Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blokowanie arkusza a dane zewnętrzne..

18 Paź 2010 10:21 2259 8
  • Poziom 11  
    Witam,

mam problem, którego nie potrafię sam rozwiązać. Mianowicie w arkuszu są pobierane dane zewnętrzne i umieszczane w wierszach od 100 do 300. Z tych danych wybieram 3 komórki, które przenoszą wartości w komórkach F3:F5 ( są to kursy walut). Chciałem aby również arkusz był chroniony, aby użytkownicy nie mogli go modyfikować. Natomiast pojawia się problem postaci

"Komórka lub wykres który próbujesz zmienić jest chroniony a więc tylko do odczytu"

i drugi komunikat

"następujący zakres danych nie może być odświeżany kursy_walut. Czy kontynuować odświeżanie wszystkich"
  • Poziom 40  
    Z jakiego pliku pobierasz dane?. Może zamiast 200 danych pobierz tylko te 3. Druga rzecz jeżeli dalej są komunikaty to może ustaw komórki pobierające dane jako niechronione i ukryj wiersze lub kolumny z tymi danymi. Wtedy dane zostaną wprowadzone do komórek (niechronionych) ale i tak użytkownik nie będzie miał do nich dostępu bo będą w ukrytych wierszach lub kolumnach.
  • Poziom 11  
    Tzn cały czas własnie tak próbuje zrobić natomiast bez skutku wybieram nawet wiekszy obszar i nadal jest to samo.
  • Poziom 40  
    A możesz załączyć ten plik (jego fragment)
  • Poziom 11  
    podaj maila to Ci wyśle
  • Poziom 40  
    Mój email jest pod przyciskiem email przy moich wypowiedziach. Ale jak możesz to dodaj plik na forum - no chyba że tam są tajne dane - ale wtedy i do mnie ich nie wysyłaj bo nie mam zamiaru spotykać się z jakimiś CBA czy podobnymi służbami. :)
    Mając plik może ktoś inny jeszcze wpadnie na ciekawe rozwiązanie problemu.

Wciśnij pomarańczowy (nie czarny) przycisk "odpowiedz" (obok przycisku "nowy temat").
    Pod okienkiem gdzie wpisujesz tekst jest przycisk "przeglądaj". Wciśnij i wskaż plik excela.
    Zaznacz ptaszkiem "Wyłączyć punkty za plik?" (bo to ty oczekujesz pomocy i nieelegancko jest na "tym zarabiać")
    Wciśnij przycisk dodaj załącznik a potem przycisk wyślij.

I już.
  • Poziom 9  
    Odświeżam temat;) mam ten sam problem: jak umożliwić odświeżanie danych zewnętrznych w arkuszu chronionym? jakieś pomysły?
  • Poziom 40  
    Pobierasz dane poprzez kwerendę (dane zewnętrzne) czy poprzez odwołanie do konkretnych komórek innego skoroszytu?

W drugim przypadku nie powinieneś mieć kłopotu z komórkami chronionymi.

W pierwszym przypadku excel nie pozwoli bo metoda z odświeżaniem danych polega na wprowadzeniu nowych danych do komórek a właśnie to jest chronione i następuje sprzeczność.
    Jakimś wyjściem jest pobieranie danych do arkusza który jest przeznaczony wyłącznie pod to pobieranie a w arkuszu docelowym są zwykłe odwołania do tego arkusza (arkusz z danymi do aktualizacji można tez ukryć)

Innym rozwiązaniem jest makro które przed aktualizacja wyłączy ochronę zaktualizuje dane i ponownie ją włączy.
  • Poziom 9  
    dane (kursy walut i stopy WIBOR) są pobierane przez kwerendę do arkusza docelowego. Pobranie ich do innego (niechronionego ale ukrytego) arkusza nie pomogło . Natomiast makro z wyłączeniem ochrony wymaga hasła, które docelowym użytkownikom nie będzie znane.
    W sumie to sensowny wydaje się ten 1. pomysł z pobieraniem danych zewnętrznych do oddzielnego arkusza. Mi to nie wychodzi, ale może ktoś inny robił coś podobnego? Jeśli tak, to bardzo proszę o pomoc. Wszystkie inne sugestie mile widziane.