Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec na paliwo stałe... Z nadmuchem czy bez?

PAWEŁ74 17 Paź 2010 19:25 18732 28
  • #1 17 Paź 2010 19:25
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam

Stoję przed wyborem kupna kotła do CO na paliwa stałe ( węgiel, miał, drewno, itp.)
    Znając życie paliwem będzie 50/50 węgiel lub drewno. Słyszałem że do spalania drewna lepsze są miarowniki ciągu niż nadmuch ze sterownikiem. Ale czy przy spalaniu węgla nie lepszy jest nadmuch?

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia to proszę o pomoc w wyborze bo pieców jest tyle że trudno zdecydować...

Pozdrawiam

2 28
  • #2 17 Paź 2010 19:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 17 Paź 2010 19:42
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Tylko że słyszałem iż do opalania drewnem to nadmuch jest nie odpowiedni i lepiej zachowuje się miarownik ciągu... I chodzi mi o to czy jest to prawda czy tylko ktoś nie umiał ustawić sterownika albo piec miał zupełnie nie przystosowany do drewna.
    Opalasz drewnem?

0
  • #4 17 Paź 2010 19:49
    ElectroTom
    Poziom 24  

Nadmuch używam tylko do miału.
    Do drewna ważny jest duży zasyp.
    Węgiel nie ma takich wymagań.

0
  • #5 17 Paź 2010 19:58
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

A jaki posiadasz piec ? Czy konstrukcja pieca bez nadmuchu ( ale przystosowanego do miału ) jest taka iż można ten nadmuch dołożyć później czy raczej nie ma tych kanałów powietrznych ? nie mówię o kanale podłączeniowym z dmuchawą a o te napowietrzające w samej komorze spalania...

Te "Pleszewskie" wszystkie są prawie takie same, za piec z nadmuchem chcą 700 PLN więcej niż za taki sam bez nadmuchu. czy konstrukcja jest aż tak różna ? bo sam sterownik z wentylatorem kosztuje 300 PLN. Potencjalnie sam mógłbym kupić sterownik i go zamontować ...

0
  • Pomocny post
    #6 17 Paź 2010 20:18
    ElectroTom
    Poziom 24  

Logica-Cichewicz-20kw-ok.4400 PLN (o ile dobrze pamiętam).Kupiłem go 4 lata temu.Posiada kanały, sterownik itd.

1
  • Pomocny post
    #7 17 Paź 2010 20:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 17 Paź 2010 21:12
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Ok, decyzja zapadła. Piec z nadmuchem ...

Dziękuję za odpowiedzi ...

Pozdrawiam

0
  • #9 17 Paź 2010 21:33
    ElectroTom
    Poziom 24  

Za 700 PLN nie opłaca się kombinować.
    Powodzenia w zakupie.
    Pozdrawiam.

0
  • #11 14 Sty 2013 18:00
    stefanski83
    Poziom 9  

Witam a powie mi ktoś czy jak pale drewnem i weglem kamiennym to dobrze jest mieszać oba paliwa razem czy raczej osobno palić?

2
  • #12 18 Sty 2013 21:41
    ElectroTom
    Poziom 24  

Ja takie mieszanki stosuję.

0
  • #13 19 Sty 2013 18:02
    stefanski83
    Poziom 9  

ok ja też szczególnie na noc dosypuje wegla

1
  • #14 19 Sty 2013 19:42
    kazek1561
    Poziom 11  

Na spód (na rozżarzony węgiel) daję grube drzewo, zasypuję węglem i mam 10 -12 godz. spokoju. Wyrażnie mój piec mniej pali jak odłączyłem nadmuch, a dopływem powietrza steruje teraz miarkownik ciągu.

0
  • #15 21 Sty 2013 17:40
    stefanski83
    Poziom 9  

Poważnie mniej spalasz? Jaki na to wpływ ma dmuchawa? Może łagodniejsza zima teraz.

0
  • #16 21 Sty 2013 18:08
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

To jest naturalne, że pali mniej. Aby "wiatraczek" miał przewagę jego obroty musiały by być uzależnione od składu spalin. Nie widziałem jeszcze wiatraczka sterowanego sondą lambda. :D

1
  • #17 21 Sty 2013 22:39
    William Bonawentura
    Poziom 31  

stefanski83 napisał:
    Poważnie mniej spalasz? Jaki na to wpływ ma dmuchawa? Może łagodniejsza zima teraz.
    Mniejszy naddatek powietrza = mniej ciepła uciekającego kominem. Szczerze nie znam nikogo zadowolonego z kotła (bez podajnika) z nadmuchem. Kupując zwróć uwagę na to, by był zaślepiony otwór na miarkownik na który wcześniej czy później przejdziesz dopłacając jeszcze do wymiany drzwiczek.

0
  • #18 22 Sty 2013 13:23
    marek49ae
    Poziom 23  

Posiadam piec SAS NWT z nadmuchem, i nie mam powodów do niezadowolenia. Ustawiłem sterownik tak że dmuchawa pracuje w cyklu przedmuchów, zadana temperatura jest utrzymywana, a czopuch na wyjściu z pieca jest ciepły, że rękę możesz swobodnie na nim trzymać. Dorobiłem drugie drzwiczki z rozetą, to po kilku godzinach palenia na kominie można było jajka smażyć, czyli tak samo jak z dmuchawą która dmuchała do momentu uzyskania zadanej temperatury. Teraz mam dmuchawę ustawioną że co 2 minuty dmucha przez 4 sekundy i przy suchym drzewie jest to wystarczające.

William Bonawentura napisał:
    Szczerze nie znam nikogo zadowolonego z kotła (bez podajnika) z nadmuchem

3
  • #19 22 Sty 2013 17:10
    ignacent
    Poziom 11  

Tylko i wyłącznie z nadmuchem, ustawiasz sterownik i masz spokój na kilka godzin.
    Próbowałem u siebie palić bez nadmuchu - drzewem - i powiem że musi być ono bardzo suche. mokre się ledwo pali a wilgoć osadza się w piecu i w kominie.

1
  • #20 09 Lip 2013 23:24
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam ponownie po przerwie :)

... Po kilku letnim użytkowaniu kociołka bez nadmuchu mogę stwierdzić, że kupno kotła z nadmuchem byłoby błędem. Po przeczytaniu wątku " ekonomiczne spalanie węgla kamiennego " gdzieś na innym forum zdecydowałem się jednak na kociołek bez nadmuchu i bajerów.
    A że sąsiad kupił dokładnie taki sam tylko że z nadmuchem to miałem szansę na porównanie pracy obu a także pogląd na ilości spalanego opału.
    Mieszkania podobne ( moje jest większe ), on okna plastykowe ja drewniane nie za szczelne ale też niebeznadziejne. Obydwoje po 12 kW mocy, pompy obiegowe, itd.
    On sterownik, dmuchawa itp. ja termostat, siłowniczek i klapka w popielniku ;) ( termostat +siłownik= miarkownik ciągu ). On nigdy nie rozpalał od "góry" ja prawie zawsze. On cieknąca smoła z drzwiczek + pożar komina z powodu nagromadzonej sadzy, ja sucha komora spalania + znikoma ilość sadzy.
    Z czystym sumieniem mogę powiedzieć że nadmuch to jakieś nieporozumienie w tego typu kotłach ...

... ustawiamy rzadaną temperaturę na kotle, dmuchawa rozdmuchuje palenisko dopóki nie osiągnie zadanej temperatury, gdy woda w kotle nagrzeje się, nadmuch zostaje wyłączony i pełne rozpalonego opału palenisko zostaje pozbawione tlenu, wtedy z komina wydostają się chmury dymu... Taka dmuchawa potrafi przeciągnąć przez kocioł 300 m3 powietrza na godzinę, to powietrze trzeba ogrzać jeśli będzie zimne nie nagrzeje kotła.
    Przy miarkowniku jest inaczej, pobierane jest tyle powietrza ile potrzeba...
    A spalanie przy miarkowniku jest o wiele spokojniejsze a co za tym idzie oszczędniejsze. Jak sąsiad przyznał się ile opału spotrzebował to się za głowę złapałem, oczywiście na ilość spalanego paliwa ma duży wpływ umiejętność obsługi i znajomość zjawisk jakie zachodzą w kotle ...

3
  • #21 10 Lip 2013 00:40
    ElectroTom
    Poziom 24  

Powyżej napisałem, że nadmuchu używam tylko do miału.

1
  • #22 10 Lip 2013 01:07
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Mój post nie był skierowany konkretnie do kogoś. Są to raczej wnioski z pracy kotła z nadmuchem i bez niego. Oczywiście gdyby sąsiad posłuchał kilku rad dotyczących rozpalania od góry i zmniejszenia wydajności dmuchawy to może komfort pracy takiego kotła byłby lepszy. Osobiście mnie najbardziej irytuje zadymiona okolica przez jego kociołek.
    Proszę sobie wyobrazić rozpalone ognisko, w które dmuchaliśmy wentylatorem by paliło się intensywniej po czym przykrywamy je kocem gaśniczym. Mamy bardzo wydajną wytwornicę dymu, a każdy dym przy spalaniu to strata opału....

2
  • #23 10 Lip 2013 19:30
    ElectroTom
    Poziom 24  

Myślę, że bardzo trafne są Twoje spostrzeżenia.

1
  • #24 18 Maj 2015 11:24
    jeyxxx
    Poziom 2  

Wszyscy pisza tutaj o wygodzie ale ja jestem innego zdania. Bezpieczeństwo to podstawa. NIKT NIE PISZE O KREOZYCIE. Dmuchawa powoduje masakryczne ilosci dymu, który tworzy kreozyt. Sąsiad po 2 miesiacach korzystania z nowego pieca ma cały komin zawalony. Dla tych co sie z tym jeszcze nie spotkali to nie jest sadza przypomina raczej stopiony plastik którego nie wyczyscisz szczotka, nie wypalisz, wycieka po kominie drzwiczkami. Dodatakowo przy silnym wietrze duze ilosci dymu sa cofane do komina i ucieka kazda szczelina peknieciami w murze, drzwiczkami w koncu przedostaje sie do sasiedniego przewodu kominowego.

0
  • #25 18 Maj 2015 11:51
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 19 Maj 2015 08:11
    jeyxxx
    Poziom 2  

Czy w piecach z dmuchawami mozna całkowicie wyłaczyć dmuchawę i przejść na "zwykłe" spalanie, naturalny ciag bez wymuszania ?

2
  • #27 19 Maj 2015 14:41
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 12 Lut 2016 00:58
    CoolioTD
    Poziom 10  

Tak. Przycisk stop i wyłączone. :D

2
  • #29 12 Lut 2016 01:02
    WędkarzStoLica
    Poziom 29