Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

komputer nowo poskładany problem z biosem

kazik646 18 Paź 2010 19:56 2360 22
  • #1 18 Paź 2010 19:56
    kazik646
    Poziom 9  

Witam. Wiem że zły dział ale u mnie części działów nie widać więc proszę moderatora o przeniesienie do właściwego działu. Poskładałem sobie komputer z następujących części: płyta MSI MS-6533, procesor intel pentium 4 1,8 GHZ, Pamięć ram Swissbit 2 kości każda po 256MB, dysk twardy samsung spin point 60GB SV0602H, chłodzenie procka glacialtech, nagrywarka cd LG, standardowa stacja dyskietek, karta graficzna
    PCI S3 VIRGE/DX 4MB (wiem że troszkę licha karta ale za niedługo będzie AGP Radeon 256mb. Na początku karta graficzna nie chciała działać (raz działała raz nie) więc postanowiłem zresetować bios za pomocą zworki na płycie. Po tym zabiegu karta śmiga cały czas lecz bios stoi w miejscu (przed resetowaniem działał normalnie tz. wyświetliła się plansza Awardbios. Po resecie po włączeniu komputera wyświetla się na komunikat na czarnym tle: Award BootBlock Bios v1.0
    Copyright (c) 2000, Award Software, Inc
    Bios ROM checksum error
    Keyboard error or no keyboard present
    Detecting floppy drive A media...
    Insert System Disk and pres ener
    Zrozumiałem z tego że komputer chce jakąś dyskietkę lecz nie wiem jaką. Proszę o pomoc ponieważ jestem początkującym w tej dziedzinie. Jeszcze raz przepraszam za zły dział . Dziękuję za odpowiedzi .

Dodano po 1 [minuty]:

Nie dodałem że wszystkie podzespoły na 100% są kompatybilne.

0 22
  • #2 18 Paź 2010 20:36
    kolesgit91
    Poziom 20  

Chodzi o dyskietkę z nowym biosem- ściągnij go ze strony producenta tylko sprawdź rev. płyty która jest podana na laminacie.Po drugie sprawdź czy klawiatura łączy i czy jest sprawna

0
  • #3 18 Paź 2010 20:40
    G_Master
    Poziom 9  

Bios nie znajduje klawiatury i chyba nie wykrywa dysku twardego skoro prosi Cię o włożenie dyskietki systemowej. Klawiaturę masz na usb?

0
  • #4 18 Paź 2010 20:58
    kazik646
    Poziom 9  

Klawiaturę nie mam na usb tylko na zwykły wtyk. Poszukam biosu. Klawiatura na 100% sprawna.

Dodano po 3 [minuty]:

Co to jest ten rev?

Dodano po 2 [minuty]:

Znalazłem kilka biosów do ściągnięcia. Który jest ok?

0
  • #5 18 Paź 2010 21:14
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Przyczyn może być kilka. rev to jest reversja czy jak kto woli wersja płyty głównej. Takie zachowanie może być spowodowane np. wgraniem niewłaściwego biosu, wyczerpaną baterią biosu(oczywiście sam komunikat Bios checksum error). Spotkałem się też z przyczyną gdzie płyta główna nie chciała się uruchomić z dana klawiaturą a objawem był czarny ekran przez 5 minut po czym załączenie i komunikat taki jak w twoim przypadku. Spróbuj podłączyć inną klawiaturę pod PS2.

0
  • #6 18 Paź 2010 21:42
    kazik646
    Poziom 9  

Bios był ok tylko go zresetowałem za pomocą zworki na płycie.

0
  • #7 18 Paź 2010 21:44
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Przy podłączeniu innej klawiatury problem jest ten sam?

0
  • #8 18 Paź 2010 22:04
    kazik646
    Poziom 9  

Klawiatura którą podłączam jest na 100% sprawna ponieważ teraz piszę na niej.

Dodano po 2 [minuty]:

Odłączyłem całkiem klawiaturę i problem ten sam. Nie rozumiem tylko jak się to stało przecież zworką resetuje się tylko ustawienia biosu , a przed resetem bios był ok.

Dodano po 2 [minuty]:

Co zrobić żeby komputer ruszył? Wgrać nowy bios? Czytałem że to wiąże się z jakimś ryzykiem. Czy to prawda?

0
  • #9 19 Paź 2010 09:23
    kolesgit91
    Poziom 20  

Owszem, gdy wgrasz bios nie od tej płyt(zły model albo nie ta rev) lub podczas aktualizacji wyłączą ci prąd możesz uszkodzic płyte,a raczej kosc biosu,

0
  • #10 19 Paź 2010 11:34
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

G_Master napisał:
    Bios nie znajduje klawiatury i chyba nie wykrywa dysku twardego skoro prosi Cię o włożenie dyskietki systemowej

Nieprawda!

mati211p napisał:
    rev to jest reversja

Nie reversja tylko rewizja (revision).

mati211p napisał:
    Takie zachowanie może być spowodowane np. wgraniem niewłaściwego biosu, wyczerpaną baterią biosu(oczywiście sam komunikat Bios checksum error).

Bzdura! Zacznij odróżniać pamięć flash w której przechowywany jest BIOS od pamięci RAM CMOS w której znajduje się konfiguracja systemu.

mati211p napisał:
    Spotkałem się też z przyczyną gdzie płyta główna nie chciała się uruchomić z dana klawiaturą a objawem był czarny ekran przez 5 minut po czym załączenie i komunikat taki jak w twoim przypadku

Nieprawda!

mati211p napisał:
    Spróbuj podłączyć inną klawiaturę pod PS2.

A po co?
    Komunikat jest jasny i dotyczy pamięci flash, w której przechowywany jest BIOS. Świadczy o uszkodzeniu układu pamięci flash lub też o uszkodzeniu jego zawartości, co jest częstszym przypadkiem. Należy zaprogramować pamięć flash WŁAŚCIWYM BIOS-em.

0
  • #13 19 Paź 2010 16:16
    kazik646
    Poziom 9  

Jak zainstalować taki bios? Pierw wrzucić go na dyskietkę? Proszę o instrukcję jak to zainstalować.

0
  • #14 22 Paź 2010 20:37
    kazik646
    Poziom 9  

Po włożeniu dyskietki z biosem i naciśnięciu enter oprócz tego co poprzednie wyświetla mi się jeszcze:
    Drive Media is 1.44MB
    Usuń dysk lub inny nośnik
    Zrestartuj naciskając klawisz
    Co zrobić? Czy to oznacza że pamięć flasch jest uszkodzona i płytę trzeba wymienić?

0
  • #15 22 Paź 2010 22:25
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

dyskietka ma być dyskietką startową DOS, z odpowiednio skonfigurowanym autostartem. Tak aby przeprowadził flaszowanie bez ingerencji użytkownika.

0
  • #16 22 Paź 2010 23:15
    kazik646
    Poziom 9  

Jak utworzyć dyskietkę startową DOS-u ? Jak skonfigurować ten autostart?
    Jestem Początkujący przez duże ,,P''

0
  • #17 23 Paź 2010 01:00
    WojtasJD

http://k7jo.de/tools/drdos/drdflash.exe

Na utworzoną dyskietkę systemową (Caldera DR-DOS) kopiujesz jeszcze plik BIOSu oraz flasher a w pliku autoexec.bat dopisujesz linijkę z komendą flashowania:
    awfl822a w6533sms.140 /py/sn/cd/cp/cc/R

0
  • #18 23 Paź 2010 10:37
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Witam.
    Najpierw, jak już było napisane, weź woltomierz (miernik uniwersalny) i sprawdź napięcie baterii na płycie (nowa ma około 3,2 V, powinna mieć > 2,8 V). Jak nie dysponujesz miernikiem po prostu kup nową baterię i wymień.
    Jeśli będzie dobra wyjmij baterię na 30 minut, zewrzyj czymś metalowym styki gniazda baterii i po kilku minutach załóż baterię.
    Uruchom komputer, spróbuj wejść do BIOS-u i napisz co to dało.
    BIOS ROM checksum error może oznaczać właśnie wyczerpanie baterii (choć powinno być raczej wtedy CMOS checksum error).
    O dyskietkę prosi, bo nie znajduje urządzenia do "boot-owania" innego niż stacja dyskietek. Możesz dać dyskietkę startową DOS-a - zobaczysz, czy system zareaguje i załaduje system z dyskietki.
    Podmień też klawiaturę na wszelki wypadek (wiem, że pisałeś, że sprawna ale podmień na inną).
    Napisz co to dało, pomyślimy dalej.
    Zamieść może fotografię ekranu na którym zatrzymuje się ładowanie systemu.

0
  • #19 23 Paź 2010 10:43
    spoko_janko
    Poziom 19  

Wojtek(KeFir) napisał:
    dyskietka ma być dyskietką startową DOS, z odpowiednio skonfigurowanym autostartem. Tak aby przeprowadził flaszowanie bez ingerencji użytkownika.

Przy czym doskonale podchodzą dyskietki z win98 (XP i nowsze nie dają dostępu do pełnego DOS'a a w 98 była w miarę ostatnia dobra wersja DOS) ;)

0
  • #20 23 Paź 2010 16:05
    WojtasJD

PiotrRDiablo napisał:
    [...]
    Uruchom komputer, spróbuj wejść do BIOS-u i napisz co to dało.
    BIOS ROM checksum error może oznaczać właśnie wyczerpanie baterii (choć powinno być raczej wtedy CMOS checksum error).
    O dyskietkę prosi, bo nie znajduje urządzenia do "boot-owania" innego niż stacja dyskietek. Możesz dać dyskietkę startową DOS-a [...]

Przeczytaj wyżej post kol. Jankolo bo powtarzasz jakieś bajki.
    BIOS ROM checksum error - więc jak ma wejść do BIOSu i co da wymiana baterii - naprawi BIOS ROM checksum?
    O dyskietkę prosi bo Award BootBlock Bios v1.0 się odezwał...

spoko_janko napisał:
    Przy czym doskonale podchodzą dyskietki z win98 (XP i nowsze nie dają dostępu do pełnego DOS'a a w 98 była w miarę ostatnia dobra wersja DOS)

Po co jakiś 'pełny DOS' do flashowania BIOSu? - porównując dyskietki startowe Win98 i WinMe (z XP) to bez dodatkowych zabiegów tą pierwszą BIOSu nie zaprogramujesz bo na dyskietce z Win98 jest za mało wolnego miejsca aby jeszcze weszły plik BIOSu i program do flashowania.

0
  • #21 24 Paź 2010 10:43
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

"Przeczytaj wyżej post kol. Jankolo bo powtarzasz jakieś bajki."
    Bajek staram się nie pisać. Napisałem wyraźnie "spróbuj wejść do BIOS-u po ponownej próbie jego wyzerowania, po a nie przed.
    Druga sprawa, na posta odpowiedziałem, bo w ten piątek kolega zerował BIOS w komputerze (nie pamiętam jakie podzespoły) i dostał komunikat i objawy dokładnie jak wyżej "ROM checksum error" plus żądanie dyskietki - co nas niepomiernie zdziwiło, bo jakim cudem mógł uszkodzić BIOS zwykłym zerowaniem pamięci CMOS (ja takiego przypadku przynajmniej nie miałem) - okazało się, że to był "CMOS checksum error" tylko BIOS płyty tak podawał :D
    Bateria była sprawna, jej wyjęcie zwarcie styków, pozostawienie komputera na parę minut potem włączenie i ponowne wyzerowanie BIOS zworką na płycie przywróciło komputer do pełnej używalności bez "flashowania".
    Zmiana BIOS-u zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego dałem radę jak wyżej, która ryzykowna nie jest, nic nie szkodzi jej spróbować, a pomóc może. Jak nic nie da zawsze można wgrać nowy BIOS.

0
  • #22 24 Paź 2010 12:17
    jankolo

PiotrRDiablo napisał:
    i dostał komunikat i objawy dokładnie jak wyżej "ROM checksum error" plus żądanie dyskietki

okazało się, że to był "CMOS checksum error" tylko BIOS płyty tak podawał

Nie opowiadaj bajek, do tego całkowicie kretyńskich. Dorabiasz nieudolnie ideologię do głupoty, którą strzeliłeś poprzednio.

1
  • #23 24 Paź 2010 18:57
    PiotrRDiablo
    Poziom 22  

Nie dorabiam żadnej ideologii. Jeśli strzeliłem głupotę - moja wina przepraszam. Gdybym czegoś takiego nie widział nie byłoby postu.
    Chciałem tylko pomóc.

0