Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

J-57 wzmacniacz 50W ? A może na tranzystorkach???

23 Wrz 2004 20:54 3741 19
  • Poziom 15  
    witam mam mały dylemat czy moze mi ktoś poiedzieć jaką moca ma ten układ
    http://www.jabel.com.pl/j_zest/j_057s.htm
    potrzebuję czegoś w granicach 2*50W a moze porady od kolegów którzy mają coś takiegó ile z tego mozna wycisnąć mocy stałej (potrzebuje szybkiej odp. bo likwidUją mi sklep i wyprzedają towar
    czy opłaca się to kupować a moze coś innego?

[sory jeśli przynudzam]
  • Poziom 42  
    Witam! Przy tym napięciu co tam jest podane to będzie 25W przy 4 Ohm w sini sie.
    pozdrawiam
  • Poziom 15  
    dzięki a co byś mi polecił
  • Poziom 42  
    janek11389 napisał:
    Witam! Przy tym napięciu co tam jest podane to będzie 25W przy 4 Ohm w sini się.
    pozdrawiam

"Specjalisto sprzętu audio", przelicz moc jeszcze raz
  • Poziom 42  
    Witam kolegę! Zasilanie miał pokazane 40V, amplituda na wyjściu będzie jedna czwarta zasilania, to jest 10V przez 4 oHm wyjdzie 2,5A razy napięcie amplitudy = 25W. Jeżeli uważasz że jest inaczej, to pomóż koledze. Sprawdziłem w nocie, piszą że ma 20W, ale przy zasilaniu 2x18V co się równa 36V i to by się zgadzało, więc nie rozumie aluzji kolegi.
    pozdrawia.
  • Poziom 15  
    to jak będzie z tą mocą???
  • Poziom 42  
    janek11389 napisał:
    Zasilanie miał pokazane 40V, amplituda na wyjściu będzie jedna czwarta zasilania, to jest 10V przez 4 oHm wyjdzie 2,5A razy napięcie amplitudy = 25W.

Bardzo dziwne 1/4 zasilania?

Cytat:

Sprawdziłem w nocie, piszą że ma 20W...

Tak zgadza się ale w tym zestawie J-57 do TDA2030 dołączono dodatkowe tranzystory zwiększające wydajność prądową TDA2030, więc zwiększy się znacznie jego wydajność prądowa przy obciążeniu 4 omów a zatem osiągniemy większą moc niż z samego TDA2030.

Moc przy napięciu pojedynczym (40V) przy 4 omach wyniosła by dla tego układu ok. 48W.

Zestaw J-57 trochę wprowadza kupującego w błąd.
    Maksymalne napięcie dla TDA2030 wynosi 36V a dla TDA2030A właśnie 44V ( na zdjęciu płytki J-57 nie widać co tam wsadzili ale zapewnie bez litery A) i dla bezpieczeństwa powinno być obniżone do ok. 33V. I przy takim napięciu moc jest znacznie niższa od tych napisanych "50W". Dodatkowe tranzystory nie zwiększą w tym przypadku mocy, chyba że obniżymy impedancje obciążenia co napewno spowoduje właczenia się układu zabezpieczającego w TDA. Dla TDA2030A teoretycznie jest możliwe, że taką taką moc można osiągnąć ale dzisiaj są dużo nowocześniejsze układy wzmacniaczy od tego TDA2030 i nie trzeba stostosować tego typu dopalaczy na dodatkowych tranzystorach.

:arrow: mumian
    Propozycje:

1. Nieśmiertelny TDA7294 (TDA7295/96)
    2. Jeżeli chcesz napędzać dodatkowe tranzystory: TDA7250
    3. TDA2050
    4. TDA7396, niskonapięciowy w układzie mostka
    5. OPA549S
    6. LM3875/76/86
    7. TDA89xx klasa D
    8. STK44xx
    i wiele innych
  • Poziom 15  
    a jakbym ta ten TDA2030 zamienił na 2040,2050, lub 2051 :twisted: tylko jak te tranzystorki zareagują??? :?:
    tda 2040 ma zasilanie +/- 20V
    TDA2050 ma 25v
    co wy nato
    A CO WY NATO http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEWJ0/ZEWK0150.htm
    2*50 SINUS ZA 68 ZŁ

proszę o podpowiedzi :idea:
  • Poziom 12  
    Heh TDA1514 Fajne ale jak sfajczysz to ciężko dokupić te scalaki. ja ich szukałem i albo nie można ich kupić albo cena odstrasza :( A faktycznie są fajne. Planowałem na nich zmontować kino domowe
  • Poziom 42  
    Witam kolego mumian! Kolega ,,oj” ma większe doświadczenie w scalakach niżeli ja, wiec lepiej się opieraj bardziej na jego postach. Ja tylko dodam że na te wszystkie opisy kitów musisz brać poprawkę na wiatr, w dodatku praca końcówki przy bliskim maksymalnym napięciu zasilania jest bardzo ryzykowna. Druga sprawa jaką mnie zaskoczyła, to cena tego wynalazku, za 70zł to zbudujesz końcówkę na tranzystorach o znacznie dużo większej mocy i gdzie napięcie graniczne jest o wiele większe i w tedy możesz spać spokojnie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    DZIĘKI ROZEJZĘ SIĘ ZA CZYMŚ INNYM
  • Poziom 15  
    no a może by ktoś podesłał jakiś prosty schemat?? na tanich i powszechnych elemętach moc tak koło 50W stałej by starczyło

trzeba mi coś banalnie łatwego błagam tylko nie podawajcie linków na jakieś angielskie stronki bo się tam zgubię jakby ktoś miał coś takiego na dysku to moze się podzielić: mumiany(malpa)wp.pl
  • Poziom 42  
    Witam! To jest proste i kompletne razem z płytka i sprawdzone, może akurat to Cię zadowoli.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    w mostku i z tranzystorami... to jest i 100. al e tak jak jest 25 i koniec.
  • Poziom 42  
    Witam! Ten wzmacniacz jest uniwersalny pod względem napięcia, można mu przyłożyć śmiało do 2 x 40V tylko końcowe trzeba by dać inne, a z tymi tranzystorami, co tam są w końcówce to 2 x 30V, co da 60W, tym transformatorem się nie sugeruj, jest tylko po to żeby dla składającego było bardziej przejrzyste jak to po podłączyć, wiadomo, to jest dla początkujących
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    pytanko ile by wyniusł koszt tego wynalazku w wersji 2*30V
    ??? :!:
    a to 4,7K to potencjonometr???
    a polaryzacja elektrolitów ??
    konstrukcja mi sie podoba tylko ze jeszcze się na tym natyle nieznam i potrzebyje tam mieć wszystko :P (koszt chyba niebędzie duży? nawet jak się by skopcił to nic się nie stanie :o
  • Poziom 42  
    Witam! Koszt tej płytki z elementami, bez transformatora nie przekracza 30zł nie wiem, o co Ci chodzi z ta płytka, płytka tam jest i to w skali 1:1 wystarczy tylko wydrukować i przyłożyć do miedzi i zapunktować, ostatnio to robił kolega Micho w wersji 100W, zapytaj go jak mu to chodzi. Te 4,7K montujesz na samym końcu, to jest do ustawiania prądu spoczynkowego, wydaje mi się, że jak na początek to masz w sam raz, układ jest sprawdzony i nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    czekajcie to te tranzystorki wyjśćiowe to kture są mocniejsze ??
    2N3055,BDX18 czyBD249,BD250
    ???? i jaka moc z jednymi a jaka z drugimi ? i jak duże radiatory powinienem do nich mieć
    <proszę o wyrozumiałość^ :P >
  • Poziom 42  
    Witam! Moc wzmacniacza wyznacza zasilanie, a nie tranzystory, te BDX18 ma 117W, a BD249 125W, jak dasz 2x30V to będziesz miał 60W w sinusie przy 4 Ohm
    Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    no to ja opisze :D wzmak prosty tylko qwymaga bardzo dokładnego montażu !! ja mam wersje na 4 kd502 i uzas 2x37 (no pełnych 100 ni ma niestety ale niedługo przewine trafko :D )

wszystkie bd139 i oba bd140 musisz chłodzić małymi radiatorkami grzeją sie tylko że muszą być odizolowana od siebie (u mnie do każdego blaszka 1mm aluminowa i rozmiar tak z 5x2 cm )

bd140 ten przy kondzie 150pF musi mieć powyżej 100 bety innaczej wzmak bedzie bardzo cicho grał

różnicowe muszą byc sparowane (u mnie mają po 360 beta )
    obciążający różnicowke musi mieć 500 bety może być to nawet bc107 u mnie jest bcap08c

ten rezystor co jest przy bazie 2 z różnicówki i łączy tą baze przez kond 100uF do masy daj 330om tak jak w eltronie i bedzie naprawde dużą czułosć miał

ten od prądu spoczynbkowego daj 4,7k jak nie da sie precyzyjnie ustawić to zmniejszaj (u mnie 2,2k )

prąd nie może z obciążeniem 4 om 100ma przekraczać kolega janek poleca 50 mA i tak jest najlepiej

a granie ....naprawde warto złożyc tę końcówke za tyle ile na nią wydasz nie ma nic lepszego tda 7294 to siada przy tej !!!! brakuje troche wysokich tonów bo to od 12-15khz ma charakterystykę opadającą ale mi to nie przeszkadza bas jest niesamowity mocny nawet kiepowate głosniki rusza że pokazują na co je stać :D i w ogóle gra super ot taki eltron 100 bez zabezpieczenia przeciwzwarciowego 8)

na impre w sam raz :D

ja bym dał 2x2n3055 łatwiej z nich ciepło odprowadzić niż z tych bd249 bo większa obudowa w 2n3055

:arrow: janek11389 ja sterściłem koledze wszystkie wskażowki odnośnie uruchamiania jak w czymś sie rypłem to mnie popraw 8)

ja teraz robie jabla j-35 na 2x2n3055 i 2x30 zobaczymty jak zagra :D