Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie dojazdu do domu

marcin_cinas 18 Oct 2010 23:06 8355 15
Optex
 • #1
  marcin_cinas
  Level 9  
  Witam

  Mam problem z rozwiązaniem oświetlenia drogi dojazdowej do domu. Długość drogi to 30m, po obu stronach zakopany jest kabel YKY 3x2,5 idzie od rozdzielni w budynku do bramy z jednej strony przy bramie przechodzi pod droga i wraca po drugiej stronie do rozdzielni. Problem mam z podłączeniem tego co bym oczekiwał od tego oświetlania. Dodam ze do tego ma być podłączone 15 słupków takich małych max 60W każdy. Chciałbym mieć możliwość włączyć i wyłączyć oświetlenie w każdym momencie z włącznika przy drzwiach wejściowych a dodatkowo żeby włączało się jak się będzie ciemno robić i dodatkowo żeby o np 24 lub innej godzinie która ustawie się wyłączało. To jest priorytet jeśli by się dało to chciałbym jeszcze dołożyć ściemniacz ustawiany ręcznie żebym mógł się pobawić z natężeniem światła. Z góry dzięki za pomoc i czekam na szybka odpowiedz.

  Albo to, oraz inne posty, szybko poprawisz na język polski, albo wyślę temat do kosza. [retrofood]

  Poprawione. Sorry ale ja tak z przyzwyczajenia.
 • Optex
 • #2
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  15 słupków x 60W = 900W. Jeśli nie dasz energooszczędnych [wyższy prąd przy rozruchu] to każdy zegar to wytrzyma bez dodatkowych styczników.

  Zainstaluj zegar programowalny, zmierzchowy, czasówkę i co jeszcze sobie wymarzysz. Równolegle do urządzeń automatycznych dorzuć wyłącznik.

  Jeśli wydaje się to za trudne, to poproś o pomoc elektryka, bo jest kilka warunków do spełnienia przy takim układzie. Wszystko się da, jak jeszcze masz dostęp do kabli i przewodów :)
 • #3
  marcin_cinas
  Level 9  
  No dla mnie to jest za trudne ale dla mojego elektryka tez, on codziennie co innego mówi jak to zrobić a chyba sam nie wie jak, ostatnio wspomina coś o podpięciu tego do alarmu Satel Integra 64 i ze z tego będzie tym jakoś sterował. Może dało by rade jakiś schemat czy coś?
 • Optex
 • #4
  Miwhoo
  Electric installations specialist
  A ten alarm to już masz, czy elektryk radzi kupno integry? :D
 • #5
  TanTan
  Level 13  
  Proponuję zegar sterujący programowalny jednokanałowy np PCZ-521.1 na którym możesz zaprogramować czas załączenia i wyłączenia (my będziemy wykorzystywać właściwie tylko czas wyłączenia, bo włączeniem będzie sterować wyłącznik zmierzchowy). Wspomniany wyłącznik zmierzchowy (np AWZ-30) podłączamy do wyjścia sterującego zegara, tak by podawał fazę w wyznaczonych godzinach, w których zacznie działać wyłącznik zmierzchowy. Dodatkowe załączenie wyłącznikiem może być zrealizowane zgodnie z rysunkiem poniżej. Uwaga, w tym połączeniu minusem jest to, że jeśli załączysz oświetlenie wyłącznikiem, to jeśli go nie wyłączysz będzie się świeciło ciągle (w zaprogramowanym czasie)!
  Schemat prosty, możemy się obejść bez dodatkowego przekaźnika, bo prąd łączeniowy zaproponowanych aparatów spokojnie wystarczy.

  Rysunek podłączenia:

  Oświetlenie dojazdu do domu


  PS mie zapomnij podłączyć przewodu PE do lampek w rozdzielni, nie zaznaczałem na rys, żeby był bardziej czytelny.
 • #6
  pafciowaw
  Automation specialist
  Kol. Tan Tan: do Twojego schematu dodałbym jednak przekaźnik instalacyjny np. HAGER'a ....którego dźwignię można ustawiać w pozycji ON/OFF/AUTO;
  Zalety:
  1. Chroni styki "zegara programowalnego" i "zmierzchówki" przed wypalaniem się.
  2. Podczas serwisowania oświetlenia - wymian żarówek przepalonych można skontrolować poprawność działania (zazwyczaj robimy to w dzień)
  3. Czasem może zajść potrzeba aby oświetlenie (mimo spełnienia warunków zadziałania) nie zapaliło się.
 • #7
  TanTan
  Level 13  
  Pafciowaw: na pewno nie zaszkodzi, ale skoro "elektryk" miał problem z wymyśleniem tego schematu to nie komplikujmy sprawy każąc mu jeszcze dodawać przekaźnik ;-)
  A tak na poważnie:
  Quote:
  1. Chroni styki "zegara programowalnego" i "zmierzchówki" przed wypalaniem się.


  Zgadzam się częściowo bo obciążenie 900W daje prąd niecałe 7A a styki przekaźników w zaproponowanych aparatach są 16A. Jeśli żarówki będą konwencjonalne to spokojnie będzie bezawaryjnie pracowało. Jeśli kompaktowe (energooszczędne) to dodałbym przekaźnik.
  Quote:

  2. Podczas serwisowania oświetlenia - wymian żarówek przepalonych można skontrolować poprawność działania (zazwyczaj robimy to w dzień)

  Racja, ale można też wyłącznik dodatkowy podpiąć przed zegar, żeby niezależnie od zaprogramowanych godzin pracy była możliwość załączenia oświetlenia (minus, że jeśli zapomnimy wyłączyć wyłącznika w tej konfiguracji to będzie się świeciło 24h/dobę.
  Quote:

  3. Czasem może zajść potrzeba aby oświetlenie (mimo spełnienia warunków zadziałania) nie zapaliło się.

  Zawsze możemy skorzystać z S-ki która prawdopodobnie będzie w tej samej rozdzielnicy. Reasumując, od przybytku głowa nie boli, przekaźnik na pewno nie zaszkodzi i może wydłużyć czas bezawaryjnej pracy, bo styki zegara i zmierzchówki będą minimalnie obciążone tylko prądem cewki przekaźnika.

  Wybór należy już do użytkownika.
  Pozdrawiam!
 • #8
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Stycznik powinien zostać zastosowany nawet pomimo wystarczającej obciążalności styków urządzenia sterującego. Każda awaria kabla, czy oprawy może doprowadzić do uszkodzenia styków przekaźnika zamontowanego w urządzeniu sterującym.

  Uważam, że użycie programatora i przekaźnika zmierzchowego nie jest konieczne. Mogą wprawdzie teoretycznie zdarzyć się egipskie ciemności w ciągu dnia wymagające załączenia oświetlenia, ale czy aby na pewno się zdarzą i czy na pewno będzie aż tak ciemno, że brak oświetlenia wprowadzi jakieś zagrożenie?
  Nie ma potrzeby popadać w skrajności.

  Tu znakomicie sprawdzi się programator astronomiczny. Czyli urządzenie takie, do którego wprowadzamy położenie obiektu, czyli jego długość i szerokość geograficzną, oraz opóźnienie i wyprzedzenie po jakim czasie nastąpi zaświecenie i zgaszenie opraw w stosunku do wprowadzonych przez producenta czasów wschodów i zachodów słońca.
  Oprócz tego można oprawy lub ich część zgasić wcześniej, jak i ponownie je uruchomić w przedziale uprzednio zaprogramowanym.

  Jednak oświetlenie trzydziestu metrów podjazdu aż prosi się o dodatkową możliwość jego uruchomienia w momencie otwarcia bramy w czasie gdy użytkownik zaprogramował sterownik tak, by o północy wyłączał oświetlenie. Tu potrzebny jest jakikolwiek przekaźnik czasowy. Doskonale do tego celu nadaje się każdy automat schodowy, którego styki należy wpiąć równolegle do styków programatora astronomicznego załączającego stycznik sterujący oświetleniem a który zostanie uruchomiony w momencie otwarcia bramy. Gdyby takie rozwiązanie zostało wybrane to w takim przypadku przekaźnik zmierzchowy należy zastosować. Uniemożliwi on zapalenie opraw w ciągu dnia.

  Myślę, ze wyłącznik umożliwiający załączenie oświetlenia o każdej porze moim zdaniem nie musi uruchamiać stycznika, chociaż nie jest to żaden zakaz.
  Natomiast ręczna natężenia oświetlenia nie jest chyba konieczna, chociaż można wpiąć odpowiedni regulator w obwód lamp.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  shulc
  Level 22  
  stosowanie zegara + wył. zmierzchowego mija się z celem, ponieważ koszt jest porównywalny z zegarem astronomicznym z programowaną przerwą nocną, dodatku instalacja mniej skomplikowana. Kwestia dodatkowych styczników i wyłączników została już poruszona
  pozdrawiam
 • #11
  marcin_cinas
  Level 9  
  Proszę o opinie na temat tego schematu. Wydaje mi się ze spełnia on prawie wszystkie kryteria które stawiam oświetleniu zewnętrznemu u siebie na działce. Czy tak może być i ewentualnie co zmienić? Włącznik oświetlenia drogi i ściemniacz będzie przy drzwiach wejściowych do domu. Pozostałe 2 włączniki w pomieszczeniu gdzie jest rozdzielnia bo będą używane sporadycznie. Wyłącznik czasowy chce zastosować 2 kanałowy aby można było o różnych godzinach niezależnie wyłączać oświetlenie domu i drogi. Z góry dzięki za pomoc.
 • #12
  marcin_cinas
  Level 9  
  Nikt się nie wypowie na temat tego schematu?
 • #13
  pafciowaw
  Automation specialist
  Nie spełnia Twoich założeń:
  Jak WZ i Timer załączą - to nie jesteś w stanie zgasić ręcznie świateł?!
 • #14
  marcin_cinas
  Level 9  
  Z włącznika nie. Zawsze mogę S-kę wyłączyć. Zrobienie możliwość wyłączenie zwiększa liczbę włączników na które po prostu nie mam już miejsca a i sytuacja w jakich będzie trzeba wyłączyć oświetlenie będą raczej sporadyczne.
 • #15
  artur s
  Level 24  
  Jeżeli dobrze odczytałem opis na wstępie kabel masz JEDEN, którego OBA końce są w rozdzielni . Czy do oświetlenia domu masz oddzielny kabel? i czy słupki wzdłuż drogi mają być z obu stron? Jeśli tak ,to schemat nie odpowiada temu wariantowi.
 • #16
  marcin_cinas
  Level 9  
  Oświetlenie drogi dojazdowej to kabel 3x2,5 idzie wzdłuż drogi z jednej strony zawraca przy bramie i wraca po drugiej stronie drogi aż do rozdzielni. Słupki mają być po obu stronach i są na nie porobione zapasy tego kabla. Kabel ten ma oba końce w rozdzielni. Oświetlenie domu to jest 6 kinkietów są prowadzone wewnątrz budynku i stanowią oddzielny obwód. Oświetlenie bramy to kabel 3x1,5 on ma zasilać podświetlenie numeru posesji i ze 2 lampki przed bramą.