Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowane źródło napięcia stałego 1-10V

17 Paź 2010 11:35 1523 5
 • Poziom 10  
  Witam
  Potrzebuję pomocy w doborze mikrokontrolera do stworzenia projektu programowanego cyfrowo, wzorcowego źródła napięcia stałego 1-10V. Wstępnie przyjąłem iż dobrze byłoby gdyby współpracował z klawiaturą (zadanie napięcia w wymaganym zakresie) oraz posiadał wyświetlacz. Zakładam że przetwornik C/A również będzie niezbędny. Z układów które znalazłem w publikacjach to np.scalak REF01C ale nie jestem do końca przekonany czy spełni wymagania mojego projektu. Dodam iż raczej nie będzie realizacji praktycznej, sam projekt "papierowy".
  Pozdrawiam, z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 38  
  REF01 to nie jest przetwornik C/A tylko źródło odniesienia dla takowegóż
 • Poziom 10  
  tak wiem, zgadza się, w dodatku o stałej wartości Uwy, a powinienem zaprojektować układ z nastawianą.o przetworniku C/A wspomniałem jako o jednym z elementów projektu, jednak najpierw muszę rozpocząc od doboru mikrokontrolera. może ktoś posiada jakis pomysł?
 • Poziom 35  
  Jaką potrzebujesz precyzję i rozdzielczość tego napięcia odniesienia?
  Jakie są dopuszczalne szumy wyjściowe?

  Temat jest banalny: DAC 8bitowy z refem 5V, wzmak operacyjny który rozszerzy ci zakres napięć (napięcie x2) i już...(tak ogólnikowo).
  Ten wzmak operacyjny musi być rail-to-rail, a dodatkowo musisz zbudować prosty liniowy stabilizator do zasilania jego (aczkolwiek ten stabilizator musi być precyzyjny.
 • Poziom 33  
  Dodając sprzężenie zwrotne to wszystko już nie musi być tak precyzyjne. Co więcej w ogóle nie musi być precyzyjne, byle by Vref było stałe. Tu już nawet zagadnienie troszkę ciekawsze się robi, skoro już tylko na papierze ma powstać.
 • Poziom 10  
  Kwestia rozdzielczości i szumów i nie jest w jakikolwiek sposób ograniczona założeniami projektu. Zgodnie z podpowiedziami kolegów zwrócę uwagę na stabilność, dziekuję za pomoc. W razie innych wątpliwości w trakcie powstawania projektu na pewno zwrócę się ponownie :)