromadzoną na dysku sieciowym wymaga silnego mikrokontrolera a być może też i jakiegoś DSP albo FPGA. Wystarczy zobaczyć jak są zbudowane fabryczne odtwarzacze strumieniowe.

Czytając wypowiedzi co niektórych osób to można odnieść wrażenie, że półprzewodniki też powinny być produkowane w warunkach domowych. Przecież DIY nie oznacza, że dane urządzenie musi być od początku do końca zrobione w warunkach domowych. Liczy się pomysł, wkład pracy (niekoniecznie tej fizycznej polegającej na machaniu lutownicą, czasem zabawa z oprogramowaniem jest znacznie bardziej męcząca) i efekt końcowy. Jeśli nie mam doświadczenia w obróbce metali i odpowiednich narzędzi to zapewne zdecyduję się na skorzystanie z usług kogoś innego w tym zakresie ale dopóki jest to tylko fragment konstrukcji to całość pozostaje DIY. Firmy też zlecają pewne prace na zewnątrz - czy z tego powodu produkowane przez nich urządzenia nie mogą nosić nazwy danej firmy?

• #101 22 Cze 2011 22:42
    arecki09
    Poziom 17  

Witam. Ja należę do zwolenników tego urządzenia i autora. Ja od jakiegoś czasu jestem posiadaczem tego dekoderka t-online S100 opisywanego wcześniej.Wyprowadziłem mu już VGA i PS-2 pod klawiaturę i myszkę. Na razie zainstalowałem baaaaaardzo okrojoną wersje XP który zajmuje 600MB. I powiem że pracuje to bardzo stabilnie. Zszokował mnie czas bootowania 34s od wciśnięcia przycisku power do załączenia mpxplayera i zainicjowaniu karty WLAN. Co do dźwięku z zintegrowanej karty dźwiękowej mnie zadowala. Jak na razie pracuje nad stworzeniem wyświetlacza z czujnikiem IR gdyż do oryginalnego czujnika nie mam pilota. Zależy mia na słuchaniu radia internetowego ale nigdzie nie znalazłem w jakim formacie MPXPlayer odczytuje linki do strumienia internetowego, .pls nie toleruje Zależy mi na synchronizacji plików po FTP dlatego mam również pytanko jaki jest najmniej obciążający programik który stworzył by mi mały serwer FTP.

P.s Ja za swojego dałem 20zł. i po pomiarach wychodzi że wyciąga 28W. Ale jakbym zmodyfikował oryginalny D.O.M. i wszczepił jeszcze 2 kości flash po jakieś 2GB to i pobór spadłby do jakichś 20W gdyż aktualnie pracuje z 80GB 3.5"

• #103 27 Cze 2011 15:28
    bsw
    Poziom 15  

arecki09 napisał:
    MPXPlayer odczytuje linki do strumienia internetowego, .pls nie toleruje
    Może zapytać autora:
    Mpxplay audio player
    arecki09 napisał:
    Zależy mi na synchronizacji plików po FTP dlatego mam również pytanko jaki jest najmniej obciążający programik który stworzył by mi mały serwer FTP.
    Jeśli używasz FreeDOS to Mpxplay sam jest serwerem FTP. Ponadto można nim jeszcze sterować przez TELNET...
    arecki09 napisał:
    P.s Ja za swojego dałem 20zł. i po pomiarach wychodzi że wyciąga 28W. Ale jakbym zmodyfikował oryginalny D.O.M. i wszczepił jeszcze 2 kości flash po jakieś 2GB to i pobór spadłby do jakichś 20W gdyż aktualnie pracuje z 80GB 3.5"
    Z flashem jest taki problem że mpxplay po nim skrobie w trakcie odtwarzania. Trzeba by to wyłączyć.
    Ja nad swoim flacplayerem prace przerwałem. Póki i szukam nowej platformy sprzętowej...

• #104 27 Cze 2011 19:41
    arecki09
    Poziom 17  

Ja właśnie też zatrzymałem się z pracami gdyż po dłuższych testach S100 produkuje dużo ciepła co bądź co bądź na dłuższą metę kłopotliwe. Ostatnio na giełdzie znalazłem coś z serii T5000 ale było mocniejsze od tego na początku tematu, miało LPT i COM. Trochę drogie mi się wydawało ale w niedziele wracam po niego (jeżeli będzie) gdyż jego baaardzo niewielkie wymiary przechyliły szalę ma stronę tego HP i dopiero na nim zacznę zabawę. A zrodził mi się pomysł zaadaptowania "sektora" z kasetami w mojej wieży, która gra naprawdę ładnie, i po małym liftingu wyglądać będzie jakby flackbox był tam oryginalnie. Ale póki co, to są plany.

• #105 11 Lip 2011 22:20
    parafka
    Poziom 20  

I tym miłym akcentem wracamy do źródeł czyli HP T5500
    Przy okazji;
    Mam nowy terminal T5500 i dystrybucję ruterka IPCOP, testy już parę miesięcy trwają ale nie mam czasu do obudowy włożyć.

• #106 12 Lip 2011 23:40
    tombus
    Poziom 15  

Ja dorobiłem się za 40zł Fujitsu Siemens Futro S300. Link1 Link2
    Na pokładzie mam kartę CF 4GB i 128MB ramu. Reszta standard. Odpaliłem nim XPeka z ostro przyciętymi procesami itp. System tak skonfigurowany, że ładnie szybko wstaje (jakaś niecała 1min od POWER ON) i gra muzyka;)
    Do odtwarzania muzyki używam Winamp 2.95 z wtyczką FLAC i Streamripper.
    Wszystko steruję dowolnym pilotem "działającym" na 36kHz. Na porcie COM podłączony mam czujnik na TSOP1736 a za główne centrum reakcji zdarzeń odpowiada Girder 3.2.9.
    Pliki wrzucam przez LAN dzięki udostępnionym dyskom na "futrzaku" ;)
    Mówię dyskom, bo podłączam także czytnik kart na USB.
    Dźwięk "produkuje" zintegrowana karta muzyczna, która bardzo ładnie "ciągnie" 2 głośniki (chyba) 20W.
    Do tego odpalam w serwisie VNC w wersji 4.1.3 tak na wszelki wypadek.
    Wszystko chodzi bez zająknięcia a co najważniejsze bezszelestnie. No w sumie to prawie bo na samym początku po starcie biosu odzywa się buzzerek. W biose nie da się go wyłączyć a zaklejenie go nic nie dało. Nie chcę jego wylutowywać, szkoda sprzętu ;)
    Kombinowałem z hibernacją w celu szybszego startu, ale efekty były niezbyt zachęcające. Zapewne jeśli zwiększyłbym ram, to start systemu byłby o wiele lepszy.
    Niedługo przetestuję też Windows XP Embedded. Ciekawe czy wszystko będzie szybciej śmigało.

• #107 04 Sie 2011 13:38
    arecki09
    Poziom 17  

Ja wyrwałem okazyjnie T5510 ale okazuje się uszkodzony. Po podpięciu zasilania dioda się nie zapala. Rdzeń procesora powolutku robi się ciepły, KVM przełącza na terminal ale niestety obrazu nie ma. Oryginalnie nie było ramu więc dokupiłem 256MB nanya i czy z ramem czy bez takie samo zachowanie. Ram kupowałem jako sprawny. Nie wiem gdzie szukać przyczyny może toś z użytkowników bawił się w naprawę tych terminali??

• #108 05 Sie 2011 01:59
    george2002

Poziom 19  

Piękny projekt, aż się łezka w oku kręci bo przypomniał mi się mój własny player mp3 kiedy dawno dawno temu go popełniłem ale był on na 486 poczciwym, poniżej jego zdjęcia :) - również korzystałem z MPXPlay ale wtedy nie miał tak wielu możliwości i jestem wielce ucieszony że jest nadal tak rozwijany :) aha i jak by ktoś pytał to tak - obudowa to ze starego odtwarzacza CD :D

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

PS.
    Jeśli byłby ktoś zainteresowany to mam na zbyciu HP Thin Client T5520 + tasiemka ide + dysk flash który by standardowo z linuxem terminalowym. Sprzęt bardzo ładnie działał jako ściągacz plików na linuxie (jdownloader) i radio internetowe, cichy bo nie potrzeba wiatraków, zasilacz 12V, z moich obliczeń ciągnął średnio 16-20 Watt ale przecież taki MPXPlay wogóle go nie obciąży bo procek w nim to 800Mhz (486 był podkręcony z 133 do 166 z tego co pamiętam) :) ale zmiana dostawcy internetu ma swoje wady czasami :) poniżej fotki, wszelkie info na priv :)

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

Pozdrawiam
    George2002

• #109 08 Sie 2012 20:28
    arecki09
    Poziom 17  

W ponad rok od ostatniego posta "odgrzewam kotleta". Zdobyłem za przysłowiowego browara terminal HP jak w pierwowzorze tego tematu. Tyle że mój projekt jest trochę ambitniejszy. Głównym zadaniem tego cacka będzie słuchania radia internetowego czyli wymagana będzie obsługa obsługa strumieni .ogg .acc .acc+ i .mp3 no i odtwarzanie plików z dysku ftp podpiętego do routera i okazjonalne z podpinanego po USB pena. Obsługa: wyświetlacz po LPT i pilot na COM ostatecznie jakieś dodatkowe przyciski na frontpanelu. System siedziałby w karcie CF 4GB. Meritum: jaki system najlepiej tu zastosować??

• #110 09 Sie 2012 12:23
    th0m4s
    Poziom 10  

Jeśli ma być ambitnie to poczytaj o OpenWrt ;)

• #111 11 Sie 2012 22:54
    Dawid90u
    Poziom 23  

Kiedyś zdobyłem terminal Neoware z 256mb ramu. Zainstalowałem jakąś okrojoną wersje XP a dokładniej modyfikacja pod nazwą microXP. LCD pod LPT, pilot na COM. Stworzyłem menu do obsługi Winampa, skonfigurowałem pilota. I jakoś to działało nawet :) Choć wiadomo że są bardziej dedykowane pod takie coś dystrybucje :)