Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł dolnego spalania a tradycyjny komin, dobór kotła

wowka 17 Paź 2010 11:57 12372 5
  • #1 17 Paź 2010 11:57
    wowka
    Poziom 28  

Czy posiada ktoś kocioł z dolnym spalaniem podłączony do tradycyjnego komina z cegieł bez żadnego wkładu ? Jak to jest z wykraplaniem się pary w kominie, komin mam o wysokośći około 9 metrów i przekroju 14x27. Chce kupic kocioł z dolnym spalaniem, jednak z tego co wyczytalem to wklad konieczny jest przy kotłach gazowych i olejowych, do kotła górnego spalania nie musi byc a dolnego nie znalazlem konkretnej odpowiedzi. Komin jest doklejony do sciany domu, nieocieplony. Najlepiej gdyby wypowiedzial sie ktos kto wlasnie posiada kociol dolnego spalania podlaczony do komina bez wkladu, jak to wyglada w praktyce

Ogrzewanie teraz mam na kocioł gazowy, dom stary, przedwojenny, nieocieplony, powierzchnia 105m2. Z tego co sugeruja to na ten metraz powinien byc kociol 16kw, dziwne to troche bo kociol gazowy ma moc max 21kw i min 8kw, i jak juz nagrzeje wode w instalacji to pracuje na minimalnej mocy, wiec niby zapotrzebowanie domu to 16kw, a jednak te 8kw wystarcza. Z tego powodu zastanawiam sie jakiej mocy kociol kupic, wydaje mi sie ze te 16kw to chyba za duzo, tymbardziej ze kotly osiagaja najwieksza sprawnosc przy maxymalnej mocy, no i temperatura spalin jest wtedy wyzsza i nie wykrapla sie para w kominie.

Zastanawiam sie tez nad podlaczeniem kotla do istniejacej instalacji (uklad zamkniety) tzn czy polaczyc go w ukladzie otwartym (wiekszy koszt) czy zamknietym (jedna pompka mniej, brak wymiennika). W takim ukladzie przewiduje przynajmniej 3 zawory bezpieczeństwa oraz wężownicę bezpieczeństwa

1 5
  • Pomocny post
    #2 17 Paź 2010 16:41
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Kotły górnego spalania to przede wszystkim kotły zasypowe, miałowe, czyli kotły niskotemperaturowe. Kotły te właśnie wymagają wkładów kominowych.
    Kotły niskiego spalania to przede wszystkim kotły zasypowe węglowe, czyli kotły wysokotemperaturowe, które nie wymagają dodatkowych wkładó kominowych, gdyż wyrzucane przez nie spaliny mają wyższą temperaturę, dzięki czemu nie ma wykraplania się pary wodnej.
    Najbezpieczniej jest podłączyć taki kocioł poprzez wymiennik ciepła. Po stronie kotła zrobić układ otwarty, zaś po stronie instalacji układ zamknięty. Możesz spokojnie taki wymiennik ciepła wstawić przed kotłem gazowym i dzięki temu masz niewielkie przeróbki obecnej instalacji, a i kocioł gazowy zawsze może sobie być w pogotowiu, gotowy do działania jak wygaśnie w kotle węglowym.

Prawo obecnie umożliwia podłaczanie kotłów na paliwa stałe do układów zamkniętych pod warunkiem zastosowania odpowiednich zabezpieczeń tj. zaworu bezpieczeństwa oraz układu schładzania bezpośredniego działania tzn. takiegi, który dla działania nie potrzebuje dodatkowej energii elektrycznej.

0
  • Pomocny post
    #3 18 Paź 2010 11:53
    emus
    Poziom 16  

wowka.

1. Komin masz dobry.
    2. Kupuj kocioł o mocy 12-14 kW. np. HEF, Dakon, Junkers.
    3. Ja bym się bał podłączyć kocioł na paliwo stałe do układu zamkniętego.
    4. Zaglądnij na http://forum.info-ogrzewanie.pl/

0
  • #5 26 Paź 2010 22:29
    omnixwp
    Poziom 17  

Najlepszy to jest twój spam ;/

0
  • #6 13 Gru 2010 10:26
    wolfram55
    Poziom 12  

@emus
    Ad2. Dakon/junkers z blachy 3mm !! - nawet wkłady nie pomogą.
    Ad3. Są układy zabezpieczjące z certyfikatem (zadziałają nawet na zdrowy rozum)

@wowka
    "kotly osiagaja najwieksza sprawnosc przy maxymalnej mocy"
    Dlaczego producent określa optymalną temp pracy kotła?
    Jak ktoś chce może sobie utrzymywać wyskoą temp dzięki zaworom 3d/4d.

1