Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Współpraca kotła węglowego, kotła gazowego, kominka itd

janko.3.14 17 Oct 2010 15:19 45088 31
Automation24
  • #1
    janko.3.14
    Level 10  
    Witam wszystkich,

    Poniższe informacje proszę potraktować jako materiały do dyskusji.
    Nie uważam się za specjalistę od systemów grzewczych, który osiągnął szczyty wtajemniczenia ale kotłownia działa w moim domu (po wielu testach i przeróbkach) od dwóch sezonów bez problemów i jestem z niej zadowolony.
    Przestrzegam jednak przed ślepym kopiowaniem tego rozwiązania.
    Każdy powinien budować system grzewczy z pełną świadomością i odpowiedzilnością.
    W pracy zawodowej zajmuję się m.in. systemami sterowania i hydrauliką wtryskarek do metali lekkich. Moją ambicją było zbudowanie systemu grzewczego, który byłby jak najbardziej elstyczny i prawie całkowicie zautomatyzowany.

    Schemat instalacji można zobaczyć tutaj:
    Współpraca kotła węglowego, kotła gazowego, kominka itd

    Opis działania:
    Głownym źródłem ciepła są dwa kotły: węglowy na groszek z podajnikiem (Buderus Funke Econo Mini 24kW) i gazowy (Vaillant VU PL 240 o mocy 24kW). Wybór kotłów nastepuje poprzez trójdrogowy zawór z siłownikiem elektrycznym. Sterowanie jest tak zrobione, że uniemożliwia odłączenie kotła węglowego jeśli temperatura przekracza w nim 45 st.C. Po przełączeniu systemu na kocioł gazowy, w kotle weglowym odcinane jest zasilanie (wentylator i podajnik węgla) co zapobiega jego niekontrowanemu rozpaleniu. Ponieważ całość działa w ukladzie zamknietym (z przeponowym naczyniem wzbiorczym), wyposażyłem kocioł weglowy w dwa dodatkowe zabezpieczenia: zawór bezpieczeństwa i zawór dpuszczający zimna wodę z sieci po przekroczeniu temperatury 95 st.C. Wiem, że nie jest to rozwiązanie w 100% zgodne z przepisami (powinna być zamontowana w kotle specjalna weżownica, której jednak Buderus Funke Econo nie ma). Wydaje mi się jednak, ze prawdopodobieństwo nadmiernego wzrostu temperatury w kotle, w którym pali się na raz garść wegla i po włączeniu dmuchawy przestaje się natychmiast palić, jest wyjątkowo mała. Musiałaby wystąpić wyjątkowo złośliwa awaria dwóch sytemów sterowania: wewnętrznego w kotle i nadrzednego zarządzającego całą kotłownią.
    Dalej, ciepła woda z wybranego kotła trafia do magistrali, z której jest zasilany obwód: kaloryferów, ogrzewania podłogowego i wężownica w bojlerze.
    Obwód kaloryferów przyłączony jest do magistrali za pomocą trójdrogowego zaworu mieszającego z siłownikiem i osobna pompą obiegową. Zadaniem zaworu jest utrzymanie temperatury w budynku na zadanym poziomie, niezaleznie od temperatury w magistrali (W czasie pracy kotła weglowego, ze względu na sprawność procesu i niebezpieczeństwo korozji niskotemperaturowej, utrzymywana jest temperatura ponad 60 st. C. Podobnie w czasie ładowania bojlera temperatura rośnie do wartości większej niż potrzeba w grzejnikach).
    Podobnie jest przyłaczony obwód ogrzewania podłogowego. Tutaj także temperatura obiegu jest utrzymywana przez zawór mieszający.
    Biojler podłączony jest przez zawór odcinający z siłownikiem i także posiada własna pompę. Zaczyna pracować w momencie kiedy temperatura w bojlerze spadnie poniżej zadanej a także w przypadku konieczności odbioru nadmiaru ciepła z układu (np. z obwodu kominka). Sygnał o zapotrzebowaniu na ciepło podawany jest także do sterowania kotłów: weglowego i gazowego (z tym mam jeszcze problem opisany tutaj:https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8629304#8629304) co powoduje zmianę nastaw temperatur zadanych.
    Z powyższych obwodów schlodzona woda trafia do kolektora zimnej wody.
    Przed powrotem do kotła trafia na dwa dobrze zaizolowane wymienniki płytowe: obwodu kominka i obwodu kolektorów słonecznych. Znajdujący się tam zawór trójdrogowy pozwala na ominięcie tych wymienników i ograniczenie strat ciepła w przypadku kiedy nie pracuje kominek i kolektory. Praktyka pokazała jednak, że zawór jest nie wykorzystany gdyż dostateczne sterowanie zapewniają pompy: obwodu kominka i obwodu solarów. Sterowanie tych pomp odbywa się z termostatów różnicowych (u mnie realizowanych programowo), które porównują temperaturę w kolektorach i wewnątrz wymiennika dymowego kominka z temperaturą na powrocie. Jesli różnica jest wyższa niż 10 stopni to dana pompa uruchamia się. Przy kominku jet jeszcze warunek, że temperatura musi być większa niż 50 st.C.(tez chodzi o krozję niskotemperaturową).
    Przy zatrzymanej pompie woda grawitacyjnie nie cyrkuluje (obwody mam na jednym poziomie). Jesli jednak ktoś miałby kotłownie, kominek i solary na dużej różnicy poziomów to należałoby zastosować dwa zawory trójdrogowe, które odcinałyby dany wymiennik i nie dopuściły do ucieczki ciepła przez obwód wtórny.
    Z wymienników wstępnie podgrzana woda trafia do wybranego kotła. Kocioł spala o tyle mniej węgla lub gazu o ile więcej ciepła dostanie z solarów lub kominka.
    Ponieważ piec gazowy posiada własną pompę i stwarza dosyć duże opory, został zamontowany dodatkowy zawór zwrotny, który działa jak bypass.
    Na piecu węglowym nie ma zaworu zwrotnego ale nie było takiej potrzeby. W momencie, kiedy się w nim nie pali może działać jak dodatkowy bufor ciepła. Jest dobrze zaizolowany i ma klapkę odcinającą w wentylatorze - nie ma przez niego przeywu powietrza z otoczenia do komina i dla tego straty ciepła są w nim minimalne.
    Jeszcze jedno: wiem, że kolektor działałby bardziej skutecznie ze zbiornikiem na c.w.u. z dwiema wężownicami ale kupiłem wcześniej z jedną i wydaje mi się, ze różnica w cenie zakupu zwróciłaby mi się w zyskach na większej sprawności po x -latach.
    Jeśli ktoś zauważył tu jakieś błędy lub ma propozycję ulepszeń to proszę pisać.
    pozdrawiam i dziękuję za cierpliwość przy czytaniu tak długiego tekstu:
    JM

    Moderated By mirrzo:

    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

  • Automation24
  • #2
    arksik
    Level 11  
    Fajny schemat.Jaki zastosował Pan sterownik , że to wszystko obsługuje ?

    Czy kolektory pracują na glikolu? Bo moje pracują tylko latem ,ale na wodzie . Mam ochotę przerobić na glikol i wymiennik ciepła.
  • #3
    janko.3.14
    Level 10  
    Witam,
    Solar pracuje na glikolu - nie ma potrzeby spuszczania wody w zimie.
    Calością steruję sterownik SM2 firmy KONTRON (z demobilu). Teraz jednak widzę, że układ sterowania jest niepotrzebnie aż tak rozbudowany - teoria została zweryfikowana przez praktykę. Teraz zrobiłbym to znacznie prościej. Jeśli Pan chce to narysuje schemat sterowania z PLC ale mogę też zaproponować wersję uproszczoną - chociaż równie funkcjonalną.
    pozdrawiam:
    Janusz
  • #4
    daniel-1204
    Level 12  
    Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania instalacji, musi tu być zastosowany sterownik swobodnie programowalny, na pierwszy rzut oka nie stosowałbym zaworu trójdrożnego na powrocie do kominka i solaru nie potrzebnie podraża koszty i komplikuje układ, zwłaszcza że latem woda z kolektora i tak ogrzewa kocioł gazowy lub węglowy
  • #5
    arksik
    Level 11  
    Witam.
    Bardzo chętnie , może wersję uproszczoną .
    Ja mam sterownik IB-Tron 4000 firmy INSBUD z Olkusza strona www.insbud.net
    Może on obsłużyć tylko 4 pompy ,ale był niedrogi .Czy wymienniki ciepła z kominka i kolektorów nie mogą być połączone równolegle ?
  • Automation24
  • #6
    DavidM7.62
    Level 11  
    Współpraca kotła węglowego, kotła gazowego, kominka , plazmy i kuchenki mikrofalowej, to dopiero sztuka.

    Zapamiętaj:
    Najlepsze najprostsze!
    Pomyśl o przepisach
    Jak sam sobie wbijesz gwoździa w stopę to tylko Twój problem , ale jak.....to kryminał!
  • #7
    szymonjasiu
    Level 20  
    Układ na schemacie drogi i skomplikowany, brak sprzęgła na schemacie.
    Można zrobić prostszy układ i w dodatku ze sterowaniem pogodowym bez wymienników płytowych i tylu zaworów 3d.
    Sterownik ze sterowaniem pogodowym , z siłownikiem , zaworem mieszającym-wystarczy jeden to koszt ok 1,3k. Wystarczy kupić odpowiedni zestaw solarny(ACV), lub sam zasobnik) i zasobnik tego zestawu potraktować jako sprzegło/bufor-tam można podłączyć kilka żródeł ciepła.Rozładowywać go można przez zawór mieszający ze sterowaniem pogodowym.Możemy dostarczać czynnik z kilku źródeł jednocześnie-automatyka pozwala na priorytet CWU(w zależności od zapotrzebowania)i dowolne sterowanie źródłami sterowalnymi (kocioł CO, elektryczny,grzałka,kocioł olejowy,pompa ciepła, itp)
    Pozdrawiam

    Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
  • #8
    Kaszpir77
    Level 21  
    U mnie pracuje podobny układ (kominek z płaszczem w układzie otwartym, kocioł gazowy oraz kolektory słoneczne). Jednak połączenie wszystkich źródeł jest po przez zbiornik buforowy z 2 wężownicami. Zbiornik ma także wbudowany zasobnik CWU. Układ jest zdecydowanie prostszy, nie wymaga wymienników oraz sterownika PLC oraz, na pierwszy rzut oka, ma zdecydowanie mniejsze zużycie prądu :). Wyszedłem z założenia, że jak czegoś nie ma, a układ poprawnie działa to znaczy, że było niepotrzebne i nie może się zepsuć.
  • #9
    DavidM7.62
    Level 11  
    Kaszpir77 wrote:
    U mnie pracuje podobny układ (kominek z płaszczem w układzie otwartym, kocioł gazowy oraz kolektory słoneczne). Jednak połączenie wszytkich źródeł jest po przez zbiornik buforowy z 2 wężownicami. Zbiornik ma także wbudowany zasobnik CWU. Układ jest zdecydowanie prostszy, nie wymaga wymienników oraz sterownika PLC oraz, na pierwszy rzut oka, ma zdecydowanie mniejsze zużycie prądu :). Wywszedłem z założenia, że jak czegoś nie ma, a układ poprawnie działa to znaczy, że było niepotrzebne i nie może się zepsuć.


    Ciekawe po co Wam ten kominek?
    Na wypadek "W" wystarczy koza!
  • #10
    Kaszpir77
    Level 21  
    DavidM7.62 wrote:


    Ciekawe po co Wam ten kominek?
    Na wypadek "W" wystarczy koza!


    Na tak zadane pytanie odpowiedź wystarczająca to "Bo lubię", a kozy mam na łące przed domem.
  • #11
    janko.3.14
    Level 10  
    [quote="szymonjasiu"]Układ na schemacie drogi i skomplikowany, brak sprzegła na schemacie.
    Można zrobic prostszy układ i w dodatku ze sterowaniem pogodowym bez wymienników płytowych i tylu zaworów 3d....[quote/]

    Witam,
    Tak jak pisalem na poczatku nie uważam, że zjadłem wszystkie rozumy. Widzę, że kol. szymonjasiu ma ciekawszy pomysł na taką kotłownię. Bardzo proszę o przesłanie takiego super schematu. Moją kotłownię przerabiałem już kilka razy, wiec jak będzie to coś na prawdę ciekawego to przerobie ja kolejny raz.
    Z góry dzięki i pozdrawiam:
    Janusz

    Proszę poprawić błędy pisowni
    mod - mirrzo
  • #12
    yaahooo
    Level 10  
    Witam. Proszę również o przesłanie poprawnego schematu podłączenia takiej instalacji. Planuje połączyć kocioł na paliwo stałe*( układ otwarty), kocioł kondensacyjny i solary.

    Z góry dziękuje i pozdrawiam

    Bartek
  • #14
    szymonjasiu
    Level 20  
    Witam.

    ACV - SMART Multi-Energy ten zasobnik bardzo dobrze sprawdzi się przy współpracy wielu źródeł ciepła.
    Posiada on wiele wyjść dla kilku źródeł ciepła. Wszystkie źródła łączy się do tego zasobnika , jego płaszcz pełni role sprzęgła hydraulicznego i bufora .
    Dodatkowo posiada on wężownice do podłączenia dowolnego zestawu solarnego.
    Schemat w zasadzie niepotrzebny . Natomiast na wyjściu z tego zasobnika można zastosować zawór mieszający (strona CO) , który za pomocą automatyki bedzie realizował grzanie obowodu CO według odpowiedniej krzywej grzewczej . Dodatkowo
    zawór ten może realizować priorytet CWU. Przy takiej konfiguracji niezbędna będzie równiez pompa obiegu CO za mieszaczem. Jest tam tez miejsce na grzałkę elektryczną do uzyskania CWU w razie takiej potrzeby.
    Tak więc na schemacie w centralnym miejscu będzie zasobnik (zabezpieczony grupą bezpieczeństwa, naczyniami przeponowymi , a w koło niego źródła ciepła.
    Kolejną zaletą jest to iż jest on z nierdzewki (CWU) przez co nie ma potrzeby ochrony anodowej tego zasobnika.

    Pozdrawiam
  • #15
    yaahooo
    Level 10  
    Takim samym rozwiązaniem są wymienniki firmy NOEL. W prosty sposób można połączyć kilka źródeł ciepła. Warto rozważyć te dwie firmy i wybrać produkt który bardziej nam odpowiada
  • #16
    szymonjasiu
    Level 20  
    Wymienniki firmy NOEL bardzo ciekawe rozwiązanie, tańsze niż ACV.
    Troche inne podejście do tematu , tam wszystko opiera się na wężownicach(przeglądałem schematy z ich strony)-ja wole wymienniki dwupłaszczowe. Zapewniają lepszą wydajność (wielokrotnie wieksza powierzchnia wymiany ciepła) niż zasobniki z wężownicami. NOEL jest tańszy od ACV a ten argument może byc decydujący dla wielu osób. Koncepcja wykorzystania jednego zasobnika do podłączenia wielu źródeł ciepła bardzo dobra (instalatorzy z wieloletnia praktyką i swoimi rozwiazaniami moga się nauczyć nowego podejścia do tematu).

    Pozdrawiam
  • #17
    yaahooo
    Level 10  
    Szymonjasiu dałeś mi do myślenia. wstępnie u siebie chciałem zastosować wymiennik Noel do podłączenia kotła gazowego, tzw "śmieciucha" i solarów(bądź grzałek podłączonych do wiatraka- ze względu na to, że u mnie na działce non-stop wieje:)). Teoretycznie głównym źródłem ma być kocioł na paliwo stałe. W razie mojej nieobecności kocioł kondensacyjny. No oczywiście C.W.U również z kotłów bądź z solarów(wiatraka). Szukam już od dłuższego czasu dobrego i nieprzesadzonego układu ale im więcej czytam tym większy mętlik. Kotłownia będzie w piwnicy i zastanawiam się nad chociaż częściową pracą w układzie grawitacyjnym, będzie ciężko ale mam jeszcze rok na myślenie i śledzenie forum
  • #18
    yaahooo
    Level 10  
    Schemat podłączenia kominka, solarów oraz kotła gazowego poprzez zasobnik zbiornik w zbiorniku
    Współpraca kotła węglowego, kotła gazowego, kominka itd
  • #19
    szymonjasiu
    Level 20  
    Schemat w miare poprawny. Powrót do kotła dałbym z drugiej strony tak aby woda z układu CO obmywała zasobnik CWU z każdej strony a nie tylko z jednej (wieksza powierzchnia wymiany ciepła). Natomiast zasilanie z różnych źródeł łącze na górze zasobnika , odbior na grzejniki na tej samej wysokości , lecz po przeciwnej stronie, odbiór na źródła niskotemperaturowe (podłogówka) odpowiednio niżej.
  • #20
    yaahooo
    Level 10  
    Znowu ma Pan rację:) ze względu na ekonomiczność jest to dużo rozsądniejsze. Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna kwestia. Jakie sterownie do tego układu by Pan polecił? zdecydowałem się zakupić zasobnik ACV. Myślę nad ACV 300 bądź ACV 400 muszę podpytać czy 2 panel słoneczne po 30 rur każdy to nie będzie za mało na ACV 400?
  • #21
    szymonjasiu
    Level 20  
    Sterowanie to kwestia ceny. Najdroższy bedzie sterownik , zawór mieszający , i siłownik od ACV. Dobrym i w rozsądnej cenie będzie zestaw z oferty Frisko(zawór, siłownik , sterownik z pogodówką , czujniki ok 1,4 k razem).
    Ten zestaw 2*30 będzie zajmował bardzo dużą powierzchnie na dachu, zasobnik 400 powinien odebrać produkowaną energie. W kotłowni którą składałem w styczniu czynnik , który schodził z takiego właśnie zestawu miał temperature ok 55 stopni.
    Ponieważ w takim układzie nie ma mozliwości wychłodzenia układu nocą poprzez płyty solarne, koniecznie trzeba pamiętać o zaimpletowaniu tej funkcji już na etapie składania kotłowni. Najprościej zwykła czasówka, odpowiednia krzywa grzewcza aby zgromadzone ciepło można było rozładować nocą w układ grzejnikowy (mowa o okresie urlopowym).

    Pozdrawiam
  • #22
    Mabram
    Level 11  
    Witam.
    Pozwole się wtrącić do wątku o zasobniku multiwalentnym. Też chciałem ACV ale..... polska TERMICA zrobiła taki sam zasobnik i w dodatku cały z nierdzewki jak ACV Smart Multi Energy 300 i to za znacznie mniejszą cenę. Dlatego daje mi to do myślenia który teraz zakupić.
    Pozdrawiam
  • #23
    szymonjasiu
    Level 20  
    Taki sam napewno nie jest .
    Widziałem juz zasobniki z nierdzewki do których producenci wkładali anody!
    Sam materiał pewnie jest dobry, róznica to spawy.
    Firma ACV jest jedną z dwóch firm w europie, która uzdatnia połączenia spawane.
    W takich zasobnikach to jedyny słaby punkt.
    Oczywiscie jeżeli kierujesz się ceną lepszy będzie kazdy zasobnik z nierdzewki od najdroższych emaliowanych. ACV ma równiez opatentowany kształt dzięki , któremu nie osadza się kamień na ściankach wymiennika.
    Sprawdziłęm oferte firmy Termica cena katalogowa to ok 2k taniej niz ACV -więc jest to bardzo dobra oferta. Konstrukcyjnie też wyglada bardzo ciekawie.

    Pozdrawiam
  • #24
    Mabram
    Level 11  
    Wiesz "szymonjasiu" u mnie ACV zawsze było priorytetem ale jak zobaczyłem tą TERMIKE to teraz mam do myślenia. W prawdzie nie ma dokładnych danych na temat tego wymiennika.
    Wysłałem nawet maila do nich i Pan podesłał mi pdf ale nic tam nie było tylko rysunek i kilka danych te co można znaleźć na ich stronie.
    Wysłałem drugiego maila i chyba Pana przygasiłem jak spytałem o: grubość izolacji, ile traci w ciągu doby, przepływ i wydajność wężownicy itd...
    Odpowiedzi nie otrzymałem :(
    Więc jeszcze nie wiem który kupić. Kusi mnie ten ACV mimo że wężownica jest wykonana z czarnej stali i płaszcz zbiornika też ale przecież to nie ma kontaktu z tlenem (obieg zamknięty) więc teoretycznie wszystko powinno być ok przez długie lata.

    AAA i jeszcze jedno. Jak to się ma do przykładowo zużycia gazu jeśli podłącze kocioł u góry a z dołu zbiornika podłogówkę (mam dom 200m2 na całości podłogówka).
    Teoretycznie wydaje mi się że kocioł będzie musiał pracować na wyższych parametrach powiecmy 50/45st. Czy lepiej zostawić tą podłogówkę i wpiąć ją bezpośrednio do kotła a zasobnik używać tylko jako cwu?
    Pozdrawiam
  • #25
    bachus1
    Solar collectors specialist
    szymonjasiu wrote:
    Taki sam napewno nie jest .
    Widziałem juz zasobniki z nierdzewki do których producenci wkładali anody!
    Sam materiał pewnie jest dobry, róznica to spawy.

    Witam.
    Nie do końca. Anodę się daje aby zbiornik ochronić przed "korozją" elektrochemiczną, gdzie do zbiornika podłącza się brązy, mosiądze i miedź. To nie to samo co zwykłe utlenianie. Korozji elektrochemicznej podlegają również zbiorniki z nierdzewki wszak to metal stojący gdzieś w szeregu elektrochemicznym.
    Inną bajką są również "prądy błądzące" perforujące nierdzewkę jak sito.
    pozdrawiam.
    Witold
  • #26
    szymonjasiu
    Level 20  
    Podłącz przez zasobnik. Masz tam kilka wyjść , możesz wpiąć się odpowiednio wyżej.
    Pozdrawiam
  • #27
    krzyzak11
    Level 19  
    Układ ok ale po co kocioł gazowy (np) ma grzać bufor, ja bym kocioł gazowy dał od razu na grzanie co.
    Mam taki schemat, jak jesteś zainteresowany daj adres maila to prześlę na prv
  • #28
    Mabram
    Level 11  
    Wiem ze kocioł wpina się wyżej u góry i wtedy nie grzeje całego zasobnika tylko połowę tak czy siak (jeśli chodzi o cwu). Wiem że przy podłogówce i kotle gazowym bufor to bez sensu bo po co skoro gaz jest dostępny przez całą dobę w tej samej cenie nie to co prąd dwu taryfowy.
    Głównie zależy mi na tym żeby wykorzystać solara do dogrzewania też CO.
    Wiem że niektórzy powiedzą że nie ma sensu ale ja mam w planie trochę poeksperymentować i zrobić kolektor na całej ścianie budynku.

    Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam.
  • #29
    Grzegorz Siemienowicz
    Level 36  
    Mabram wrote:
    Wiem ze kocioł wpina się wyżej u góry i wtedy nie grzeje całego zasobnika tylko połowę tak czy siak (jeśli chodzi o cwu). Wiem że przy podłogówce i kotle gazowym bufor to bez sensu bo po co skoro gaz jest dostępny przez całą dobę w tej samej cenie nie to co prąd dwu taryfowy.
    Głównie zależy mi na tym żeby wykorzystać solara do dogrzewania też CO.
    Wiem że niektórzy powiedzą że nie ma sensu ale ja mam w planie trochę poeksperymentować i zrobić kolektor na całej ścianie budynku.
    Dzięki za zainteresowanie i pozdrawiam.


    Czytam, czytam i zastanawiam się w takim razie.
    Skoro wiesz, to ile kWh energii pozyskanej z gazu stracisz podłączając kocioł gazowy przez bufor zamiast bezpośrednio ?
    Jak chcesz sterować solarami aby pozyskać maksimum energii w sezonie grzewczym ?
  • #30
    Mabram
    Level 11  
    Witam
    Nie wiem ile stracę gazu jeśli wepnę kocioł w górną część zbiornika a nie bezpośrednio w podłogówkę.
    Teoretycznie ciepło które wydostanie się przez izolacje ogrzeje mi kotłownie.
    JAk sterować solarami? - Jeśli byłyby podpięte pod dolną część zbiornika ( wężownice) to chyba nie powinno być większego problemu. Solary podgrzewają zbiornik gdy jest sloneczko a jak nie ma to... gaz załatwia sprawę.
    U dołu zbiornika podłączona podłogówka i wraz z nią zawór 3d z pompą.
    Załuszmy że woda w zbiorniku będzie ok 35 st przez większość czasu, a w górnej części będzie wyższa tylko jeśli zajdzie potrzeba używania cwu.
    Kocioł gazowy mogę ustawić kiedy ma podgrzać cwu głównie na wieczór.

    Inne pomysły mile widziane :)
    Pozdrawiam