Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria 34BS1, fałszywe odczyty poziomu naładowania

offca358 17 Oct 2010 21:14 2510 9
Testo
    offca358
    Level 17  
    Witam!
    Zregenerowałem baterię 34BS1 ze swojego starego laptopa Actina Tytan 4.
    Przed regeneracją, bateria trzymała ok. 20 sek. od odłączenia zasilacza do wyłączenia. Wymieniłem wszystkie z 9 ogniw (18650), zresetowałem eeprom programem SmartBatteryWorkshop Demo. Wszystko w oparciu o obszerny temat z elektrody. Bateria trzyma teraz ok 2g 50min, i prawidłowo się ładuje. Problem polega na tym, że przy pracy na samej baterii, po płynnym spadku poziomu naładowania do ok 57% (miernik windowsa), nagle następuje spadek do 3%, i pokazuje, że zostało ok 5 min pracy. W rzeczywistości w tym stanie laptek do wyłączenia się, chodzi jeszcze ponad 1g.10m (zmierzone stoperem)
    Skąd takie przekłamania? Podłączałem baterie ponownie pod SBWorkshop, jestem pewien, że eeprom został wyzerowany.

Parametry:
    Model: 34BS1
    Pojemność: 6000 mAh
    Napięcie: 11.1V
    Ilość cel: 9
    Połączenie: 3r*3c
    Układ: BQ2060
    Eeprom: 24C04A

Resetowałem eeprom za pomocą SBWorkshop, automatyczny reset dla: BQ2060/BQ2063/24C01/24C02 - sądzę, że to żadna różnica dla 24C04, skoro bateria działa (jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić)

Dodam, że BatteryMon popełnia ten sam błąd.
  • Testo
  • Helpful post
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dałeś zupełnie nowe ogniwa, czy z nieużywanych baterii?

Na wszystkich sekcjach masz takie same napięcia?
  • Testo
    offca358
    Level 17  
    Dałem ogniwa z nieużywanych baterii
    Tak, na wszystkich sekcjach przy pełnym naładowaniu 4,2V
    jarob
    Ogniwa z nieużywanych baterii nie są jednakowe. Potrafią mieć spore różnice w pojemności oraz w oporze wewnętrznym. Proponowałbym sprawdzić, jakie są napięcia na poszczególnych sekcjach przy tych 57%.
    Najlepiej jakbyś sprawdzał to pod obciążeniem. Jako obciążenie możesz zastosować żarówkę 21 W / 12 V.
    offca358
    Level 17  
    Cele pochodzą z jednej baterii. Dostałem całą baterie wraz z elektroniką i musiałem sam wybebeszyć i wydostać cele.
    Korzystając z obecności sprawnej elektroniki odczytałem zapis eepromu, i ilość cykli była równa 0.
    Wieczorem zrobię test z żarówką, bo zaraz muszę znowu lecieć na wykłady.
    Dokładne pomiary napięć sekcji (woltomierz):
    I - 4,18 V
    II - 4,17 V
    III - 4,17 V
    (odłączony od ładowania 15h temu)
    Oto screeny z SBWorkshop 3.71 demo.
    Battery Data Bateria 34BS1, fałszywe odczyty poziomu naładowania BitFlags Decode Bateria 34BS1, fałszywe odczyty poziomu naładowania Battery AnalyzerBateria 34BS1, fałszywe odczyty poziomu naładowania
    W razie konieczności jestem gotów odłączyć elektronikę od pakietu i odczytać eeprom, żeby wrzucić na forum.
    offca358
    Level 17  
    Pomyślałem, że rozładuje sobie baterie do tych 57%, poczekam aż przeskoczy na 3%, i odłącze od laptopa żeby pomierzyć napięcia pod obciążeniem.
    Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu tym razem, nie wiadomo czemu, wskaźnik naładowania pokazywał prawidłowo aż do 27% i potem dopiero nagle spadł, ale do 6%. Napięcia na wszystkich sekcjach przy obciążeniu żarówką 35W/12V (innej nie miałem)

Procent naładowania wg windowsa: 6%
    Napięcie na wszystkich trzech sekcjach bez obciążenia - 3,76V

Napięcia pod obciążeniem:
    Sekcja I - 3,61V
    Sekcja II - 3,67V
    Sekcja III - 3,54V
    Jak widać duże rozbieżności. Co dalej???

Dodam: Po moich pomiarach podłączyłem baterię do laptopa, i od uruchomienia do wyłączenia minęły ok. 3 minuty. Po uruchomieniu windows pokazywał właśnie pozostało 3% i 3 min . Moje pomiary pod obciążeniem 2,7A wyładowały 3 z pozostałych wcześniej 6-ciu procent baterii.
    jarob
    Tak jak mówiłem ogniwa są nierówne. Na tych ogniwach nie będzie dobrej baterii.
    Doszła teraz do 27 %, bo FCC się odkalibrowuje w dół.

Możesz popróbować wyjąć jedno ogniwo z 2 sekcji i zamienić je z 1 ogniwem z 3 sekcji, tak aby zmniejszyć te różnice.
    offca358
    Level 17  
    Przy odrobinie wolnego czasu, spróbuje się pobawić i zamienić jedną cele, jak kolega mówił.
    W razie braku poprawy, to mam jeszcze pytanie: Da się usunąć jakiś klucz z rejestru, żeby stan baterii nie był pokazywany w tray'u i nie wkurzał oczu i nie dawał alarmu dźwiękowego? W zasadzie ponad dwie i pół godziny pracy na baterii w laptopie, który ma już ponad 5 lat w zupełności mnie satysfakcjonuje. Tym bardziej, że cała inwestycja w regeneracje wyniosła mnie 70 zł

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. FCC ustabilizował sie na poziomie 4976 mAh, czy reset eepromu z wpisaniem do desinge capacity 5000 mAh i ponowna kalibracja może w jakiś sposób pomóc?
    jarob
    Nie wiem w czym miałoby to pomóc? Według mnie nic to nie da.
    offca358
    Level 17  
    Temat zamykam. Zrezygnowałem z zamiany cel miedzy sekcjami. Baterie poskładałem do kupy. Wyłączyłem wskaźnik naładowania i alarmy dźwiękowe. Laptop będzie spełniał funkcje warsztatowe, więc zadowole się tym, jak jest.
    Niech mój przykład będzie pewnego rodzaju przestrogą przed regeneracją za pomocą ogniw pochodzących z nieużywanych baterii, chociaż ogólnie: cena/jakość - 4.
    Bardzo dziękuję koledze "jarob" za pomoc.