Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

buderus gb022-24-nie grzeje do temp. na rc35, kłopot z DBA

szymon_zy 17 Oct 2010 16:31 4525 7
 • #1
  szymon_zy
  Level 11  
  Witam

  Dziś odpaliłem ogrzewanie gazowe w domu (do tej pory grzał tylko wodę) i spotkała mnie niemiła niespodzianka. Mianowicie zadałem na rc35 temp. wnętrza na 21 stopni, tymczasem mam tylko 19,5 stopnia?! Piec ma na dba wyświetlona temp. zasilania ok. 32-38 stopni. Palnik przez większość czasu zgaszony, pompa chodzi. Choćby chodził pół dnia nie podniesie temperatury wyżej. Na dworze rano było 2 stopnie, a grzejniki ledwo letnie, w domu ok. 18 stopni. Wygląda to tak jakby ignorował w ogóle rc35 (choć to sterownik zarządza obiegiem).

  Drugi problem mam z DBA, mianowicie w ogóle nie mogę na nim ustawić temperatury pieca, kiedy po wciśnięciu menu powinna być temperatura obiegu grzewczego widzę tylko --, i zero reakcji na klawisze góra i dół.

  Nie wiem czy to ważne ale mam na rc35 kalibrację ustawioną na -2.0, akurat wisi w salonie, a w sypialniach od północy jest chłodniej o ok. 2 stopnie.
 • #2
  szymon_zy
  Level 11  
  Walczę z ogrzewaniem dalej, bez względu czy wybieram regulację wg. wskazań pomieszczenia czy wskazań pogodówki dalej to samo.
  Grzejniki dobrane na 55 stopni, ale piec i tak się wyżej niż 38 nie wkręca. W salonie 32 m2 mam 3x 1200x600 v22 i termostaty odkręcone na full więc nic nie powinno rc35 oszukiwać, w pokojach 13m2 grzejniki 1400x600. Gdyby tu dogrzał do tych 21 C w reszcie domu byłoby ok. A tak ... zima, i znów trzeba będzie odpalić kominek. Kilka klocków drewna potrafi dogrzać dom błyskawicznie, a gazowiec nie daje sobie rady.

  Dom pth 25+15 styropian, strop 3 cm styro + 15 cm unimaty isover na poddaszu między krokwiami (poddasze nie użytkowane). Posadzka na gruncie 8 cm - 13 cm styropianu (zależy od pomieszczenia). Okna nowe drewniane, szyba u=1,0.

  Po nocy trochę posmendził i zmienił temperaturę o 0,2 stopnia z 18,2 do 18,4. Palnik pali 3 minuty, i postój 15 minut. Co w RC35 mogę przestawić żeby zmienić czas grzania lub temperaturę na zasilaniu?

  Najbardziej dziwi mnie, że na panelu DBA w ogóle nie mam dostępu do temperatury na kotle. Jeśli wyłączę sterowanie OG1 w rc35 dalej nie mogę zmienić temperatury na piecu? Czy muszę jakiś czas odczekać czy jak, żeby rc oddał sterowanie do dba?
 • #3
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Kocioł musi wykręcać na +75 st.C nawet przy t zewn.=-20 st.C. Jeśli tak nie będzie to składaj reklamację u swojego wykonawcy instalacji. Jakiś chochlik może jest w ustawieniach kotła bądź RC35 lub też w samym systemie ogrzewania... Nie wiem. Sprawa wymaga kompleksowego podejścia przez miejscowego, kumatego serwisanta.
 • #4
  szymon_zy
  Level 11  
  Rano dzwonię do serwisanta, w końcu gwarancja na usługę obowiązuje. Niestety w Częstochowie słyszę same negatywy o fachowości serwisu, tyle, że po fakcie zakupu kotła.
  Sprawdziłem odpowietrzenie grzejników. Ustawienia w rc35. Odpiąłem rc35 na wyłączonym kotle i okazało się po włączeniu, że dalej nie mam możliwości regulacji temperatury na kotle. Cały czas na wyświetlaczu --.
  Grzejniki były dobierane pod kondensat, dzisiaj w salonie z rc35 odkręciłem w ogóle głowice termostatyczne i dalej czeski film ... w sterowniku błędów brak.

  Jak za kotłownię za 12 000 zł (wiem przepłaciłem) jest to lekka przesada.
 • #5
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  szymon_zy wrote:

  Jak za kotłownię za 12 000 zł (wiem przepłaciłem) jest to lekka przesada.

  Gdybyś czytał co mam do powiedzenia to byś wiedział, że nie warto płacić za kotłownię takiej kasy ani kupować Buderusa czy Viessmanna czy innego drogiego czegoś. Poczekaj na koniec gwarancji to się zaczną opłaty.
 • #6
  szymon_zy
  Level 11  
  Jeśli w trakcie gwarancji będą dalej takie numery to pewnie jak miną te dwa lata wywalę go i założę coś tańszego z możliwością podpięcia się z solarami.

  Póki co zastanawia mnie brak regulacji temp. na kotle i to jest chyba meritum tego problemu.
 • #7
  mariusz.lubicz
  Level 24  
  A może czujnik jest odłączony, nie ma go wcale, ma zwarcie lub coś takiego? Gdzie są w nim czujniki temperatur?
 • #8
  szymon_zy
  Level 11  
  Czujniki wskazują ok. Zarówno zewnętrzny jak i wbudowany w konsolę mają poprawne wskazanie. Zobaczymy co jutro powie serwis buderusa.