Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolory kabli i złączek w szafach sterowniczych

piicia 17 Oct 2010 21:51 4834 4
    piicia
    Level 17  
    Witam.
    Panowie wiem że kolory kabli w szafach sterowniczych nie są obojętne w zależności od funkcji. Jednak różnie różni ludzie piszą jaki kolor do czego. A co z kolorami złączek. Czy złączki do ESD czy też do sprzętu typu SAFETY powinny być innymi kolorami wyróżniane?
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    Pozdrawiam
    asher
    Level 17  
    Z tego co wiem to kolorystyka przewodów (nie wszystkich) jest określona w dyrektywie maszynowej i elektrycznej i normach z nimi powiązanych. Co do szczegółów trzeba sięgnąć do źródeł.
    Jeżeli chodzi o kolorystykę urządzeń typu Safety to spotkałem się z kolorami żółtym (np: WIELAND czy SICK) i czerwonym (Telemacanique i OMRON) i myślę że tych kolorów można się trzymać konsekwentnie do złączek i przewodów.
    Gienek_pa
    Level 10  
    piicia wrote:
    Witam.
    Panowie wiem że kolory kabli w szafach sterowniczych nie są obojętne

1. Czerwony - przewody sterownicze prądu zmiennego
    2. Niebieski - przewody sterownicze prądu stałego
    3. Czarny - przewody siłowe

Kolory przewodów określone są w normie. Teraz nie pamiętam która to norma ale jak wrócę do domu z pracy to ci podrzucę jej numer.
    Aman Callede
    Level 17  
    W żadnej dyrektywie nie ma podanych kolorów bo dyrektywy nowego podejścia podają tylko zalecenia i ogólne wytyczne, a nie konkretne sposoby i rozwiązania.

Tego typu informacji trzeba szukać w normach (np. EN 60204 podaje kolory dla przewodów)
    Co do złączek to nie spotkałem się z takim zapisami w żadnej ze znanych mi norm. Podobnie kolorystyka "elementów bezpieczeństwa" w zasadzie nie jest określona. Są natomiast pewne zalecenia (np. w normie dotyczącej zatrzymania awaryjnego jest określone, że przycisk zatrzymania awaryjnego powinien być czerwony na żółtym tle). Same komponenty bezpieczeństwa nie mają narzuconego koloru, choć tak jak już ktoś wspomniał powyżej - kolor żółty i czerwony stosuje większość producentów, ale nie wszyscy.
    MAJSTER XXL
    Level 29  
    A ja podam rozwiązanie jakie się teraz stosuje:
    Kolory kabli i złączek w szafach sterowniczych