Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja elektryczna a papierologia

janusz182 17 Paź 2010 15:22 2449 6
  • #1 17 Paź 2010 15:22
    janusz182
    Poziom 14  

Witam, właśnie skończyłem instalację elektryczną u kolegi, nie mam firmy, inny znajomy zrobił pomiary rezystancji izolacji i uziemienia.
    Po oddaniu wniosku o przyłączenie okazało się, że brak pieczątki osoby z uprawnieniami budowlanymi - elektrycznymi i umowy z firmą instalatorską.

Jako że nie posiadam własnej działalności, co napisałem powyżej mój kolega ma obecnie wielki problem, co robić?

Czy rzeczywiscie w Polsce można zaciągnąć kredyt na budowę domu w systemie gospodarczym (zrobię sam) a na położenie elektryki trzeba i tak firmy??

Posiadam uprawnienia E, mój znajomy który robił pomiary ma uprawnienia pomiarowe i D czy rzeczywiscie osoba z uprawnieniami budowlanymi jest niezbędna w takim przypadku??

doradźcie co począć
    pozdrawiam

0 6
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 17 Paź 2010 16:21
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Niedawno włąśnie o tym pisałem w innym wątku.
    Niestety taka jest prawda, że elektrykowi posiadającemu świadectwo kwalifikacyjne E czy D nie wolno jest smodzielnie wykonywać instalacji elektrycznych.
    Instalacje może wykonać tylko i wyłącznie osoba posiadająca uprawnienia budowlane w zakresie projektowania instalacji elektrycznych.
    Żeby nie było kolejnych przepychanek słownych jak to zwykło się robić na tym forum wyjaśniam, ze samodzielne wykonanie nie oznacza, że pan magister bierze przecinak i młotek i zapiernicza na budowie.
    Samodzielne wykonanie to znaczy, że osoba taka może się jednoosobowo podpisać pod odbiorem tej instalacji. Kto ją wykona to nie ma znaczenia, bo i tak za stan odpowiada osoba, która oddaje do odbioru. Instalację taką od strony fizycznej pracy w zupełności może wykonac osoba, która nie ma żadnych świadectw kwalifikacyjnych. Natomiast wszelkich połączeń elektrycznych musi wykonać osoba, która ma świadectwo kwalifikacyjne E , a pomiarów może dokonac osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne (E + D) z pomiarami.

Jedyne wyjście z tej sytuacji to jest znaleźć osobę, która po prostu posiada takie uprawnienia i podpisze się pod odbiorem tej instalacji.
    I tu znów kolejny raz odbędzie typow praktyka budowlana, że kto inny zaprojektował instalację oraz ją wykonał, a projektant weźmie pieniądze tylko i wyłącznie za swój podpis i pieczątkę, nierzadko nie potrafiąc samemu zaprojektować tej instalacji lub sprawdzić czy jest poprawnie wykonana :)
    To jest dowód dla tych, którzy tak ochoczo się wyśmiewali ze mnie na tym forum, kedy pisałem o takich praktykach.

-3
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 17 Paź 2010 16:43
    janusz182
    Poziom 14  

Ok, rozumiem już kwestię posiadania uprawnień budowlanych, natomiast nadal nie mogę zrozumieć faktu, że zakład wymaga od właściciela budynku również umowy z firmą instalatorską na wykonanie instalacji...
    Bo teraz okazuje się, że byłbym magistrem inżynierem, z uprawnieniami E,D,pomiarami i budowlanmi i też sam sobie nie mógłbym zrobić instalacji we własnym domu. Trochę to dziwne, nie sądzicie??
    Jak sobie radzicie, Wy drodzy elektrycy, którzy nie macie własnych działalnosci...

0
  • #4 17 Paź 2010 16:47
    retrofood
    Moderator

Jak dotychczas nigdy się z tym nie spotkałem. Tylko że nie napisałeś KTO żąda takich dokumentów. Bank? Starostwo? Zakład Energetyczny?
    I o co chodzi, o instalację, czy jednak przyłącze?

0
  • #5 17 Paź 2010 16:59
    janusz182
    Poziom 14  

Zakład Energetyczny działający na terenach województwa KUJ-POM, powiat świecki...

0
  • #6 17 Paź 2010 17:16
    retrofood
    Moderator

To przeczytaj warunki przyłączenia i zapytaj o podstawę prawną.

0
  • #7 17 Paź 2010 17:18
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

janusz182 napisał:
    Bo teraz okazuje się, że byłbym magistrem inżynierem, z uprawnieniami E,D,pomiarami i budowlanmi i też sam sobie nie mógłbym zrobić instalacji we własnym domu. Trochę to dziwne, nie sądzicie??
    Jak sobie radzicie, Wy drodzy elektrycy, którzy nie macie własnych działalnosci...

Osobiście uważam, że mgr czy inz. elektryk nie powinien się ubiegać o świadectwa kwalifikacyjne czy uprawnienia do projektowania, ponieważ po to własnie kończył ten kierunek studiów aby być w pełni osobą kompetentną oraz w pełni odpowiedzialną.

Co zaś się tyczy wykonywania instalacji i przyłącza u siebie to niektóre zakłady energetyczne nie stwarzają problemów i wyrażają zgodę na wykonanie instalacji i przyłącza dla siebie przez osoby posiadające tylko świadectwo kwalifikacyjne E.
    Innych w ogóle nie interesuje instalacja wewnętrzna, a wymagane są uprawnienia projektowe do przyłączy. Jeszcze inne zakłady same wykonuja projekty oraz montaż przyłącza, a inne dają tylko projekt i nie interesuje ich kto wykonuje przyłącze, byle to była tylko firma. Przeróżne sa praktyki w różnych regionach. Wiele zależy od interpretacji ludzi pracujących w zakładach energetycznych i od ich stosunku do tych spraw.

Co do wymagania umowy z firmą instalatorską to myślę, że jest to po prostu jakieś nieporozumienie. Nie trzeba zawierać umowy z firmą, wystarczy tylko, że na zgłoszeniu jest podpis i pieczątka osoby, która posiada uprawnienia projektowe.
    Najprawdopodobniej to źle się zrozumieliście.

-2
  Szukaj w 5mln produktów