Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wyłącznika reagujący na napięcie 12V

17 Paź 2010 05:45 2286 6
 • Poziom 11  
  Witam
  Szukam schematu sterowania wyłącznikiem. Miało by to wyglądać następująco - po podaniu napięcia 12 stale musiałby zewrzeć na chwile styki aby włączyć urządzenie,a po wyłaczeniu napięcia zewrzeć ponownie na moment styki celem wyłączenia urządzenia. Proszę o jakieś rady jak to wykonać.

  Pozdrowienia:D
 • Poziom 16  
  Przeszukaj temat przerzutniki , licznik - np 4013 ,4017 lub 555 .
  Pozdrawiam
 • Poziom 32  
  Chyba chodzi o zwykły przekażnik
 • Poziom 11  
  Poszukałem trochę w temacie przerzutników i nic nie znalazłem pasującego do moich potrzeb sterowanie w nich odbywa się za pomocą wyłącznika, a ja chciałbym sterować napięciem.Sam przekaźnik raczej odpada, bo chcąc załączyć urządzenie musiałbym go włączyć i wyłączyć.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  Można wykorzystać układ wytwarzania impulsów przy narastającym i opadającym zboczu sygnału wejściowego:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1710626.html
  Jeśli nie o to chodzi, to proszę inaczej opisać swój problem.
  Pozdrawiam.

  ps. Jeśli odłączanie napięcia 12V będzie równoznaczne ze zwarciem wejścia do masy (wymuszenie 0V), to można zastosować takie podłączenie przekaźnika:
  Układ wyłącznika reagujący na napięcie 12V Układ wyłącznika reagujący na napięcie 12V
 • Poziom 11  
  Witam ponownie.

  Opiszę to dokładniej.
  Chciałbym sterować bezprzewodowo za pomocą pilota urządzenie w aucie konkretnie Webasto .Zakupiłem w tym celu moduł telestart t 91 wraz z pilotem dedykowane VW, ale niestety nie odpala ono mojego webasta inny sygnał W-bus.
  Musiałbym mieć oryginalne sterowanie Webasto.W związku z tym chciałbym sterować tym modułem sterownik zegarowy tak zwane jajko wyprowadziłbym z wyłącznika zegara przewody i do nich chciałbym zrobić jakiś sterownik do zwierania.
  Sterownik bezprzewodowy działa w ten sposób, że po naciśnięciu przycisku ON na pilocie na jednym z pinów pojawia się napięcie +12v, a po naciśnięciu OFF zanika napięcie. Musiałoby zewrzeć na chwilę styki wyłącznika po naciśnięciu ON (załączenie urządzenia), a po naciśnięciu OFF zewrzeć ponownie styki i wyłączyć urządzenie.
  Prosiłbym o jakieś proste rozwiązanie nie jestem mocny w te klocki.
 • Poziom 1  
  Witam.
  Ja zrobiłem to w swoim Webasto tak:
  1. kupiłem radiolinię 4-ro kanałową z 2 kanały na przekaźnikach tj. NO i NC ze sterowaniem monostabilnym (można przestawić na bistabilne)
  2. wlutowałem 3 przewody do zegarka w ścieżki pod przycisk płomienia i masy oraz pod przycisk SET
  3. połączyłem tak:
  kanał L1 jako NO czyli normalnie otwarty przekaźnik w pracy bistabilnej oczywiście tj. naciskasz przycisk w moim przyp. A na pilocie i sygnał zwiera styki przekaźnika tylko na czas wciśnięcia przycisku A- załącza się Webasto i świeci płomyk; ponowne naciśnięcie przyc. A wyłącza Webasto. Plus jest taki, że mogę niezależnie sterować z zegarka i z pilota radiolinji;

  kanał L2 jak wyżej ale podłączony pod przewód dolutowany do ścieżki pod przyc. SET w zegarku, a masa wspólna z płomieniem; praca również bistabilna - przyciśniecie przycisku B na pilocie włącza się program nr 1, nastęne naciśnięcie przełacza na program 2, a trzecie na 3; gdy zegarek zaprogramuje się na którymś programie tj. świeci się poświetlenie i tylko nr programu po naciśnięciu przycisku B na pilocie powoduje wyłączenie aktualnie oczekującego na wykonanie programu tj. godziny odpalenia i przechodzi w stan gotowości tj. nic się nie świeci.
  koszt takiej radiolinji z 4-ma kanałami to na Allegro 120 zł + przes. Z 2 -ma kanałami są tańsze. Ta moja ma jeszcze dwa kanały, które wykorzystać chcę do zamykania i otwierania okien. jest też funkcja programowania czasowego kanałów do 999 sekund.
  Pozdrawiam.