Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosba o pomoc z Atmega 128 wykonanie sterowania falownika

17 Paź 2010 14:24 2461 12
  • Poziom 13  
    Witam panowie mam do was bardzo wielka prośbę o pomoc.A mianowicie dostałem od pana prowadzącego zajęcia zestaw startowy (taki jak w linku:) http://www.mikrovega.pl/old/1403.php i mam za zadanie wykonanie sterowania falownika za pomocą tegoż że zestawu.Mój problem polega na tym ,ze nie wiem jak się za to zabrać normalnie nie mam żadnego pomysłu jak byłby ktoś pomocny i mógł mi wytłumaczyć jak to zadanie rozwiązać to był bym naprawdę bardzo wdzięczny.Proszę o jakie kol wiek wskazówki odnośnie tego projektu9 co zrobić i jak?Chyba że ktoś ma inny pomysł na sterowanie falownikiem.Za informacje będę naprawdę wdzięczny i z góry dziękuje

(P.S
    Prosił bym moderatorów o nie usuwanie wątku,a jeżeli w złym dziale umieściłem prosił bym o przeniesienie do odpowiedniego)
  • PCBway
  • Poziom 35  
    kto normalny robi falownik na avrku?? Do takich zadań są odpowiednie procesory dostępne, np. dsPIC33FJ16GS502. Poza tym - co to jest za falownik? Ile ma mieć faz? Jesli urządzenie ma służyć do nadzoru pracy trójfazowych silników - będzie cięzko. Ten procesor jest za wolny, żeby robić wszystko na piechotę, i ma za mało/nieprzystosowane peryferia, zeby nie musiał robić na piechotę. Potrzebujesz PWMy, komparatory, ADC, coś co będzie mierzyć prąd (tu polecam ACS712-20A), enkoder kwadraturowy...Do regulacji obrotów uzywasz PIDa, przy czym wypada go obliczać odpowiednio często - temu prockowi brakuje MAC (multiple-and-accumulate) [chyba], aby PIDa męczyć szybko i sprawnie....
    A jak jeszcze będziesz chciał pisać soft w bascomie, to zapomnij - to nie będzie normalnie działać.
    Po co męczyć się z takim prockiem i na siłe kłaść go do falownika, skoro są mikrokontrolery odpowiednio przystosowane do takich zadań?
  • Poziom 13  
    Dziękuje za odp to co ja mam w tym przypadku zrobić może jakiś inny układ ktoś ma do zaproponowania.Ja nie mam pojęcia jak to zrobić.A jak bym zakupił taki zestaw działało by to chodzi o regulację ja nie wiem co to mam zrobić teraz
    http://www.mikrovega.pl/old/1501.php
    Za informacje bardzo dziękuje
  • PCBway
  • Poziom 35  
    Przecież już zaproponowałem mikrokontroler wręcz stworzony do takich zadań. Ty dalej nie napisałeś nic o samym falowniku, ani o silnikach ktore chcesz nim sterować!
    To, że nie masz pojęcia o temacie, to widać gołym okiem. Wiedz więc, że nikt nie zrobi układu za ciebie za darmo, a żeby wyjaśniać ci krok po kroku JAK ZBUDOWAĆ FALOWNIK nikt nie ma czasu, a tobie by to niewiele pomogło. To nie są proste tematy, więc na zasadzie FAQ nie da się za to zabrać. Najpierw dokształć się z:
    - tranzystory IGBT i MOSFET - MicroNotes od Advanced Power Technology
    - Drivery tranzystorów - noty katalogowe IR są tu najlepsze
    - budowa falowników - noty katalogowe Microchipa
    - Diody - też MicroNotes
    - PWM & przetwornice - dowolne noty katalogowe z tego działu
    - Logika sterowania silnikami AC
    - budowa i rodzaje silników AC
    - praca układów impulsowych
    - projektowanie PCB pod układy impulsowe

A teraz dalej,,,,:
    - Wybierz mikrokontroler i zapoznaj się z jego architekturą
    - Naucz się assemblera na wybrany rdzeń
    - opanuj C
    - Skompletuj toolchain i zapoznaj się z jego obsługą
    - Skombinuj narzędzia: programator, dobre mierniki, oscyloskop, generator funkcji...

Wtedy tylko już wystarczy usiąsć i rozpocząć budowę urządzenia...
  • Poziom 13  
    Hehe hehe to jest jasne że nie mam pojęcia bo jak bym miał to bym nie pisał o pomoc chodzi o wykonanie projektu który ma pokazać że współczesne ukł. można regulować silnik ma być bipolarny.
    Ale dziękuje za pomoc za zainteresowanie
  • Poziom 25  
    @nsvinc
    Falowniki to nie tylko wielkie kombajny z algorytmem FOC (Field Oriented Control), możliwością pracy jako napęd pozycjonujący i pracujące w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego.
    Prosy falownik pracujący w otwartej pętli sprzężenia i stosujący regulację U/f=const. da się zaimplementować na AVR kożystając z czystego assemblera albo z wstawek asm w C. Nie potrzeba wtedy PID czy enkoderów.

Dodatkowo kolega Norcio12 nie napisał że do tego falownika będzie podłączony akurat silnik(wiec odpada enkoder). Najlepiej jakby dokładnie napisał o co Mu chodzi. Dopiero wtedy będzie można coś konkretnego poradzić.
  • Poziom 35  
    silnik BIPOLARNY? A może ty po prostu potrzebujesz driver silnika krokowego a nie FALOWNIK? Zdajesz sobie sprawę z różnic między tymi układami?

Driver do bipolarnego krokowca jest PROSTY. Do tego są najgotowsze scalaki z nawet pointegrowanymi tranzystorami....
  • Poziom 13  
    Panowie wiec tak jak napisałem już wcześniej prowadzący mi powiedział żeby wybrać sobie samemu zestaw do sterowania falownikiem i dał mi link do tego co jest w 1poscie i tyle.Resztę mam sam wymyślić,a ja teraz kombinuje może zrobię Sterownik bipolarnego silnika krokowego i może to załatwi sprawę i będę miał spokój ,jak bym kupił ten KIT.Bo nie wiem jak się za to zabrać a mam mało czasu na to bo tylko 1.5miesiaca. i proszę panowie o wyrozumiałość.I proszę o podpowiedź czy może tak być.Dziękuje za informacje.pozdrawiam

Dodano po 7 [minuty]:

nsvinc napisał:
    silnik BIPOLARNY? A może ty po prostu potrzebujesz driver silnika krokowego a nie FALOWNIK? Zdajesz sobie sprawę z różnic między tymi układami?

Driver do bipolarnego krokowca jest PROSTY. Do tego są najgotowsze scalaki z nawet pointegrowanymi tranzystorami....

Wiem jakie są różnice miedzy tymi układami.Ale ten prowadzący mi powiedział że jak zrobię to na tym zestawie co on mi dał to muszę wykonać sterowanie falownika(że ten projekt musi to zawierać,mi się to wydało absurdalne,ale z nim się nie będę kłócił)muszę sam wymyślić może ten drugi zestaw załatwi moją sprawę bo będzie to co on oczekuje ale troszkę innym sposobem hehe.A i naprawdę wam panowie dziękuje za jaką kolwiek pomoc.I com myślicie o moim sposobie.
    Pozdrawiam Norek12
  • Poziom 35  
    Nie myl falownika z driverem krokowca!!!! To są dwa zupełnie rózne układy (no jakieś podobienstwa by się znalazły, oba są przeważnie impulsowe, ale bez przesady).

Skoro chcesz sterować po prostu silnikiem krokowym to nie strasz ludzi falownikami, tylko zerknij w ofertę TME: L6219DS

Dobre i proste w obsłudze są scalaki firmy TRINAMIC. Handluje nimi WoBit.
    www.trinamic.com, zastosowanie np. tego zwalnia cię z jakichkolwiek operacji specyficznych dla sterowania krokowcami...
  • Poziom 13  
    A ten zestaw by był? Bo może by było lepiej zrobić coś z gotowych KIT-ów bo był by to ładnie wykonana płytka bo jak ja sobie zrobię sobie w domku to na pewno nie będzie piękna.Dziękuje za pomoc i zainteresowanie.
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Do sterowania krokowcami fajne układy produkuje też firma Allegro-Micro, np. A3072 i pochodne. Realizowanie tego na mikrokontrolerze obecnie nie ma żadnego sensu. Na mikrokontrolerze można co najwyżej zaimplementować to co ten silnik ma robić, a nie niskopoziomowe sterowanie nim.
    Do autora - napisz co finalnie masz osiągnąć, a nie jak chcesz to osiągną, będzie łatwiej ci coś doradzić.
  • Poziom 35  
    Ten kit ktory podales bedzie sie nadawać. Tylko w przypadku, gdy chcesz na odwalsie chcesz temat zaliczyć i dostać klasyfikującą ocenę....

Raczej niewiele się na tym nauczysz, bo nie będzie takiej potrzeby. Ten kit ci wszystko załatwia...
  • Poziom 13  
    nsvinc
    Wiesz ja bym chciał sam coś zaprojektować ale nie mam na tyle czasu i na tyle jeszcze umiejętności bo dopiero się uczę a mój pierwszy projekt to był termometr hehe i wiele się na nim nauczyłem.Ale naprawdę jestem wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam Norek12