Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lewy kanał syczy a Prawy charczy Unitra Fonika PW9013

16 Paź 2010 20:49 2392 9
 • Poziom 12  
  Witam
  Problem jak w tytule. Lewy kanał syczy jest to syk niezależny od poziomu głośności. Po włączeniu wzmacniacza, po przełączeniu przekaźnika od razu zaczyna syczeć. W warunkach dziennych, gdzie poziom hałasu jest wyższy to nie przeszkadza. Lecz gdy jest kompletnie cicho i słychać tylko muzykę to ten syk(szum) denerwuje. Czym może to być spowodowane? Może jest to kwestia jakiegoś kondensatora tylko nie bardzo wiem jakiego i tu zwracam sie do Was.
  Kolejnym problemem jest kanał prawy. Jeżeli chce posłuchać cicho muzyki to niestety ale zamiast czystego dźwięku jest charczenie. Przy wyższych [db] nadrabia piękną barwą ale tez nie do końca. Jest głośno więc nie słychać ewentualnych zniekształceń.

  Efekt spróbuję wytłumaczyć:
  Dźwięk próbuje sie przedostać do głośnika. Słychać dźwięk załóżmy OD 5 db. Także DO 5 db nie słychać dźwięku tylko gdy jest w szczytowym poziomie. Na tym polega to charczenie. Tak jakby coś się przepaliło tylko co?

  Wymienione elementy:
  - końcówki mocy : 2N6488 i 2N6491 zamiast BDP396 i BDP395
  - tranzystory BD139 i BD140


  Proszę o fachową wypowiedź. Dziękuję.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 16  
  Przyczyną tego charczenia może być za niski lub brak prądu spoczynkowego, wtedy właśnie pojawiają się zniekształcenia przy małych głośnościach. Jak ustawić prąd spoczynkowe jest opisane w tej instrukcji serwisowej. A co do szumu w lewym kanale to ciężko stwierdzić czy to awaria, ten wzmacniacz nie ma zbyt rewelacyjnego odstępu sygnału od szumu, 70dB bodajże. Można go zmniejszyć zmieniając tranzystory na niskoszumne odpowiedniki, szczególnie te w przedwzmacniaczu np. na bc550c, jeśli chodzi o szumy to poprawa słyszalna. A jeśli szum jest zbyt głośny niż powinien być to może to świadczyć o źle sparowanej parze różnicowej, co objawiało by się także zwiększonym napięciem stałym na wyjściu - dość częsty problem i wymiana pary różnicowej na lepiej sparowaną pomaga.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 25  
  livekiller napisał:
  Przyczyną tego charczenia może być za niski lub brak prądu spoczynkowego, wtedy właśnie pojawiają się zniekształcenia przy małych głośnościach. Jak ustawić prąd spoczynkowe jest opisane w tej instrukcji serwisowej.


  Regulacja prądu spoczynkowego (podobnie jak zimne luty i wymiana kondensatorów elektrolitycznych) to nie jest panaceum na wszelkie usterki. To ostatnia rzecz jaką się wykonuje na SPRAWNYM wzmacniaczu.

  Charczenie i szumy świadczą o usterkach których przyczyn może być bez liku.

  Moja rada:
  Wzmacniaczowi przydałby się porządny przegląd serwisowy od A do Z.
 • Poziom 16  
  Tak, ale brak lub za niski prąd spoczynkowy daje właśnie takie objawy jak zniekształcenia przy niskich głośnościach. Poza tym autor tematu napisał, że wymieniał tranzystory końcowe, a wtedy wypada profilaktycznie prąd spoczynkowy ustawić.
  Proponuję też sprawdzić końcówkę mocy podając sygnał bezpośrednio na nią, żeby wykluczyć przedwzmacniacz.
 • Poziom 25  
  livekiller napisał:
  Tak, ale brak lub za niski prąd spoczynkowy daje właśnie takie objawy jak zniekształcenia przy niskich głośnościach. Poza tym autor tematu napisał, że wymieniał tranzystory końcowe, a wtedy wypada profilaktycznie prąd spoczynkowy ustawić.


  Z wypowiedzi autora wynika, że w.w. objawy występują POMIMO wymiany tych elementów. Oprócz tranzystorów sterujących i końcowych wzmacniacz składa się jeszcze z kilkudziesięciu elementów, z których uszkodzony może być dosłownie każdy jeden.

  Końcówki mocy zawsze uruchamiam z PR-kiem regulacji prądu ustawionym w połowie, i nie zdarzyło się jeszcze żeby wzmacniacz z tak przypadkowo ustawionym prądem cokolwiek zniekształcał. Nawet ustawienie prądu na minimum nie ma żadnego wpływu na słyszalne gołym uchem zniekształcenia. Oczywiście przed ustawieniem właściwej wartości prądu nie forsuje wzmacniacza.

  Autor nie napisał jednak dlaczego wymienił te elementy i jak wzmacniacz zachowywał się przed ich wymianą. Z tego co widzę naprawa wykonywana jest "na czuja".
 • Poziom 12  
  Elementy zostały wymienione ponieważ były ewidentnie uszkodzone. Tzn. ślady "wybuchu" tranzystora sterującego. I całkowite przewodzenie Końcówki mocy B-E. Wymiana nastąpiła po tym wydarzeniu :
  - zwarciu C-B przy włączonym wzmacniaczu
  Nastąpiła eksplozja bezpieczników.
  W celu sprawdzenia czy to "tylko" bezpieczniki zostały one "naprawione" (drucik miedziany przylutowany do końcówek stalowych Bezpiecznika)
  Po sprawdzeniu czy to BZP okazało się że druciki są za grube i układ zaczął się kopcić. Stąd widać spalony Tranzystor Sterujący.
  przed "Zwarą" wzmacniacz działał dobrze Prawy kanał świetnie. Lewy Tylko szumiał tak jak teraz. Po tym "pożarze" coś ucierpiało tylko co?
 • Poziom 25  
  przybor16 napisał:
  W celu sprawdzenia czy to "tylko" bezpieczniki zostały one "naprawione" (drucik miedziany przylutowany do końcówek stalowych Bezpiecznika)
  Po sprawdzeniu czy to BZP okazało się że druciki są za grube i układ zaczął się kopcić.


  Takie działanie powinno być ścigane z urzędu - Art. 148. § 2, p.1 Kodeksu Karnego (w odniesieniu do sprzętu elektronicznego).
  Z premedytacją zabiłeś ten wzmacniacz.

  przybor16 napisał:
  Po tym "pożarze" coś ucierpiało tylko co?

  Przypuszczam, że kilka (kilkanaście) elementów z końcówki mocy.
  Ale które... polecam zapytać TUTAJ

  dla mnie EOT, wzmacniacz i tak wyląduje na Allegro w dziale uszkodzone.
 • Poziom 12  
  Przepraszam bardzo zapomniałem dodać. Nie ja to robiłem ;] Nie jestem idiotą.
 • Spec od sprzętu Unitra
  Ja mam rozwiązanie, oddaj to jakiemuś fachowcowi a Ty zajmij się tym co potrafisz najlepiej, zrób jakiegoś formata dysku itp. O naprawach tego i podobnych wzmacniaczy już tyle napisano że każdy elektronik po przeczytaniu czegoś bez problemu powinien naprawić.
 • Użytkownik usunął konto