Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

L293D, 4 serwa , prosty robot gąsienicowy.

kolor_ 17 Paź 2010 17:04 3268 8
 • #1 17 Paź 2010 17:04
  kolor_
  Poziom 8  

  Witam.

  Jako początkujący elektronik prosiłbym o poradę. jestem w trakcie budowy robota gąsienicowego zdolnego do pokonania większych nierówności. Projekt podwozia zrobiłem. Mam problem z częścią elektroniczną. Do napędu robota użyte zostaną 2 przerobione serwa modelarskie. Dodatkowo jedno do zginania o 90 stopni i kolejne do podpory.

  Pytanie , jakie serwa najlepiej użyć ?
  Cała konstrukcja będzie ważyć ok kg. Silniki odpowiedzialne za podnoszenie będą miały do dźwignięcia ok 0,5kg. Podpora będzie musiała dźwignąć całą masę.

  A teraz nieco trudniejsze pytanie (jak dla mnie). Chcę użyć układu L293D. Po jednym na dwa silniki. Robot będzie w pełni sterowalny z pilota po przez przewody. Tak więc pomijamy problem sterowania radiowego oraz programowania.
  jak w robocie umieszczę odpowiedni akumulator odpowiedzialny za zasilenie silników podpięty do układu, to z 'pilota' (z osobnym zasilaniem 5V) ma iść jedynie sygnał 1 (+5V) lub 0 (GND) na odpowiednią nóżkę układu L293D??

  -1 8
 • #2 17 Paź 2010 19:28
  tumeks
  Poziom 17  

  Widział kolega datasheeta tego scalaka?
  jest to typowy układ mostka h, który posiada 4 inputs (wejścia). Nie sprecyzowałeś w jaki sposób będziesz dostarczać sygnały na ten scalak, (przewodowo nie wiele mówi). Polecam Ci proste rozwiązanie na mikrokontrolerze, 4 u Switche do sterowania, a uC będzie przesyłać sygnały do mostków. Chyba kolega się zapuszcza na głęboką wodę.
  1 kg z akumulatorem? Ciekaw jestem tej konstrukcji :D

  Apropo serw, skoro nie ma przekroczyć masy '1kg' to nawet najmniejsze serwka z alledrogo powinny Ci to uciągnąć (oczywiście wymagane będzie przerobienie).

  0
 • #3 17 Paź 2010 20:27
  kolor_
  Poziom 8  

  Przepraszam za niewiedze : ) zaprojektowałem układ pod względem mechaniki, ale elektronika leży.
  Mam przygotować model który nie myśli :) Ma to być model demonstarcyjny, nie wymaga się wielkiej precyzji itd.
  Mamy 4 silniki/serwa po przeróbce działąjące jak silniki DC.
  No i myślałem że ten jak mi się wydawało prosty układ L293D działa tak, że podpinam silniki tak jak w schematach, napięcie pociągnięte z niewielkiego akumulatorka. Robocik połączony jest z pilotem przewodem/kablem. Pilocik ma akumulator 5V. Myślałem że będe podawał odpowiednie sygnały na odpowiednie 4 wejście to wysteruje sie silniczek ?

  Jeszcze raz przepraszam za niewiedze. Dziękuję serdecznie za każą pomoc.

  0
 • #4 17 Paź 2010 21:14
  tumeks
  Poziom 17  

  kolor_ napisał:

  Mam przygotować model który nie myśli :) Ma to być model demonstarcyjny, nie wymaga się wielkiej precyzji itd.  Mimo to, że nie myśli, to jednak radzę zastosować mikrokontroler sterujący tymi L293D,
  ponieważ:
  -chyba wiesz, że pojazd gąsienicowy do skręcania wykorzystuję zasadę odwrotnej kierunkowości silników napędowych (np w lewo. lewy silnik w tył prawy w przód) jak chcesz to wysterować 'analogowo' :?:
  -druga sprawa to jak wyobrażasz sobie manualnie przełączanie 4 wejść? gdzie będzie płynność jazdy? musisz wziąć to pod uwagę.

  Prosty układ z np. Atmega8 rozwiązuje te wszystkie problemy (ba można nawet wykorzystać kanały PWM i regulować prędkość jazdy) chodzi o to że robisz prosta klawiaturkę przód, tył,lewo, prawo, i na wyjściach uC wychodzą odpowiednie stany do mostków. Proste rozwiązanie, po co komplikować sobie życie? :D

  Jeżeli robot nie ma być 'mądry' i chcesz przełączać bez uc, bez elektroniki to raczej ten twój robot nie zrobi furory. :D
  Jeżeli byłbyś jednak zainteresowany to mogę Ci podesłać schemat płytki pod ATmega8.
  P.S. Wyślij zdjęcie mechaniki robota :)

  0
 • #5 17 Paź 2010 21:32
  kolor_
  Poziom 8  

  Samej mechaniki nie mogę podesłać bo projekt jest robiony dla pracodawcy ( prezes kazał...) , a niestety podpisane mam papiery, że nie mogę udostępniać projektów bla bla bla . Projekt zrobiony jest w Solid Edgu.

  Bawiłem się kiedyś Atmega, dawno temu. dlatego boję się do tego wracać. Chyba jednak nie mam wyjścia.

  Tumeks , jak można to poproszę o schemat


  Czy zrobi furorę czy nie to nie ważne. Projekt polega na sposobie w jaki robocik się wygina itp. Projekt wirtualny się spodobał. No i muszę model wykonać. I chyba nie jest to takie proste jak się wydawało.

  WIELKIE DZIĘKI.

  0
 • #6 17 Paź 2010 21:46
  tumeks
  Poziom 17  

  No niestety, robotyka to dziedzina ściśle związana z mikroprocesorami, także warto zaczynać od podstaw programowania, np w bascomie.
  Tak wygląda płytka sterująca mojego robota

  L293D, 4 serwa , prosty robot gąsienicowy.

  dwa porty jako wyjścia, jedno jako wejście 4 bit (sterowanie)

  Polecam przeczytać temat o moim robocie (nieco inny projekt ale chyba skumasz zasadę sterowania)

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1777536&highlight=

  Plik do przejrzenia w programie express pcb.

  0
  Załączniki:
 • #7 17 Paź 2010 22:07
  kolor_
  Poziom 8  

  Wielkie dzięki.

  To w takim razie kiedy i jak wykorzystuje się układ L293D ?

  -1
 • #8 17 Paź 2010 22:17
  tumeks
  Poziom 17  

  Na wejście (inputs) podłącza się klawiaturkę złożoną z uSwitchy, a do outputs podłączamy inputs na L293D ,tylko akurat mój program jest pod silniki krokowe, trzeba by przerobić soft :D
  Ale niestety nie widzę robota, więc więcej chyba nie pomogę (nie wiem jakie ma realizować funkcję itd...)

  0
 • #9 17 Paź 2010 22:22
  kolor_
  Poziom 8  

  z softem to już inny problem :) czekają mnie noce z BACOM.
  Tak przeglądam i widzę, że czeka mnie fajna zabawa :) zawsze to coś nowego. Może i mnie to wciągnie.

  Co do funkcji. 2 silniki odpowiadające za jazdę umieszczone na ostatnich kołach.
  Silnik odpowiadający za zgięcie konstrukcji w literę L. Robot ma podjechać pod wyższą przeszkodę. Następnie podczas prostowania oprzeć o krawędź przeszkody i wjechać. jak będzie za wysoko to z tyłu znajduje podpora podnosząca tyłek robota.  pozdrawiam.

  0