Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żółte żarówki do świateł mijania a wzrok - pytanie.

skaktus 19 Paź 2010 00:38 5361 5
  • #1 19 Paź 2010 00:38
    skaktus
    Poziom 37  

Witam.

Czy żółte żarówki o barwie żółty selektywny, waszym zdaniem nadają się do codziennej jazdy w nocy czy jedynie do halogenów przeciw mgielnych ? Obawiam się męczenia wzroku w nocy, dlatego prosze was o poradę.

Mam możliwość kupić żarówki h1, markowe żółte selektywne i nie wiem czy warto na co dzień. Na mokrej drodze to ok, ale do jazdy codziennej /nocnej/ ?

0 5
  • #2 19 Paź 2010 01:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 19 Paź 2010 11:31
    skaktus
    Poziom 37  

Niedozwolone ? Nie do końca, barwa żółta selektywna jest wpisana w prawie jako dozwolona, jednak niemożna sprzedawać / używać żarówek po 31 grudnia 2009, ale można ich używać jeśli były zamontowane przed 31 grudnia 2009, więc jak policja / na przeglądzie udowodni że były montowane po 31 grudnia ?

Po 2 nie o to pytałem czy można czy nie można, ale o to jak się sprawuje na drodze.

0
  • #4 19 Paź 2010 11:45
    ogur3k
    Poziom 33  

Za dużo to Ty nie pomogłeś tą nietrafiona informacją...
    Do autora: to czy Ciebie będzie męczyć czy nie to akurat Twoja własna indywidualna sprawa. Mnie na przykład męczą ksenony, mimo że lepiej widzę.
    Dopóki nie zamontujesz i nie pojeździsz to się nie dowiesz...
    Starsze BMW miały normalnie w mijania żółte żarówki. W japończykach znowu żółte były tylko w halogenach do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych...

0
  • #5 19 Paź 2010 16:33
    cefaloid
    Poziom 30  

skaktus napisał:
    Witam.

Czy żółte żarówki o barwie żółty selektywny, waszym zdaniem nadają się do codziennej jazdy w nocy czy jedynie do halogenów przeciw mgielnych ? Obawiam się męczenia wzroku w nocy, dlatego prosze was o poradę.

Mam możliwość kupić żarówki h1, markowe żółte selektywne i nie wiem czy warto na co dzień. Na mokrej drodze to ok, ale do jazdy codziennej /nocnej/ ?

Kiedyś skusiłem się na żarówki Philips Allweather które mają kolor światła tylko nieco bardziej żółty niż żarówki klasyczne. I nie był to według mnie dobry pomysł. Faktycznie w śniezycy czy deszczu były wyraźnie lepsze, ale w normalnych warunkach widać było mniej. Przy czym nie była to jakaś ogromna róznica ale jednak. Nie odczuwałem jakiegoś zmęczenia wzroku tylko po prostu mniej było widać. Róznica jaką zauważyłem to że np. coś co ma kolor inny niż żółty po prostu wydawało się być ciemniejsze niż w świetle białym.

Najgorsze jednak dno jakie kiedykolwiek było mi dane testować to żarówki "xenon look" z niebieskim szkłem. Polecam dla chcących popełnić samobójstwo.

Na mglisty okres zimowy takie żółte żarówki Allweather były nawet całkiem fajne. Na lato zdecydowanie nie.

0
  • #6 20 Paź 2010 17:25
    skaktus
    Poziom 37  

Dzięki za info, zrobiłem troche inaczej:

-w mijania +90% tungsram
    -długie - hella standard
    -przeciwmgielne - tunsram all day żółta bańka

Zamykam

0