Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia

andrewelectro 27 Feb 2017 22:00 89515 145
Optex
 • #91
  michal_82
  Level 11  
  Mój problem:
  Po zimie brama zaczęła się inaczej zamykać -> najpierw jedno skrzydło do końca, potem drugie (wcześniej miałem że jedno skrzydło zaraz ruszało po drugim -> jedynie każde osobno się zamykało podczas pracy z aku).

  Po zresetowaniu centralki Somfy jedyne co mogę zrobić to:
  zaprogramować pilot
  naciskam guzik -> słychać przekaźnik i w tym momencie następuje reset centralki...
  znowu naciskam guzik -> przekaźnik i reset.

  Płytka wygląda idealnie... Co z tym zrobić ?

  Kondziorki ?

  Pozdrawiam,
  Michał.
 • Optex
 • #92
  jacek1008
  Level 10  
  Lezsek, a czy tak czasami Twoja brama nie jest nieprawidłowo ustawiona? Pytam się dlatego że widzę, iż brama ta przy samej końcó∑ce domykania , ma dość dużą prędkość. Chodzi mi o to że siłowniki Somfy MUSZĄ przy zamknięciu dojść do swojego punktu końcowego-nie brama do oporu, natomiast otwarcie bramy jest regulowane. Czy możesz usunąć ten próg ograniczający zamknięcie bramy? Wyjęcie siłowników ze skrzydeł nic tu nie pomoże dla sprawdzenia, bo wtedy siłowniki nie mają oporów przy pracy.


  michal 82 tu niestety gdybanie nic nie pomoże. Najpierw wszystkie kondensatory, potem podpięcie akumulatora jako bufor i zobacz czy minie choroba.
 • #93
  Robson40
  Level 13  
  Na chorobę mojego napędu pomogła wymiana 2 szt. kondensatorów 220nf pracujących w przetwornicy.
 • #94
  jacek1008
  Level 10  
  Robson40, masz może zdjęcie tych kondensatorów które wymieniłeś? Które to są?
 • #95
  Robson40
  Level 13  
  Niestety napęd naprawiałem jakiś czas temu, więc żadnego zdjęcia nie mam . Były to kondensatory polipropylenowe 220n wlutowane obok siebie w okolicy elektrolitów 22u/400.
 • Optex
 • #97
  Robson40
  Level 13  
  U góry zdjęcia nad tranzystorami obok kondensatora 1uF/275 VAC. (na zdjęciu akurat ich nie widać) .
 • #98
  jacek1008
  Level 10  
  ok, rozumiem, dzięki. Czyli to są dwa prostokątne elementy. Widzę na innym zdjęciu.
 • #99
  patrykr1
  Level 2  
  Witam,
  Czy możne ktoś podać dane tego bezpiecznika/rezystora.
  Próbowałem go dokupić w sklepie z elektronika ale sprzedawca nie rozpoznaje tego, twierdzi ze to nie jest zwykły opornik tylko być może dławik.  Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia
 • #100
  jacek1008
  Level 10  
  Ja Ci nie pomogę, za krótki jestem, ale może elektronicy...
 • #101
  Lezsek
  Level 11  
  To jest rezektor 10R. Nie widzę jego oznaczenia mocy. Coś jest wiecej oznakowane na nim ?
 • #104
  marek2802
  Level 2  
  Panowie pomocy...
  Mam problem z napędem do bramy, może ktoś podpowie coś. Mój napęd to Somfy sgs 501. Podczas próby programowania(przyuczenia toru otwarcia zamknięcia bramy) napęd się zawiesza a na sterowniku zapala się pomarańczowa kontrolka sygnalizująca problem, pomaga tylko reset. Przy programowaniu brama ma wykonać 4 cykle zamknięcia, otwarcia. Przy ostatnim 4 cyklu brama zamyka sie, jak już brama się zamknie, wyłączają się siłowniki i po chwili dosłownie na sekundę załącza się jeden siłownik tak jakby jeszcze chciał domknac bramę i tyle, sterownik sygnalizuje błąd i pomaga tylko reset. Próbowałem tez bez bramy na samych słownikach, i dzieje się tak samo. Dodam że akurat skończyła się gwarancja, w trakcie tych 3 lat napęd był chyba z 5 razy w serwisie. Może cos trzeba wymienić w płytce?! Dzięki
 • #105
  JAKZUK
  Level 10  
  Panowie od kilku tygodni doświadczałem opisywanych w wielu postach problemów polegających na niedomykaniu skrzydła startującego jako drugie przy zamykaniu. Dzisiaj wygospodarowałem trochę czasu i pojechałem do zakładu naprawiającego elektronikę. Byłem uzbrojony w pełny zestaw kondensatorów do wymiany - 4 zwykłe elektrolity i jeden SMD. Facet z serwisu uśmiechnął się i powiedział, że to on zdecyduje, co będzie wymieniał. Sprawdził kolejno wszystkie 5 kondensatorów, które są związane z przetwornicą (nie mówiłem które) po czym stwierdził, że uszkodzony jest ten SMD. Swoją drogą diagnostyka zajęła max 5 min. - używał urządzenia, które automatycznie podawało pojemność i woltaż mierzonego elementu. Najbardziej zaskoczyła mnie jego reakcja no moją propozycję żeby zalutował nowy element SMD - powiedział "Panie to jest gówno, ja zrobię to jak trzeba", po czym zalutował taki "zwykły" o identycznych wartościach napięcia i pojemności. Brama śmiga lux, więc dziadek zna się na rzeczy :-)
  Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia
 • #106
  fil7
  Level 2  
  Witam,
  Wymieniłem kondensator SMD 22uF przy dużych elektrolitach. Pomogło on/off przestał mrugać tylko po trybie programowania bardzo szybko siłowniki spowalniają już w połowie zakresu.
  Jakiś pomysł co jest przyczyną?
 • #107
  milosznick
  Level 11  
  U mnie podobne złe objawy pracy bramy.
  Po dodaniu nowego pilota brama nie chciała wyjsc z trybu uczenia się (jakby brak siły).
  Wymiana 5 wymienianych tu kondensatorow zalatwilo sprawe. Jeden z tych dużych był widocznie spuchnięty.

  Dzieki Panowie.
 • #108
  Arekpy
  Level 11  
  Panowie może trochę inny problem ale ta sama centrala, do jakiegoś tygodnia, centralka wywaliła mi wszystkie piloty oprócz jednego. zrobiłem reset wczytałem pierwszego, wszystko działa, wczytałem drugiego - działa, ale już nie rozpoznaje pierwszego, drugi działa, wczytałem trzeciego działa ale pierwszy i drugi już nie, resetowałem odłączałem napięcie, zmieniałem kolejność pilotów i nic - działa zawsze tylko ten wczytany jako ostatni, serwis somfy twierdzi, że nie mieli jeszcze takiej usterki :-)
  pozdrawiam,
  Arek
 • #109
  rolii1234
  Level 8  
  Witam , mam podobne problemy z centralka Somfy easy wey 201 wymieniłem 4 większe elektrolity brama z trybu własnego życia zmieniła stan na otwierająca się ,ale przy zamykaniu nie domyka się 2 skrzydło o ok 50 cm , chciałbym jeszcze wymienić ten SMD w układzie przetwornicy ,( wszyscy piszą o wartosciach 22mfi 25v ) , czy jest mozliwe że u mnie jest 35v ,, na tym SMD odczytałem I1 - 22 - 35v czytane od góry :?: i jeszcze jedna sprawa , zauważyłem brak mojej antenki , czym mogę ją zastąpić i gdzie podłączyć , bo działanie pilotów tylko z bliskiej odległości. Prosze o pomoc
 • #110
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Na początek może przeprowadź ponownie "przyuczanie toru skrzydeł - jak piszą. Przy awarii wiele mogło się stać z pamięcią, a dodatkowo piszą, że trzeba je przeprowadzać każdorazowo nawet po dopisaniu pilota.

  Kondek może być na 35V (i na 50 jeśli wejdzie aby miał 22 miF).
  Antenka - kabelek długości 16,5 cm podpięty do zacisku nr 1 (i w miarę możliwości prosty, w instrukcji piszą nawet coby go prostego wypuścić przez skrajną lewą przelotkę). Jeśi użyjesz gotowej - to takiej samej długości (na 433 MHz), środkowa żyła koncentryka do 1, ekran do 2.
 • #111
  rolii1234
  Level 8  
  Witam , dzięki za podpowiedzi , po wymianie 4 wiekszych elektrolitów wykonałem przyuczenie do toru zamykania , kilka zamknięć było prawidłowych , następne w większosci nie , poza kilkoma w dni gdy tem. zew. była wyższa ( takie moje obserwacje np. wczoraj ) .Dziś kupiłem 2 rodzaje kondensatorów jakie doradzili sprzedawcy w miejsce SMD 22mf 35v - 22 mf 63 v i 47 mf 50 v , kupione w różnych miejscach z zapewnieniem ze mogą być , gdyz nie było 22 mf 35 v - który lepszy , czy raczej szukać o blizszych wartosciach Proszę o podpowiedz Ps. jeszcze jedno czy minis na SMD jest tam gdzie ciemny pasek
 • #112
  kotbury
  Gantry automation specialist
  MA BYĆ 22 miF, więc lepszy (i jedyny dobry) będzie 22/63V (jeśli wlezie na miejsce starego, zawsze możesz wlutować nie SMD z nóżkami - ważny jest zakres temperatur na nim - jak najszerszy).
  Minus z czarnej strony, od strony plusa ścięte rogi plastiku podstawki.
 • #113
  rolii1234
  Level 8  
  Witam , dzieki za wszystkie podpowiedzi , wlutowaliśmy , a raczej mój kolega wlutował zwykły 22 mf 63 v i brama chodzi OK , jakieś 10 cyki , może tak zostanie. Dziękuję wszystkim którzy dokonywali wpisów wczesniej w danym temacie , za ich sprawą laik w sprawie elektroniki wraz z kolega który trochę się zna na temacie wykonali naprawę centralki sterującej Somfy Easy Wey 201 . Życzę innym powodzenia
 • Helpful post
  #114
  BANANvanDYK
  Level 41  
  Centralka Somfy 5054240C nie domyka skrzydła (siłowniki 24V DC). Zasilacz impulsowy bzyczy w takt sieci energetycznej.
  Sprawdzone kondensatory elektrolityczne - wszystkie w porządku. Dopiero gdy zajrzałem na elektrodę dostrzegłem wspomniany wcześniej, jeszcze jeden elektrolit aluminiowy SMD który znajduje się w obwodzie zasilania scalaka IR2153S. Wysechł do pojemności ok. 200 nF. Na zdjęciach przedstawiam o który kondensator chodzi i jak go wymienić. Trzeba wylutować jeden z kondensatorów zasilacza (pod kondensatorem SMD) aby mieć dojście do wylutowania kondensatora SMD. Jak widać wymiana lutownicą transformatorową trwała 15 minut, u klienta usługa nie powinna trwać więcej niż pół godziny. PCB wydaje się być dość dobrej jakości, aby przylutować kondensator THT w ten sposób (22µF/50V).

  Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia
 • #115
  charlee
  Level 20  
  Witam. Podepnę się pod temat.
  Czy mógłby ktoś podać oznaczenia diód i tranzystorów zastosowanych w układzie zasilacza tej centralki?
 • #116
  klarlack
  Level 1  
  Panowie dziś z pomocą elektrody wymieniłem wszystkie kondensatory w sterowniku somfy SLD300 i sterownik śmiga jak nowy . Za wszystkie kondensatory zapłaciłem w Łodzi ok. 35 PLN . Objawy uszkodzonego sterownika krótki start , szarpnął bramą i się rozłaczał z mruganiem czerwonej kontrolki on/off (Przeciązenie napędu) .
  Dziękuję licznym podpowiedziom na forum , pozdrawiam użytkowników :)
 • #117
  jarmis
  Level 11  
  Kolega przyniósł mi dwie płyty SGS500 nie działające. W jednej po wymianie kondensatora smd wszystko wróciło do normy. Natomiast na drugie wymieniłem wszystkie kondensatory płytka ożyła ale skrajne diody led zielona i czerwona mrugają a na kondensatorze 100uf napiecie skacze od 9 do 13v . na stykach 11 i 12 oraz 13,14 napiecie skacze od 0 do 19v. Proszę o pomoc
 • #118
  jacek1008
  Level 10  
  Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia Może jeszcze też swoimi obserwacjami pomogę Czasami problem jest także w samym siłowniku. Po pręcie gwintowanym porusza się "nakrętka" gwintowana, która łączy się ze skrzydłem bramy. Jeśli ta nakrętka posiada luz na gwincie, sterownik głupieje bo przy wahnięciu bramy podczas zamykania lub otwierania zwiększa się lub zmniejsza opór. Ja dorobiłem nowe nakrętki-trzymaki skrzydeł bramy i teraz jest super. Oryginalne są z bakielitu. Ja dorobiłem z mosiądzu.
 • #119
  rajmundos
  Level 11  
  Dziekuje Panowie za ten watek. Chcialbym tylko potwierdzic ze wymiana kondensatora 22uF pomogla na nie domykanie drugiego skrzydla(staje przy domknieciu pierwszego). 15gr i po klopocie i nie trzeba jak to mowi serwis Somfy wymieniac calej centralki.
 • #120
  pawel12313
  Level 7  
  Mam ten sam objaw co koledzy, więc postanowiłem wymienić opisywany kodensator. W załączeniu zdjęcia mojej płytki. Oznaczenie mojego kondensatora w tym miejscu to 22 16s A37, czyli tutaj również mogę wlutować 22uF/50V?
  Drugi aluminiowy kondensator ma oznaczenie 47 6.3 L72. Jaki tutaj powinienem wlutować? Chcę po prostu wlutować 6 nowych kondensatorów, żeby mieć spokój.
  Z góry dzięki za pomoc i wyrozumiałość.
  Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia
  Centrala Somfy SGS 500 - czujnik przeciążenia