Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie mikrofonu pojemnościowego do karty dźwiękowej

*vip* 16 Oct 2010 23:55 7984 17
 • #1
  *vip*
  Level 17  
  Witam,
  Nabyłem niedawno mikrofon AKG Perception 200 z myślą o nagrywaniu wokalu + instrumentu w "domowym studiu". W dalszych planach mam jeszcze zakup miksera, ale póki co mnie na niego nie stać, a mikrofon się kurzy. Chciałbym go podłączyć w jakiś sposób do mojej karty dźwiękowej Creative X-Fi Xtreme Audio, ale nie wiem w jaki sposób. Wiem, że mikrofon na pewno potrzebuje zasilania phantomowego 48V, ale czy to wystarczy ? Czy muszę jeszcze zbudować preamp ?
  Bardzo proszę o pomoc w jaki sposób sukcesywnie mogę podłączyć ten mikrofon do karty dźwiękowej i spróbować zacząć już coś nagrywać. Jeżeli chodzi o moje możliwości elektroniczne to nie było by problemu nawet ze zrobieniem lampowego przedwzmacniacza.

  Z góry dzięki;
  Vip

  @Edit:
  Jeżeli to by miało sens wykonał bym taki przedwzmacniacz:
  http://audioton.republika.pl/preamp-nr2.html

  + dodatkowo transformator powiedzmy 110V z odczepem w połowie i jakiś stabilizator regulowany ustawiony na 48V do zasilania mikrofonu.

  Tylko, że tak jak napisałem wcześniej, nie znam się na tym i nie wiem czy taki buforek lampowy jest konieczny i czy cokolwiek da.
  Co wy na to ?
 • #2
  karnak
  Level 21  
  Najlepiej kupić niewielki mikser.Za ok.połowę ceny mikrofonu kupisz np.Peavey-a PV6[4 kanałowa studyjna konsoleta].Twój mikrofon to zawodowy sprzęt i aby w pełni wykorzystać jego możliwości powinien współpracować z profesjonalnym przedwzmacniaczem z zasilaniem "phantom" 48V.Osobiście odradzam samoróbki,trudno jest uzyskać odpowiednio niskie szumy,zakłócenia i wysoką dynamikę.Zaprezentowane lampowe przedwzmacniacze to układy domowe[niesymetryczne],zupełnie nienadające się do studia.Jeśli już,to coś na specjalizowanym układzie SSM 2016.Pozdrawiam.
 • #3
  *vip*
  Level 17  
  Rozumiem, tak jak pisałem wcześniej planuję zakup miksera, ale jeszcze nie teraz - chodzi o rozwiązanie "chwilowe".
  A jakby puścić sygnał z mikrofonu bezpośrednio na wyjście Line-In karty ?
  Sygnał nie będzie za słaby ?
  Oczywiście nie tyle bezpośrednio, co przez taki zasilacz:

  Podłączenie mikrofonu pojemnościowego do karty dźwiękowej
 • #4
  karnak
  Level 21  
  Wejścia liniowego nie wysterujesz,potrzebuje kilkaset milivoltów,a mikrofon daje max.kilkanaście.Potrzebny dodatkowy przedwzmacniacz lub wejście mikrofonowe w karcie.Nie znam się za bardzo na komputerach,ale pewnie masz regulację czułości wejścia line,spróbuj ustawić gain na max.,może coś pomoże.
 • #5
  *vip*
  Level 17  
  Wejście mikrofonowe karta rówież posiada.
  Spróbuję póścić na nie sygnał.
  Jeszcze pytanie - jaką wydajność prądową musi mieć źródło zasilania w zasilaczu phantom48 ?
 • #7
  *vip*
  Level 17  
  Hmm dzięki. Skoro prąd 4-5mA, dochodzący maksymalnie do 15mA to można by było pokusić się o zasilanie takiego mikrofonu z USB + wysokosprawna przetwornica Step-Up.
  Co wy na to ?

  I zastanawia mnie też fakt, czy nawet miksery za 350zł mają w środku elektronikę nie do odtworzenia przez przeciętnego konstruktora nawet konstrukcji lampowych i wzmacniaczy Hi-End?

  P.
 • #8
  kreslarz
  Level 35  
  W zasadzie nie ma rzeczy nie do odtworzenia, tylko producent jest w stanie np. z kilku tysięcy tranzystorów wybrać 10 sztuk o najmniejszych szumach do wzmacniaczy wejściowych, z kilku tysięcy rezystorów wybrać identyczne do kanału lewego i prawego, wykonać pomiary na skomplikowanej i drogiej aparaturze zarówno w trakcie produkcji jak i pomiary końcowe.
  W wątku, który podałem jest opisana przetwornica do tych celów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wypróbować. A na "dzień dobry" 5 baterii 6F22 w szereg i próby mikrofonu można robić od razu.
 • #9
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  kreslarz - nie przesadzaj. byłem już na kilku liniach produkcyjnych, i bynajmniej nie ma tam segregacji tranzystorów.
  Dobór tranzystorów i pozostałych elementów odbywa się na etapie projektów i prototypów. Później leci już taśmowo.

  Oczywiście każda elektronika jest do odtworzenia. Czasami jest problem gdyż niektórzy producenci stosują układy scalone z własnym kodowaniem - nie wiadomo co to, i elementy SMD bez oznaczeń. I czasami ciężko rozróżnić opornik od kondensatora.
  Jeżeli chcesz schemat miksera to na elektrodzie jest schemat dwóch powermikserów peavey. Sam preamp możesz skopiować.

  Trzeba wziąć pod uwagę że mikrofon daje sygnał symetryczny, a w komputerze jest wejście niesymetryczne, i trzeba ten sygnał zdesymetryzować. Najlepiej przedwzmacniaczem mikrofonowym.

  Takie przetwornice są stosowane w interfejsach zasilanych z USB, np Art USB Dual pre. Tak więc spokojnie możesz to zrobić. A do tego jeszcze preamp na wzmacniaczach operacyjnych i będzie grać jak trzeba.
 • #10
  kreslarz
  Level 35  
  Do Adambyw:
  miałem okazję być kiedyś w firmie NAGRA KUDELSKI. Tam dobierano półprzewodniki na specjalnym stanowisku. Inni zamawiają dokładnie zdefiniowane elementy i producent robi to za nich. Co do pomiarów, to chyba nie masz zastrzeżeń?
  Pozdrawiam
 • #11
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Z tego co ja widziałem był wykonywany pomiar po montażu. Jeżeli parametry odbiegały od tolerancji, element był wysyłany do poprawy. Na tym etapie wyłapywano półprzewodniki odbiegające od normy.
 • #12
  *vip*
  Level 17  
  adambyw wrote:

  Jeżeli chcesz schemat miksera to na elektrodzie jest schemat dwóch powermikserów peavey. Sam preamp możesz skopiować.  Tak się składa, że nie mogę tych schematów za chiny znaleźć ;/
  Przewertowałem setki tematów o mikserach, nigdzie nie ma schematów.
 • #13
  karnak
  Level 21  
  Samodzielne budowanie mixera nie ma sensu,kosztuje więcej pieniędzy,jest bardzo pracochłonne,a osiągnięte rezultaty i tak będą gorsze.Zobacz kto na "Elektrodzie" buduje mixery[nawet te "d-idżejskie]-nikt.Chyba,że to Ciebie "kręci",ale z praktycznego punktu widzenia nie jest to dobry pomysł.Kiedyś sam to przerabiałem.Pozdrawiam.
 • #14
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Faktycznie też nie mogę znaleźć. Pamiętam ściągałem jakieś 2-3 lata temu, może już zniknął ;)
  Polecam w takim razie http://sound.westhost.com/project30a.htm
  Ładnie rozpisany mikser modułowy.
 • #15
  *vip*
  Level 17  
  Witam,
  Mam jeszcze pytanie - jeżeli mam zamiar używać tylko mikrofonu czy jest sens kupowania kilkukanałowego miksera ?
  Nie lepiej nadał by się przedwzmacniacz mikrofonowy z zasilaniem fantomowym, taki jak np. BEHRINGER MIC 800 ?
  Wyjście na kartę dźwiękową komputera.

  Co to tym myśicie ? Rozwiązanie tańsze, czy lepiej lub tak samo wykorzysta możliwości mikrofonu jak mikser za 400-500zł?

  P.
  Vip
 • #16
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Jeżeli w przyszłości zamierzasz podłączać kilka źródeł dźwięku, i lubisz kręcić korektorem na mikserze to jest sens. Dodatkowo mikser ma troszkę więcej możliwości konfiguracyjno odsłuchowych.

  Natomiast do samego dostosowania poziomu do karty dźwiękowej i zasilenia mikrofonu, taki preamp spokojnie wystarczy. Z podobnych ma jeszcze np ART Tube MP, czy tranzystorowy podwójny preamp z USB, USB Dual Pre
 • #17
  *vip*
  Level 17  
  adambyw wrote:

  Trzeba wziąć pod uwagę że mikrofon daje sygnał symetryczny, a w komputerze jest wejście niesymetryczne, i trzeba ten sygnał zdesymetryzować. Najlepiej przedwzmacniaczem mikrofonowym.

  Właśnie jeszcze to mnie zastanawia, większość mikserów nie desymetryzuje sygnału, a ma wyjście 2-kanałowe.
  Czy w karcie muzycznej Creative X-Fi Xtreme Audio mam Line-In niesymetryczne ?
  Z tego co widzę po ścieżkach to oba kanały są wykorzystywane.
  Zatem czy mam specjalnie szukać miksera, który będzie desymetryzował sygnał ?

  Już prawie miałem kupić BEHRINGER'a XENYX'a 502, ale zastanowiło mnie to wyjście symetryczne.

  Proszę o pomoc.
  P.
  Vip
 • #18
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Tak, ten soundblaster ma wejścia niesymetryczne.

  Jeżeli chodzi o miksery, to ich wyjścia faktycznie są najczęściej symetryczne, ale tym się nie przejmuj. Wyjścia mikserów są tak zbudowane że zwierając jeden styk do masy robi się wyjście niesymetryczne. Czyli podłączając wtykiem jack mono, dostajesz sygnał niesymetryczny z wyjścia. Dodatkowo większość mikserów tak jak ten xenyx ma wyjście niesymetyczne na RCA.
  Czyli wystarczy ci kabel 2xRCA -> jack TRS 3,5mm lub 2x jack TS 6,3mm -> jack TRS 3,5mm

  Teraz weź jeszcze pod uwagę jedną kwestię Chcesz podłączyć mikrofon pojemnościowy a ten xenyx nie ma zasilania phantom. Zwróć na to uwagę, bo będziesz musiał dokupić/dorobić sobie zasilacz, i temat wróci jak bumerang...