Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostrojenie CB DNT/HF12/4 (Cept)

23 Wrz 2004 19:46 5648 13
  • Poziom 10  
    Witam
    Posiadam Cb tak jak wyżej, jest sprawne zostało przywiezione z Niemiec. Z przodu jest napisane high tec 40 kanal FM. Było raz przestrojone w Polsce i używane(5 na 0), przestrojone je jeszcze raz i teraz jest ciężko z kimś porozmawiać. Antena jest orginalna teleskopowa. Probowałem porozmawiać z kolegą on miał stacjonarne CB i GP na wierzowcu a ja w odległości ok 100m bardzo źle mnie słyszał. Prosiłbym o link ze schematem lub skana oraz jakiś opis co gdzie pozmieniać tak żeby było w porządku. Posiadam oscyloskop, częstościomierz i dobry zasilacz.
  • Poziom 19  
    prawdopodobnie twoje cb radio jest ok.jak piszesz ma ono tylko modulacje FM a kolega byc moze odsluchiwal cie w AMie.i stad ten problem.sprawdz!zycze powodzenia!!
  • Poziom 10  
    Kolega miał CB President z AM FM USB i LSB. Poza tym nikogo nie słyszę w radiu. Dostałem je w prezencie i powiedziano mi że próbowano je przestroić ale komuś nie wyszło. Ma duuużo mniejszą moc niż powinno i ciężko cokolwiek zrozumieć.
  • Spec od GSM
    Trzeba do radia spojrzeć. Jeżeli zabierali się za niego laicy to może być z nim niedobrze. Poza tym chyba raczej nic z niego nie będzie, jeżeli nie ma AM-u (zakładam, ze chcesz go używać w samochodzie).
  • Poziom 10  
    Witam
    No właśnie chciałem użyć tego głównie do słuchania "komunikatów". Jak wyżej gdybym miał schemat mogłbym tam zajrzeć, bo to nie jest szczyt nowoczesnej techniki.
  • Poziom 10  
    Przy takiej bliskości stacji jak napisałeś praktycznie jest się czytelnym przy dowolnej konfiguracji rodzajów emisji.
    To znaczy możesz nadawać w FM a kolega może Cię słuchać w AM
    i odwrotnie.
    Wstawienie modulatora AM do Twojego radyjka jest raczej nieopłacalne.
  • Poziom 10  
    Witam
    Tak też było, słyszeliśmy się na am i fm. Później przeprowadziliśmy łączność no ok 3km on miał ustwione am (w fm mnie nie słyszał). Podejrzewam że ktoś już tam wstawił modulator am. Dzisiał jak podłączyłem cb to słyszałem jak kierowcy tirów przekazywali sobie wiadomości jak dojechać. Słabo było słychać, chodzi mi o to żeby:
    1. Sprawdzić czy tam jest am czy fm, bo jeśli fm to wyląduje w koszu
    2. Dorwać schemat tego cb żeby spróbować zestroić generator, filtry itp (nie chce siać podczas nadawania)
    3. Wstawić cb do samochodu oczywiście po wymianie anteny na dachu na 5/8fali i kabla. Antena zamontowana aktualnie na dachu samochodu jest od zwykłego radia(... i nadaje się tylko do śmieci) , po wymianie mógłym przełączać antenę między cb a radio samochodowe.
    4. Dostroić antenę SWR'kiem i słuchać sobie radia, oczywiście na squeczu bo cb ma taką funkcję.
    Proszę o pomoc
  • Spec od GSM
    Faktycznie, jesli ma tylko FM to nadaje się tylko do kosza (chyba że sprzedasz je jakiemuś Czechowi, bo oni działają na 11 kanale w FM i w piątkach). Co do strojenia VCO... najpierw sprawdź dokładnie, czy tam nie ma zimnych lutów (podstawa) a potem podłącz voltomierz pod warikapa, co jest równolegle do obwodu rezonansowego VCO (a lepiej przed rezystor, żeby nie rozstrajać obwodu). Ustaw radio na kanał 20. powinno być tam napięcie około 3,5 V. Jeżeli jest, to znaczy, że synteza trzyma. Teraz wciśnij nadawanie. Jeżeli po wciśnięciu też jest napięcie coś koło tego, tzn. że jest wszystko OK i usterki musisz szukać w dalszych stopniach. Jeżeli nie ( tzn. napięcie jest bliskie napięciu zasilania VCO ok. 8 V) to musisz się troszkę pomęczyć z dostrojeniem VCO. Przeważnie to jest wina obwodu rezonansowego tzn. cewka lubo kondensator w obwodzie ( tak, tak... miałem takie przypadki ;) ) Może też być uszkodzony tranzystor-klucz, który załącza dodatkowy kondensator podczas nadawania do obwodu rezonansowego, tudzież owy kondensator... no cóż, konkluzja z mojego przydługiego posta jest taka - praktyka czyni mistrza ;) a VCO i obwody syntezy to jedne z najtrudniejszych bloków w CB radiu do naprawy.
  • Poziom 10  
    Witam
    W cb są dwa układy ULN 3883 do którego nie mogłem znalazłeźć noty katalogowej oraz drugi nie zidentyfikowany. Ma on oznaczenie 7376 C5121 00. Ten pierwszy to pewnie układ syntezy a drugi mikrokontroler bo steruje przełączaniem kanałów oraz wyświetlaczem.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A możesz pokazać fotkę tego radia?

C5121 - to jest synteza.
  • Poziom 15  
    W/g mnie to tego radia nie da się odratować! Chyba, że naprawdę dobry gość zlokalizuje szybko usterkę i zestroi prawidłowo radyjko... nie są to może słowa pocieszyciela, ale taka to już jest prawda! Ktoś wcześniej napisał, że i tak mało byś korzystał z uwagi na FM-y, a skoro otrzymałeś je w prezencie to pewnie ci i tak nie będzie żal "rzucić w kosz"!
  • Poziom 14  
    mam pytanie. nie chcesz moze sprzedac tego radia ?
  • Poziom 10  
    Na początku o tym myślałem to jest model 12/4 czyli same fm. Na ebay (Niemcy) takie radia rzadko są droższe niż 1 euro. Nie opłaca się go sprzedawać, można je wyrzucić, wykorzystać na części, porządnie zestroić urzywać go jako cb do samochodu albo można sobie na nim zbudować radiopowiadomienie do alarmu. Jest bardzo podobny model dnt hf 12/5 który mo FM i AM, 40 kanałów w FM i 12 AM. Na stronie są ich parametry http://www.cbradio.cz/cb/dnt.php3#hf124 Właśnie znalazłem schemat DNT hf12/4 jest na stronie http://www.cbradio.cz/doc/DNT/HF%2012-4%20FM/schema.djvu Schemat DNT 12/5 jest na stronie http://www.cbradio.cz/doc/DNT/HF%2012-5/schema.djvu Niestety jest to tylko schemat blokowy i zbyt wiele nie można z niego wyczytać.