Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wizualizacja procesu i czytanie z PLC przez modbus

kozak_sc 19 Paź 2010 12:14 2387 5
  • #1 19 Paź 2010 12:14
    kozak_sc
    Poziom 23  

Witam
    Jestem zielony w kwestii PLC a mam pewien projekt do zrobienia. Mam gotowy układzik z wyświetlaczem,mikrokontrolerem i interfece-em rs485, chce zaimplementować na nim protokół MODBUS RTU, zadaniem układu ma być odczytanie pewnych wartości z rejestrów PLC (VersaMax). I teraz pytanko czy jak na PLC jest gotowy program który steruje procesem to mogę sterownik odpytać o stan interesujących mnie rejestrów czy muszę coś w konfiguracji plc zmienić żeby była taka możliwość (chodzi oczywiście o przypadek gdzie mój układ jest masterem z sterownik slave-m) ??

0 5
  • #2 19 Paź 2010 17:29
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Jeśli PLC jest ustawiony jako Slave, ma ustawiony protokół RTU to nie musisz nic robić tylko odpytać.

0
  • Pomocny post
    #3 19 Paź 2010 19:48
    jestam
    Specjalista Automatyk

Uzupełniając wypowiedź kolegi powyżej: VersaMax musi mieć w konfiguracji sterownika ustawiony tryb Modbus dla portu szeregowego.

Jeśli ma, wystarczy odpytać. Jeśli nie ma, a sterownik nie jest zabezpieczony hasłem, to odczytaj konfigurację sterownika, zmień ustawienie portu szeregowego i wgraj konfigurację (tylko konfigurację) ponownie.

0
  • Pomocny post
    #4 19 Paź 2010 21:18
    *paweł*

Specjalista Automatyk

Podsumowując wchodzisz w hardware configuration>main rack>cpu>port1 i tam masz wszystkie ustawienia które Cię interesują.

0
  • #5 20 Paź 2010 08:22
    kozak_sc
    Poziom 23  

PLC nie jest zabezpieczony. Czyli modyfikacja polega na zmianach w konfiguracji samego sterownika bez zmiany oprogramowania :) Dzięki za pomoc :)

0
  • #6 14 Sty 2011 12:32
    AdamczykPiotr
    Poziom 11  

Nie, zmiana ustawień portu sterownika musi być wgrana do PLC.

0