Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

parafka 16 Paź 2010 20:18 50042 110
  • FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

Od dłuższego czasu zamierzałem zbudować stacjonarny odtwarzacz plików audio,
    który odtwarzałby pliki bezstratne flac z HDD oraz byłby całkowicie niezależny od monitora, klawiatury itp.
    Player powinien być tani, mały, cichy i energo-oszczędny.

W tym roku udało się plan zrealizować i tak powstał FlacBox.

-Wymiary playera 20x21x8cm (sz.gł.wys)
    -Lista plików i folderów na LCD 240x64
    -HDD 60GB/2,5"
    -odtwarzane formaty: AAC,AC3,APE,FLAC,MP2/MP3,MPC,VORBIS,WMA,WV
    -sterowanie przez dowolny pilot IR
    -wyjście audio Jack i optyczne TOSLINK
    -zasilanie 12V, pobór prądu 0,75A (są czasem piki do 1A)

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )

Długo szukałem płyty głównej, która jest mała, tania i zasilana z 12V, aż moją uwagę zwróciły terminale graficzne HP T5500.
    128MB RAM ,procesor 733MHz, i zasilanie 12V to było to czego szukałem.
    Terminale są dostępne na allegro w ilościach chyba nieograniczonych za sto parę złotych.

Jako kartę audio wybrałem tanią kartę Terratec Aureon 5.1 Fun, która posiada złącza optyczne audio TOSLINK.

Płytę główną z T5500 połączyłem z kartą audio Terratec Aureon 5.1 Fun przez kątownik Riser_Card.
    Dysk 2,5" umieściłem na stelażu z ceowników alu pomiędzy kartą a płytą główną.
    Wyświetlacz LCD 240x64 jest podłączony do LPT.
    Czujnik IR nadaje do złącza RS232.
    Elementy podłączone są poprzez taśmę lutowaną bezpośrednio do pinów płyty głównej.
    Zasilanie LCD pobierane jest z pinów USB oraz +12V ze złącza zas. w celu zasilenia przetworniczki ICL7660 (-9V_lcd)

FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay ) FLACBOX - HDD Audio Player ( mpxplay )
    Obudowa-samoróbka. Arkusz blachy 0,8mm przykryty elementem C.
    Front to plexi pomalowane sprayem i naklejona folia samoprzylepna z wydrukiem napisów.

Soft:
    Na system operacyjny wybrałem FreeDos a pliki odtwarzane są genialnym programem MPXPLAY.
    MPXPLAY jest programem konfigurowalnym na 1000 sposobów, obsługuje m.in. wyświetlacze hd44780 i T6963, można nim sterować klawiaturą, myszką, Joystickiem. Wspiera karty SoundBlaster i z chipem CMI.
    Do obsługi pilota zastosowałem program DOSGIR (TSOP1736) nadający do RS232 i emulujący klawiaturę.
    Na wyświetlaczu LCD widać pliki i katalogi wybierane strzałkami na pilocie i zatwierdzane OK. Oczywiście przyciski NEXT, PREV, Pause działają także.
    Wszystko można w MPXPLAY skonfigurować wg. swoich potrzeb. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Ładowanie plików do boxa.
    Trzeba podłączyć monitor, klawiaturę i uruchomić "volkov commander"
    którym można z pendriva kopiować pliki na HDD.

Problemy:.
    -konieczna była aktualizacja bios z 1.07 na v1.10 -wył. zasilania działa po ludzku.
    -w biosie należy LPT ustawić na ECC 1.7 bo nie działa wyświetlacz lcd.
    -nie działa mi jeszcze dźwięk na TOSLINK
    Nie posiadam amplitunera z wejściem TOSLINK więc dałem koledze do sprawdzenia.
    Po podłączeniu światłowodu, amplituner sygnalizuje obecność 44kHz lecz w głośnikach cisza.
    na chwilę obecną nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje gdyż menu konf.karty dziwiękowej
    jest całkiem proste. Wystarczy ustawić ENABLE SPDIF OUT na ON i widać światełko w tunelu
    lecz panuje tam cisza. temat TOSLINK zostawiam na później.

Koszta:
    1. HP Thin Client T5500 -139zł
    2. Karta audio -40zł
    3. Riser Card -36zł
    4. Wyświetlacz 240x64 -55zł
    5. HDD - ok. 100zł ja już miałem
    6. Obudowa DIY
    7. Przesyłki -50zł
    Daje to koszt ok. 420zł

W załączniku FreeDos, MPXPLAY, DosNavigator i inne pomocne pliki.
    Za darmo tu, za punkty tu:
    Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    parafka
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: większe prądy, lampy, trochę avr
    parafka napisał 572 postów o ocenie 157, pomógł 11 razy. Mieszka w mieście Olsztyn. Jest z nami od 2004 roku.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    stanislaw555
    Poziom 15  
    Kapelusze z głów. Idealna konstrukcja. Musze cię pochwalić i daję ci 30 pkt. w nagrodę. Mam pytanie: jak połączyłeś odtwarzacz CD z resztą?:
    Bo tu już nie widzę odtwarzacza:
    Magia czy co :D :?:
    A może jakiś wsuwany odtwarzacz?
    *zaba*
    Poziom 13  
    Powiem krótko
    Coś pięknego zawsze chciałem coś takiego
    Jeszcze minus taki ze trzeba podłączyć klawiaturę i monitor przy wgrywaniu nowych nutek ale jak jest dysk 60gb to można tego minusa wyeliminować
    by_lukasz
    Poziom 14  
    stanislaw555 napisał:
    Kapelusze z głów. Idealna konstrukcja. Musze cię pochwalić i daję ci 30 pkt. w nagrodę. Mam pytanie: jak połączyłeś odtwarzacz CD z resztą?:
    Bo tu już nie widzę odtwarzacza:
    Magia czy co :D :?:
    A może jakiś wsuwany odtwarzacz?

A mnie się wydaje, że ta płyta ma pokazać nam wielkość urządzenia względem niej.
    Gratulacje wytrwałości i wiedzy w tworzeniu odtwarzacza.
    Jak reprezentuje się jakość odtwarzanych nut z hdd? Porównywalnie z komputerem czy lepiej?
    cefaloid
    Poziom 32  
    Jedną rzecz w zasadzie mógłbym doradzić: Wymianę systemu na Linux a w nim uruchomić Dosemu i wszystkie te dosowe programy tak jak je masz teraz. Dodatkowo miałbyś natywną obsługę sieci i łatwe wrzucanie mp3 przez sieć. Czy nawet mógłbyś słuchać internetowych rozgłośni. Do tego zdalna konsola. Piękna sprawa a sprzęt już w zasadzie masz. Mam gotowca z konfiguracją Linuksa tak by bez podawania haseł odpalił Ci Dosemu i programy które chcesz. A po zamknięciu programu ładnie się sprzęt wyłączy. Porty LPT i USB są obsługiwane w dosemu - używam ich w swoim rozwiązaniu.
    parafka
    Poziom 20  
    stanislaw555:
    Dziękuję;
    -płyta CD na zdjęciu jest dla porównania wielkości podzespołów.

cefaloid:
    Wybrałem DOS bo system wstaje w ok. 2 sekundy.
    Nie wiem jak wyłączyć HP Screen z biosu bo wydłuża to uruchamianie FlacBoxa o 10s.

by_lukasz:
    Jakość na razie jest taka jak karty za 40zł. Jak ktoś ma lepszą to wsadzi lepszą.
    Niezaprzeczalną zaletą tej karty jest optyczne wyjście audio i nadzieja na sygnał Bit-perfect wtedy FlacBox pokaże pazury. Oczywiście w pliku konfiguracyjnym wszystkie EQ należy wyłączyć.
    kumooo
    Poziom 16  
    Zgadzam się z wypowiedziami powyżej .. rewelacja właśnie jestem w trakcie budowy podobnej konstrukcji. Moja bedzie na ECS ES4M ITX s478 PCI DDR VGA/S/L+PROC+COOLER . Gdzie kupiłeś wyświetlacz i jak on jest podłączony ?
    parafka
    Poziom 20  
    LCD z allegro, podłączony do LPT (8bit) -rozpiska pinów będzie później.
    Jeśli będziesz instalował DOSa to płyta z HP jest lepsza bo nie szumi wiatrak
    i nic się nie grzeje.
  • AM TechnologiesAM Technologies
    vankonrado
    Poziom 15  
    ładnie - udało CI się to wszystko zmieścić w niewielkiej obudowie. Sam kiedyś zdziałałem taki odtwarzacz z tym, że na win, PII400 i z lcd 4x40. Posiadał dysk i odtwarzacz cd oraz wejście usb. Po podłączeniu usb czy włożeniu cd jedym przyciskiem na pilocie mogłem włączyć muzykę z danego źródła. co ważne dla mnie całośc była podłączona do sieci lan i działał na tym serwer ftp do wrzucania plików. Potem chciałem całość przenieść na debiana, ale jakoś zarzuciłem pomysł. Pomyśl szczególnie o jakimś sposobie wrzucania plików zdalnie (lan, wlan)
    zdebel
    Poziom 14  
    Aż mi łezka w oku się zakręciła jak doczytałem do końca a tam DOS i piękne okienka, coś wspaniałego. Wiadomo, że mógłbyś gnu/linuxa wsadzić i po odpowiedniej konfiguracji też by szybko wstał, ale to zabiłoby klimat tego urządzenia.
    Duch__
    Poziom 31  
    Gratuluje konstrukcji.

Jakie modele płyt głównych brałeś jeszcze pod uwagę? Może koledzy znają jakieś tanie płyty główne w wersji mini?
    satanistik
    Poziom 27  
    co do sieci - nie koniecznie Linux. W EDW był publikowany projekt radia internetowego na jakimś 486/p1 w obudowie lampowego pioniera i był właśnie na tym dosie. Jak zobaczyłem zdjęcie na głównej to pomyślałem że ktoś się szarpną i zobaczę coś na ARM lub jakimś innym kombajnie.
    parafka
    Poziom 20  
    kumooo napisał:
    A po co dodatkowa karta audio ? skoro na płycie jest wyjscie audio ? ze wzdgledu na jakosć dzwieku ?

Ze względu na TOSLINK. Jak ktoś nie potrzebuje optyki to na płycie jest przyzwoity chipset VIA1612.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    ja.czekanski
    Poziom 12  
    Bardzo ciekawy projekt, ładna i prosta obudowa. Od dzisiaj poluje na jakiś terminal :)
    Również myślę, że Linux (jakiś Debian) sprawdziłby się w roli takiego odtwarzacza bardzo dobrze.
    Jeżeli chcesz pozostać przy DOSie, może zainteresuje ciebie ten link: http://return.dnsalias.net/wiki/index.php/DOS_-_klient_MS_Net
    parafka
    Poziom 20  
    Żabek napisał:
    To nie sztuka wziąć gotową płytę główną, gotową kartę dźwiękową, włożyć złącze w gniazdo, podłączyć zasilacz i zainstalować program!

Oj, bardzo byś się zdziwił instalując wszystko tak aby zagrało.....
    Proste to jest tylko z wyglądu.
    Tutaj DIY jest sama IDEA budowy FlacPlayera pobierającego 9W mocy.
    Daj linki podobnych urządzeń (z flac), które są ciche i eco.

kubx:
    Dzięki za linka. Jak znajdę sterowniki do karty sieciowej to o tym pomyślę.
    Tommy82
    Poziom 40  
    Znajomy parę lat temu takie coś zmontował ale było grubo większe ze względu na dostępne podzespoły. Miał to pod linuxem wszystko.
    Ale miał taki ciekawy pomysł ze odtwarzał filmy z udostępnionego katalogu albo napędu będącego w komputerze w pokoju obok, a chodziło o to żeby mu cdrom nie pohukiwał.

Ale tez na początku bawił się z dosem jako tylko player audio i działało to tak ze jak miał potrzebę to maszynkę botował pod linuxem i ładował co trzeba mu było po sieci.

Mając sieć na pokładzie grzechem jest nie skorzystać.
    spec-electronic
    Poziom 10  
    Witam wykonalem podobne urzadzenie tez na bazie HP Thin Client ale t5300 z 56MiB ramu i orginalna pamiecia flash zawarta w tym Thin Cliencie tj 32MiB.
    Calosc oparlem na systemie linux z tym ze kazda wieksza dystra powodowala problemy - obecne dystrybucje zabieraja wielka ilosc pamieci ram przy starcie. Co nastreczylo mi ogromna ilosc problemow.

Interesuje mnie jedno pytanie do autora :
    W jakis sposob ten MPXPLAY czy DOS ma sterowniki do nowej karty muzycznej ?

Co do malkontentow - konfiguracja taka aby program byl dobrze ustawiony to wiele godzin pracy.
    Mi sie udalo w ciagu 2 tygodni zrobic niemal wlasna dystre linuxa, dodac uDev aby po starcie systemu linux gral pliki audio ze zlacza usb.
    Aby linux zajmowal 32MiB na dysku, nie korzystal ze swapa a siedzial caly w ramie
    TReneR666
    Poziom 12  
    Bardzo fajny pomysł. Jak ktoś już wcześniej wspomniał puściłbym to na Linuxie, problem szybkiego bootowania można rozwiązać poprzez wyłączanie do trybu "suspend" chyba. Mamy obsługę sieci, możemy dorzucić radio internetowe, można dołożyć kartę satelitarna (radio) ...
    No i stanowczo przydała by sie lepsza karta dźwiękowa, o ile dobrze widzę to chipset c-media (jakość dźwięku kiepska).
    parafka
    Poziom 20  
    spec-electronic napisał:

W jakis sposob ten MPXPLAY czy DOS ma sterowniki do nowej karty muzycznej ?

Znalazłem sterowniki pod DOS dla CMI.
    -Będzie później w załączniku.

TReneR666:
    Nie ma przeszkód w zastosowaniu np. SB Audigy
    Ja się skusiłem na CMI obecnością Spdif w Toslinku, z którym mam jeszcze problemy.
    11111olo
    Poziom 42  
    Mam jakiś termianl z procesorem 300MHz. Ogólnie całość jest zbudowana na płycie co ma USB, PS/2, LPT, COM, oraz gniazdo ISA/PCI. Jest bezgłośna i ma wbudowany zasilacz. Mam takie 3 terminale. Kiedyś używałem na nich win98. Czy bez problemu uciągnie on taki player jak Twój?
    marenc
    Poziom 24  
    Już miałem pochwalić, ale po przeczytaniu postów nic z tego. Kolega tak naprawdę nic nie zrobił specjalnego. Kupienie podzespołów i poskładanie w całość to w dzisiejszych czasach żaden wyczyn nawet dla nastolatków. Gratuluję zrobienia ładnej obudowy i bardzo dobrego umieszczenia w niej LCD.

Liczyłem na mikrokontroler obsługujący HDD + układ C/A dla audio. A tymczasem nawet soft nie jest napisany przez właściciela. Złote słowa: "Dzisiejsi użytkownicy desktop'ów nie są w stanie wykorzystać nawet 50% możliwości swoich zestawów komputerowych" -> odnieś to do swojego "DIY".
    parafka
    Poziom 20  
    11111olo:
    Powinien dać radę.
    Zarknij na wymagania MPXPLAYa
    System requirements for Mpxplay:
    CPU: Intel 80486 100mhz (DX4-100) or above
    RAM: 4-8Mb
    Soundcard (under DOS):
    - PCI cards (native handling): SB Live/Live24, Audigy 1,2,4,LS; CMI 8338/8738; Intel ICH, Intel HDA, VIA 686/8233/8235
    - ISA cards (or emulation): SB16, ESS, WSS, GUS, SBpro

marenc:
    Przykro mi, że zrobiłem to prościej niż oczekujesz.
    Na forum są różne DIY nawer łuparki do drewna i nikt nie zarzuca autorowi, że kupił silnik i zmontował "takie" proste urządzenie.
    Zapewniam Cię, że nie wystarczy kupić i złożyć.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Obudowa - miodzio..
    Reszta - phi!
    Gotowego kompa każdy może do grania muzyki przysposobić. Jeszcze z takim prockiem, ilością RAMu i możliwością jego rozbudowania - można na tym zrobić dobrej klasy odtwarzacz, radio sieciowe, rejestrator dźwięku, komunikator VoIP i jeszcze zostanie miejsce na odtwarzacz filmów w standardowym DivX, czy innszym XviD. Naprawdę dziwi nie wykorzystanie karty sieciowej do komunikacji z drugim komputerem - możliwość zdalnego wrzucania plików lub/i słuchania muzyki zapisanej na jakimś FTP w sieci LAN...
    Dodaj małą klawiaturkę i używaj poleceń DOSa do kopiowania plików...
    cefaloid
    Poziom 32  
    marenc napisał:
    Liczyłem na mikrokontroler obsługujący HDD + układ C/A dla audio. A tymczasem nawet soft nie jest napisany przez właściciela. Złote słowa: "Dzisiejsi użytkownicy desktop'ów nie są w stanie wykorzystać nawet 50% możliwości swoich zestawów komputerowych" -> odnieś to do swojego "DIY".

No dobrze, ale po co? Po co pisać program, projektować płytki itp kiedy całość kosztowała 400zł? Koło zostało już wynalezione, więc po prostu go użyj. Wyszło taniej, szybciej i lepiej. A o ile bardziej uniwersalne, może być DOS a może być Linux. Może być sieć, inny program do odtwarzania itp. Przecież tak robią producenci. Ot przykład Google Androida? A cóż to? Gotowy linux i gotowa Java.

Nie jest może sztuką poskładać do kupy kilka elementów ale jest sztuką by nie zawsze myśleć jak szalony naukowiec.
    parafka
    Poziom 20  
    Urgon:
    W zasadzie to po co robić, każdy ma laptopa z ekranem HD, siecią itp.
    Można podłączyć do wzmacniacza i gra.
    Szkoda, że to dla Ciebie takie phi... i nie czujesz problemów jakie potencjalnie są przy takim archaicznym sofcie.
    Zwykłe polecenie DOS nie skopiuje plików o długiej nazwie i rozszerzeniu 4-literowym FLAC.
    Tommy82
    Poziom 40  
    Na moim p100 mpxplay obciążał procka 27-30% zgodnie z tym co sam wyświetlał. Wiec pentiumik i 300 mhz to aż nadto. To jest Dos on jest zasobo oszczędny. A na poprzednim kompie amd k5 133@150 (ale na płycie 486) istotnie więcej i dość nierównomierne w czasie.