Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beretta Kopakt Green 25S e.s.i. Turbo - błąd 78 lub 79

Wit_old1 18 Paź 2010 22:36 2052 4
  • #1 18 Paź 2010 22:36
    Wit_old1
    Poziom 10  

W kotle j.w. wyskakuje błąd 78 (przejściowa blokada) lub 79 (stała blokada) w chwili, gdy przechodzi w tryb grzania c.w.u. Dzieje się tak zaraz po odpaleniu kotła w pierwszych sekundach, gdy temp na zasilaniu wynosi ok 86 stopni. Jesli kocioł "przetrwa" ten start to dalej zachowuje sie poprawnie. Wspomne jeszcze, że gdy temp na zasilaniu wynosi ok 80 stopni to wentylator wyraźnie zwalnia, ale w wyniku bezwładności temp dalej rośnie do ok 86 poczym spada do ok 80. To zjawisko ma miejsce tylko w trybie wiosna/jesień lub zima (gdy "lato" to kocioł działa poprawnie). Pompa w kotle ustawiona jest na najwyższe obroty - gdy przestawiłem na niższe to co rusz wyskakiwał błąd 78 lub 79. Pozostałe parametry ustawione są bez zmian - próbowałem zmniejszać max temp zasilania c.w.u (parametr 13) oraz szybkość odp termoreulacji (parametr 65) - problem dalej sie pojawiał tylko tylko rzadziej. Serwisant zbytnio mi nie pomógł - spr czy czujniki są ok i nic nie znalazł. Czy ktoś miał podobne kłopoty?

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Paź 2010 09:16
    Wit_old1
    Poziom 10  

Dodam jeszcze, że te dwa błędy są opisane w instrukcji jako błąd delty temp (delta: zasilanie - powrót). Błąd pojawia sie gdy na zasilaniu pokazuje temp 87...91. Tak jak napisałem wentylator zaczyna zwalniać przy 75..80 stopniach i z powodu pezwładności dochodzi do dalszego wzrostu. Jeśli zaczyna zwalniać w dolnej granicy tego przedziału to jest ok jeśli w temp ok 80 to błąd. Myślałem że może przyczyną jest pompa, ponieważ zbiornik c.w.u stawia większy opór hydrauliczny niż CO (na CO mam sprzęgło + dwie osobne pompy na podłoge i koloryfery, czyli b. mały opór hydrauliczny). Zbiornik c.w.u. jest pod kotłem więc obieg jest krótki. Śledząc przez dotyk powrót z c.w.u. czuć że temp sie zmienia co świadczy że pompa daje rade. Może ktoś miał podobne problemy?

1
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Gru 2010 14:03
    Wit_old1
    Poziom 10  

Temat sie wyjaśnił, gdy kocioł padł. Nastapiło rozszczelnienie kotła w wyniku peknięcia łącznika gumowego na przewodzie wyprowadzającym gorącą wodę z wymiennika. Ten łacznik gumowy znajduje sie zaraz pod wymennikiem i jest tylko po to, aby łatwo (bez rozcinania metalowego przewodu) wyjąć cały moduł z wymiennikiem. Z kotła wylała się woda, która była brudna i zawirała jakies drobiny technologiczne pochodzące albo z fabryki gdzie składano kocioł lub zbiornik cwu, albo instalator wykonał nieczysto prace - bo nic innego mi do głowy nie przychodzi. Naszczęście woda nie uszkodziła elekroniki. Zastąpilem ten kawałek zbrojonym wężem gumowym. Po odpaleniu kotła ustały problemy z tzw bezwładnością. Teraz jak wentylator zwalnia od razu temp spada na wyjściu i nie ma bezwładnosci. Wniosek taki, że przepływ czynnika przez wymiennik był zbyt wolny i powodował przegrzewanie sie podzespołu. Nie jestem pewien czy ta część pękła bo miala wade, czy też coś ostrego uszkodziło ten kawałek "węża".
    Pękniecie zmęczeniowe powinno nastąpić w najsłabszym punkcie, czyli tam gdzie były opaski zaciskowe - natomiast ten gumowy przewod (dł ok 10cm) pękł dokladnie na środku.

Chciaż nikt mi nie odpisał może ten opis komuś się przyda

0
  • #4 24 Paź 2011 21:48
    rafniedz
    Poziom 11  

Mam ten sam kocioł i zdarzyła mi się usterka bardzo podobna - wylała się woda przez gumowy wąż.

Okazało się że jakimś cudem odczepiła się spinka zaciskowa która trzyma jeden koniec tego węża. Po zastąpieniu spinki opaską zaciskową jest OK ale..

Właśnie, gdy kocioł grzeje wodę na ogrzewanie podłogowe to obserwuję taką sytuację:
    - grzanie rozpoczyna się poprawnie, temperatura rośnie do ok. 36st i kocioł się wyłącza po niespełna kilku sekundach
    - mija kilka minut i znów się załącza (i gaśnie)

Kiedy ustawiłem pompę od kotła na 3 stopień (max wydajność) to kocioł grzeje normalnie. Niestety nie chcę extra płacić za prąd więc szukam innego sposobu.

W ustawieniach dot. podłogówki dałem maks. histerezę ale to nie pomogło...

Co można zrobić aby kocioł nie robił pustych cykli ?

ps. Mam układ kocioł + connect AT/BT (sprzęgło hydrauliczne z mieszaczem podłogówki i osobnymi pompami do obu obiegów)

Pozdrawiam
    Rafał

0
  • #5 25 Paź 2011 00:46
    Wit_old1
    Poziom 10  

Kocioł się wyłącza ponieważ prawdopodobnie eketrozawór w mieszaczu w AT/BT zamyka obieg i kocioł nie oddaje gorącego czynnika do podłogówki tylko krąży on w obiegu zamkniętym w kotle. Jeśli tak jest to jest to spowodowane tym że temp w kotle osiąga tą maksymalną (czynnik nie jest oddawany ani do podłogówki ani do OC) i naturalne jest że palnik jest wygaszany (pompy pracują nadal)

Też tak miałem (uszkodzony był elektorzawór sterujący mieszaczem w AT/BT), a uszkodził się ponieważ było przebicie na przewodzi i jednocześnie było podane napięcie na zamykanie i otwieranie.

0
  Szukaj w 5mln produktów